• BIST 1.409,560
  • Altın 526,14
  • Dolar 9,2050
  • Euro 10,6650
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 20 °C

TVHB’den 5 Haziran Dünya Çevre Günü Mesajı

TVHB’den 5 Haziran Dünya Çevre Günü Mesajı
Uluslararası ve ulusal alanda ekosistemin korunması için hukuk düzeninin kurulmasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Türk Veteriner Hekimleri Birliği...

Uluslararası ve ulusal alanda ekosistemin korunması için hukuk düzeninin kurulmasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB), Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, "Dünyanın her köşesinde ekosistemin korunması konusunda ulusal ve uluslararası dayanışma kurumlarının ve hukuk düzeninin kurulması kaçınılmazdır" dedi.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yayımladı. Yaban hayvanları ve bitki sağlığının korunmasının altının çizildiği bildiriyi TVHB adına Merkez Konseyi Başkanı Eroğlu açıkladı. Eroğlu şunları dedi:

"Dünya Çevre Günü bu sene Ekosistem Restorasyonu teması ile kutlanmaktadır. Ekosistem restorasyonu ile doğada oluşturulan hasarın önlenmesi, durdurulması ve tersine çevrilmesi amaçlanmaktadır. İnsanlığın yapması gereken; ekosistemi oluşturan canlı ve cansız her bir varlığı birini diğerine tercih etmeden, var oluş sebebine ve birbirleri ile olan etkileşimlerini dikkate alarak, onları kendi doğal habitatında ve doğal yaşam koşulları içinde koruyup kollayarak ekosistemin devamlılığını sağlamaktır. Hayvan ve hayvansal gıda, bitki ve bitkisel gıda, ve insan bütüncüllüğü içinde üretim ve tüketim girdilerinin ve modellerinin (tohum, gübre, sulama, toprak kalitesi ve toprak sağlığı, hayvansal ve bitkisel tedavi ve mücadele ilaçlarının nitelikleri, ürün hasadı, ürün işleme, ambalajlama, transfer, saklama, pazarlama, üretici eğitimi, tüketici eğitimi vb) standartlarının, mevzuatının ve planlamalarının hazırlanması ve ödünsüz şekilde uygulanması gerekmektedir. İklim değişmelerinin ekosistem sağlığına mevcut ve gelecekteki muhtemel etkileri belirlenerek, alternatif ürün desenleri hazırlanmalıdır. Yaban hayvan ve bitki (biyoçeşitler) varlığı ve sağlığı korunmalıdır. Yaban hayatı salgınlarıyla ilgili erken uyarı sistemleri kurulmalıdır. Dünyanın her köşesinde ekosistemin korunması konusunda ulusal ve uluslararası dayanışma kurumlarının ve hukuk düzeninin kurulması kaçınılmazdır. Ekosistem sağlık düzenini etkileyen küresel ve ulusal süreçlere karşı caydırıcılık katsayısı yüksek hukuk ve hesap verebilirlik kuralları ile ceza, yetki ve sorumluluklar belirlenmelidir. Çevre sağlığının bir insan hakkı olarak hayat bulabilmesi için uluslararası ve ulusal hukuki yapı oluşturulmalıdır. Ekosisteme müdahale etmeden enerji üretmek, toprağı, havayı, suyu ve her türlü canlıyı fosil yakıt atıklarının kirletmesinden korumak amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve yaygınlaştırılması gerekir. Ulusal ve Uluslararası Ekosistem Sağlık Düzeni Eylem Planları hazırlanmalı, eylem planlarının hazırlık ve uygulama aşamalarının sorumluluk sahaları belirlenerek hesap verebilirlik / hesap sorabilirlik mekanizmasının hukuki kuralları oluşturulmalıdır. İnsan eli ile ormanların tahribi, vahşi yaşam habitatlarına tecavüz, yaban hayvan ticareti, yoğun tarım, pestisitlerin kullanımı ve iklim değişikliğinin hızlandırılması, yaban hayatı türlerinin geçen milyon yıllara göre günümüzde yüzlerce kat daha hızlı bir biçimde yok olması ile pandemiler arasında güçlü bir bağlantı vardır. Covid-19 sorunu da bunun bir parçası olarak düşünülmelidir. İnsanlar ve hayvanlar birbirleri ile etkileşim halindedir. Sorumsuz bir şekilde doğal dengeye müdahale, çevrenin kirletilmesi bu tür enfeksiyonların çıkışlarının önemli sebepleri olarak sayılmaktadır"

"Ekosistem için Ekosistem Sağlık Düzeni hedefi gerçekleştirilmelidir"

Ekosistemin öneminin vurgulayan Başkan Eroğlu şöyle devam etti: "Veteriner hekimler; Tüm yaşam ortamlarındaki yaban hayvanlarına yönelik koruma ve üretimlerinde sürdürülebilirliğe dair çalışmaların içinde olan meslek grubunun üyeleri olup, verdikleri sağlık hizmetleriyle ekosistemin korunmasına önemli katkı sağlar. Çevrenin korunması, insan ve hayvan sağlığının korunması için vazgeçilmez bir öğedir. İnsan, hayvan ve çevre ilişkilerinde, halk sağlığına hizmet eden Tek Sağlık Konsepti adı altında disiplinler arası yaklaşımların desteklenmesi bunun için gereklidir. Çevrenin korunması ile insan ve hayvan sağlığının korunması bir bütün olarak görülmeli ve ortaya çıkan sorunlar birlikte çözüme kavuşturulmalıdır. Sonuç olarak; Sağlıklı su, sağlıklı toprak, sağlıklı hava, sağlıklı hayvan ve hayvansal ürün, sağlıklı bitki ve bitkisel ürün, sağlıklı insan, sağlıklı hayvansal ve bitkisel yaban hayatı, sağlıklı çevre, sağlıklı sosyal yaşam alanları etkileşimi ve döngüsü içinde Sağlıklı Ekosistem için Ekosistem Sağlık Düzeni hedefi gerçekleştirilmelidir Sağlıklı bir Dünya herkesin sorumluluğu diyor, Dünya Çevre Gününü kutluyor, tüm yaşamlar için daha güzel günlere vesile olmasını temenni ediyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim