• BIST 10471.32
  • Altın 2438.986
  • Dolar 32.5101
  • Euro 35.0303
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 27 °C

Elektronik cihazlarda yeni dönem: Yenilenmiş ürün kapsamı genişletildi

Elektronik cihazlarda yeni dönem: Yenilenmiş ürün kapsamı genişletildi
Elektronik ürün yenileme merkezlerinin cep telefonu ve tabletle sınırlı olan faaliyet alanı genişletilerek kullanılmış bilgisayar, akılı saat, oyun konsolu ve modemlerin de artık satışı mümkün olacak.

Elektronik cihazların günümüzde yüksek fiyatları nedeniyle kullanıcılar yenilenmiş ürünlere yöneldi. Kullanıcıların yoğun ilgisine uğrayan yenilenme merkezlerinde cep telefonu ve tablet satışına bir güncelleme yapılarak kapsamı genişletildi.

Resmi Gazete'nin 18 Nisan tarihli sayısında yayımlanan tebliğe göre, yenilenmiş ürünlerin kapsamı bilgisayar, akılı saat, oyun konsolu ve modem olarak güncellendi. Yayımlanan tebliğde "Resmi Gazete’de yayımlanan Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmeliğin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “57 nci” ibaresi “57/A, 58 inci” şeklinde değiştirilmiştir" denildi.

BELGE ŞARTI ARANMAYACAK

Yenilenmiş ürünlerin satışı hakkında yönetmelikte değişiklikler öngören Ticaret Bakanlığı tebliğine göre, yenileme merkezleri, ilgili standarda göre alınmış hizmet yeri yeterlilik belgesine sahip olması şartı ile ayrıca yenileme yetki belgesi almasına gerek olmaksızın belirtilen tüm ürünler için yenileme yapabilecek. Bu tebliğde belirtilen ürünler arasına cep telefonu ve tablete ek olarak, akılı saat, oyun konsolu ve modemleri de eklendi. Yenileme merkezleri bundan böyle bu ürünleri de yenileyerek satışa sunabilecek.

Tebliğe göre, Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği uyarınca yetkili servis istasyonu sıfatıyla faaliyet göstermelerine ilişkin olarak; Yenileme merkezleri, ürünlerin üreticisi veya ithalatçısı ile yetkili servis sözleşmesi yapabilir hale geldi. Bu ürünlerin üreticisi veya ithalatçısı olan ticari işletmelerin yenileme merkezleri, bu ürünler için kurulması zorunlu olan yetkili servis istasyonlarından biri olarak faaliyet gösterebilecek ve hepsinin yanı sıra yenilenmiş olan bir ürün birden çok yenilemeye tabi tutulabilecek.

PİL DEĞİŞTİRİLME ZORUNLULUĞU

Özellikle akıllı telefonların ve bilgisayarların zamanla en çok eskiyen yönlerinden bir tanesi de pil kapasiteleri. Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğde buna da bir sınır getirilerek, "Yenilenmiş cihazlarda pil kapasitesi yüzde 85’in altında olan kullanılmış cep telefonlarının yenilenmiş ürün olarak satışa sunulabilmesi için pillerinin değiştirilmesi zorunludur" ibaresi belirtildi.

Tebliğle yenileme yetki belgesi verilmesinde aranan 10 milyon TL’den az olmamak üzere ödenmiş sermaye şartı, 30 milyon TL’ye çıkarıldı.

Yenileme yetki belgesine sahip ticari işletmelerden ödenmiş sermaye tutarı 30 milyon TL’den az olanlar, 1 Ocak 2024 tarihine kadar ödenmiş sermaye tutarını buna tamamlayacaklar. (KARAR)


İstanbul Haber Ajansı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim