• BIST 1.418,030
  • Altın 481,07
  • Dolar 8,5050
  • Euro 9,9850
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 29 °C

Topkapı Saray'ında ortaya çıkan mektubun şifresi çözülemiyor

Topkapı Saray'ında ortaya çıkan mektubun şifresi çözülemiyor
Topkapı Sarayı’nda devam eden restorasyonlar sırasında uzmanlar döşemelerin altında gümüş-altın sikkeler, küpe, yüzük gibi takı parçalarının yanı sıra tılsımlar, muskalar ve mektuplara ulaştı. Mektubun sırrı ise çözülemedi.

Topkapı Sarayı'nda devam eden Harem restorasyonları sırasında uzmanlar Kızlar Ağası bölümündeki yer döşemelerinin altında gümüş-altın sikkeler, küpe, yüzük gibi takı parçalarının yanı sıra tılsımlar, muskalar ve mektuplara ulaştı. Sultan Abdulaziz'in Darüssaade Ağası olan Cevher Ağa'nın mührünün olduğu Hicri 1288 (Miladi 1871) tarihli bir mektup da dolap arasından çıktı. Mektubun şifreli olabileceği düşünülüyor.

Osmanlı İmparatorluğu'na ev sahipliği yapan ve padişahların aileleri ile birlikte yaşadıkları Harem Dairesi, Topkapı Sarayı'nın en gizemli bölümü olarak biliniyor. Hürrem, Kösem, Nurbanu, Gülfem Hatun gibi tarihte önemli yer edinen sultanlar hep bu haremde yetişti. Cariyeler, şehzadeler, eşlerin eğitildiği ve hayatlarını devam ettirdiği harem yerli ve yabancı ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor.

400 odası bulunan haremde bin 200'e yakın kişinin yaşadığı oluyordu. Harem'de 2010'dan beri restorasyon sürüyor. Yaklaşık 100 milyon liraya mal olması düşünülen restorasyonlarda 1940'lı yıllarda yapılan betonarme müdahaleler tek tek temizleniyor.

Harem restorasyonları sırasında zemindeki ahşap döşemeler kaldırıldığında ve eskimiş dolapların onarımı sırasında yüzyıllara meydan okuyan ilginç buluntularla karşılaşıldı. Uzmanlar tarafından döşeme altından çıkan toz elenince 2. Mahmud tuğralı altın-gümüş yüzden fazla sikke bulundu. Ayrıca süs takısı olarak yüzük, küpe, kolye parçaları ile makas, anahtar, iğne, düğme gibi günlük kullanım eşyalarına rastlandı.

Yine dolap arkalarına düşmüş kumaş parçaları, terlik tekleri, işlemeli elbise parçaları çıkarıldı. Buluntular arasında mektuplar, muskalar, tılsımlı yazılar ve vefklere (büyü) rastlanıldı. Üstünde anahtarı bile hâlâ duran ve içinde bir takım Arapça yazıların olduğu muskanın kime hangi amaçla yapıldığı ise bilinmiyor. İçinde kesilmiş tırnak ve bir adet diş ile birlikte pamuğa sarılı halde bulunan bir büyü, kapı üstüne konmuş halde tespit edildi.

Buluntular içinde en ilginç olanları ise iki ayrı yerde bulunan mektup ve mektup zarfı oldu. Karaağalar Dairesi 3'üncü katta üzerinde Osmanlıca "Azimetlü, veliy'ül azim efendim hazretlerine" yazılı bir mektup zarfı bulundu. Hangi tarihte ve hangi sultana yazıldığı bilinmeyen zarf müzenin envanterine kaydedildi. Kızlar Ağası dairesinde üst katta bulunan odadaki dolabın döşeme altından çıkan mühürlü imzalı mektup ise Hicri 3 Cemazeyilev 1288 (21 Temmuz 1871) yılına aitti.

4977156-0-6fxn.jpg4977156-5-n3hs.jpg4977156-2-nqkv.jpg4977156-4-n018.jpg4977156-3-qzxz.jpg

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim