• BIST 10676.65
  • Altın 2418.603
  • Dolar 32.1985
  • Euro 34.8747
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 24 °C

Muhsin Başkanı tanımak...

Recep Canpolat

Muhsin Yazıcıoğlu…

 

Bir duruşun simgesiydi.

 

Bir vefanın ismi, bir büyük yürüyüşün maraton koşucusuydu. Muhsin Başkanı tam 15 yaşındayken tanıdım. Çeyrek asra yaklaşan bir ağabey-kardeş diyalogum vardı. Muhsin Yazıcıoğlu benim için bir idol, inançlarımızı taşıyan bir  mücadelenin simgesiydi.

 

Kendisi ile tanıştığımda 15 yaşında genç bir delikanlıydım. O günü hiç unutamıyorum. Nasılsın dediğinde, elim titriyor, dilim peltekleşerek zor bir şekilde,” Sağolun Sayın Başkanım Siz nasılsınız” kelimeleri ağzımdan dökülüyordu.

 

Cezaevinden çıktıktan sonra, kendi deyimiyle Yusufiye Mektepleri diye nitelediği cezaevlerinde bulunan ülkücüler ve onların ailelerine yardım maksadıyla şu anda ismi Selçuklu Vakfı olan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı’nı kurarak Genel Başkanlığı yapmaya başladı. O dönemde Kurban Bayramlarında topladığımız “kurban derilerini” toplayıp vakfa bağışlardık. Her kurban bayramında büyük bir heyecanla Kırıkkale ve Ankara’da topladığımız “kurban derilerini” kamyonlara yükler Vakıf Genel Merkezine götürür, bazen ise Deri simsarlarına sattığımız deri paralarını Muhsin Yazıcıoğlu’na elden teslim ederdik.

 

Muhsin Başkan her kurban bayramında bizleri görmekten mutlu olur, “Canpolat yine yapmışsın, yapacağını” derdi.

 

MÇP’de siyaset yapmaya başladığında yine yanındaydım. MÇP’den ayrılırken, yanında olan birkaç kişiden biriydim. Milli Mutabakat Çağrısı yapıldığında toplantıya katılan 40 kişiden biriydim.

 

Büyük Birlik Partisi kurulurken, yine yanındaydım. Muhsin Başkan bir siyasiden çok, bir gönül adamı bir yol arkadaşı idi. Sohbet ederken, insanı dinlendiriyor, düşünceleri ile varolmanın şifresini veriyordu.

 

28 Şubat döneminde, darbecilere dik duran tek liderdi. Karum iş Merkezinin önünde “TÜRKİYE SURİYE OLAMAZ” diyerek tarihi çıkışını yapıyordu. Öyle yürekliydi ki, Türkiye’yi Suriye yapmaya çalışan, darbecilere karşı çıkabilecek kadar demokratik bir yapıya sahip bir şahsiyetti. Parlamenter düzene ara vermeye çalışanlara karşı hep dik durdu. Refah-Yol Hükümetinin sıkıntılı olduğu dönemde 7 milletvekili ile yanlarında oldu.

 

Muhsin Yazıcıoğlu, aynı zamanda bir vefa abidesiydi. Muhsin Başkanı her dönem yanımda buldum. İnsanın en üzüntülü olduğu dönemde veya en mutlu olduğu zamanda hep yanımda olurdu. 5 Şubat 1992 Yılında Annemi kaybettiğimde, bir telefonun ucunda bana başsağlığı dilerken, “Topraktan geldik, toprağa gideceğiz” diyerek beni teskin ediyordu.

 

6 Haziran 2003 tarihinde evlenirken yine yanımda, yanı başımda, benim nikah şahidimdi. Türkiye büyük bir lideri, vatansever bir evladını, değerli bir insanı kaybetti.

 

MUHSİN BAŞKAN MEKANIN CENNET OLSUN… SENİ ÇOK ÖZLEYECEĞİM.

 

Yorumlar
yusuf karakaya
19 Şubat 2011 Cumartesi 05:22
insanlarımız
ülkemiz bir dava ınsanını kaybetti tüm müslüman ve mılletımızın bası sağolsun ne sıtem edemeyiz veren Allah alan Allah ama hayattayken kıymet bılmek lazım ıskence etmek değıl insanımızda davar bıraz neye alkış tuttunu bilmeden yasıyor kendı ulkemızde gölgemızden emın degılız. başkasının gözündekı çöpü gösteririz kaçırmayız pek kendı gözümüyde mertek var haberımız yok uyan müslüman uyan
tanıstıgıma sevındım abı
62.29.95.145
Yalçın Günaydın
08 Şubat 2010 Pazartesi 01:27
Siyasi düşüncelerin bittiği gece
Sevgili Recep,Siyasi düşüncemin Muhsin başkanla zıt olduğunu biliyorsun..ama Kaza gecesi sabaha kadar uyuyamadım..Bu ülkenin siyasi bir lideri Karlar altında kaldı bu ülke bu kadar acizki bu insanları bulamadı,inanamadım helikopter düşüyor ve ulaşılamıyor bu değerli insanlar malesef ebediyete göçtüler..işte o karanlık gecede siyasi düşüncelerin bittiği gecedir..mekanları cennet olsun
88.233.140.213
yusuf hüseyin biricik
17 Aralık 2009 Perşembe 12:56
Reis
Zaluma ALP mazluma EREN olurum başkan seni unutmayacağız !!!
95.65.219.180
Ertan ALTUNKAYA
19 Kasım 2009 Perşembe 11:00
Başsağlığı...
Vatansever, İyi bir devlet ve dava adamıydı. Liderdi. Dik duruşuyla ve İnanışıyla hiç taviz vermedi ve bükülmedi. Muhsin "Başkan"a ve birlikte Allah'a yürüdüğü arkadaşlarına Cenab-ı Allah'tan engin rahmet, acılı ailesine, yakınlarına, çalışma ve dava arkadaşlarına, bütün Büyük Birlik Partisi mensuplarına ve Müslüman-Türk dünyasına sabırlar diliyorum.

Allah Rahmet Eylesin, Mekanı Cennet Olsun İnşallah.

El-Fatiha.
88.234.187.109
Mehmet VARLIOĞLU
20 Nisan 2009 Pazartesi 20:58
Başsağlığı
sayın yazıcıoğlunun zamansız ayrılışı hepimizi derinden özdü. türk milletinin başı sag olsun.
212.175.133.30
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim