• BIST 9062.36
  • Altın 2043.498
  • Dolar 31.2193
  • Euro 33.9278
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 12 °C

Turkcell'le bin 799 köy ‘Alo’ diyebilecek

Bugüne kadar mobil iletişim olanaklarından faydalanamayan, nüfusu 500’ün altındaki bin 799 yerleşim yeri daha iletişim altyapısına kavuşacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın önderlik ettiği, “mobil kapsama alanı dışında kalan yerlerde altyapı kurulması ve işletilmesi” projesinde son aşamaya gelindi. Bakanlık, açılan ihalede 312 milyon 773 bin lira ile en düşük teklifi vererek evrensel hizmet yükümlüsü görevini üstlenmeye hak kazanan Turkcell ile konuya ilişkin sözleşmeyi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Haberleşme Genel Müdürü Atila Çelik ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in katıldığı törende imzaladı.

Bakanlığın önderliğinde hazırlanan “mobil iletişim altyapısı bulunmayan nüfusu 500’ün altında olan bin 799 yerleşim yerinde kapsama sağlanması ve 3 yıl işletilmesi” projesi için açılan ihalede Turkcell, 312 milyon 773 bin lira ile en düşük teklifi vermiş ve görevi üstlenmeye hak kazanmıştı.
 
BAKAN YILDIRIM: 2 YILDA TÜRKİYE'NİN YÜZDE 100'Ü KAPSANACAK 
 
İmza töreninde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, projenin önemine dikkat çekerek şunları söyledi:
“Yürütülen çalışmalar neticesinde bugüne kadar ülkemizin yüzölçümünün yüzde 98’i GSM kapsama alanına alındı.  Bu anlamda da Türkiye, tüm Avrupa ülkelerinden daha iyi kapsama alanına kavuşmuş bir ülke. OECD’nin dünya ülkelerini ele aldığı gelişmişlik sıralamasında bunu görebilirsiniz. Ancak bu proje sonuçlandığında 2 yıl içinde Türkiye’nin yüzde 100’ü kapsama alanına girmiş olacak. Türkiye, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine tüm dağları, ovaları, mezraları, yaylaları ile 75 milyon vatandaşın aynı bayrak, aynı tasa, aynı sevinç etrafında birleştirdiği gibi bu projeyle de aynı kapsama alanı altında birleştirmiş olacağız.”
 
"BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR GÖREV"
 
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ise konuşmasında, Ulaştırma Bakanlığı liderliğinde son 10 yılda Türkiye’nin hava, kara ve deniz ulaşımında büyük gelişmeler yaşadığını vurgulayarak “ulaşılabilir” olmanın önemine dikkat çekti. Ciliv imza töreninde, “Bakanımızın ve BTK’nın liderliğiyle ‘500 nüfusun altındaki köy ve mezraya mobil iletişim altyapısı kurulmasına yönelik projede yer almaktan gururluyuz. Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi olarak bu görevi üstlenmeye lâyık görülmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Anadolu’nun bağrından çıkan bir şirket olarak Anadolu’nun dört bir yanındaki bin 799 köyümüzün mobil iletişim altyapısını kurmak bizim için çok önemli bir görev. Bugün attığımız imzayla ihale teklifinde sunduğumuz sorumluluk taahhüdümüzü Bakanlık ve kamuoyu nezdinde resmîleştirdik. Bakanımıza ve BTK’ya hazırladıkları ortam ve bu iş birliği fırsatından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.
 
TÜRKİYE'NİN YÜZDE 99.17'SİNİ KAPSIYORUZ
 
Mobil iletişimi Türkiye insanı için temel haklardan biri olarak gördüklerini ve kapsama altyapısına yatırım yaparken daima bunu göz önünde bulundurduklarını belirten Ciliv, sözlerine şöyle devam etti:
“Altyapı yatırımına verdiğimiz önem ve kriz dönemlerinde bile hız kesmeyen yatırımlarımız sayesinde,  bugün toplam iletişim ünitesi sayımız 33 bin’e ulaşmış durumda. Türkiye nüfusunun %99.17’sini kapsıyoruz. Bakanlık ile yaptığımız iş birliği sayesinde, artık 1.799 yerleşim yerinde 300 bin insanımızı daha ‘ulaşılabilir’ hale getireceğiz.”
 
turkcell-2.jpg
 
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim