• BIST 9382.22
  • Altın 2015.117
  • Dolar 31.0786
  • Euro 33.6664
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 13 °C

Nevvar Salih İşgören Vakfı’ndan Bilime Destek

Nevvar Salih İşgören Vakfı’ndan Bilime Destek
Birçok devlet kurumu, belediye, sivil toplum kuruluşu ve özellikle üniversitelerle birlikte önemli projelere imza atan Nevvar Salih İşgören Vakfı, Dokuz...

Birçok devlet kurumu, belediye, sivil toplum kuruluşu ve özellikle üniversitelerle birlikte önemli projelere imza atan Nevvar Salih İşgören Vakfı, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ile merhum Nevvar Salih İşgören çiftinin adını taşıyan yeni bir "Kök Hücre ve Gen Tedavi Merkezi" konusunda işbirliğine gidiyor.

Nevvar Salih İşgören Vakfı, DEÜ ile merhum Nevvar Salih İşgören çiftinin adını taşıyan yeni bir "Kök Hücre ve Gen Tedavi Merkezi" konusunda işbirliğine gidecek. Bu doğrultuda Nevvar Salih İşgören Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Şener, yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Mustafa Ökmen, yönetim kurulu başkan yardımcısı Erol Urgun ve denetim kurulu başkanı Ünal Ödemiş, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün ve öğretim üyeleriyle bir araya geldi. Toplantıda İzmir Biyotıp ve Genom Enstitüsü (iBG-izmir) bünyesinde kuruluş aşamasında olan Kök Hücre ve Gen Tedavi Merkezi hakkında enstitü müdürü Prof. Dr. Mehmet Öztürk, vakıf temsilcilerini bilgilendirdi. iBG-izmir'in önemli faaliyet alanlarından birisinin hastalıkların tedavilerinde modern yöntemlerin geliştirilmesi olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Öztürk şunları söyledi: "Özellikle kök hücre ve gen tedavi yöntemleri geliştirilip uygulanacaktır. Bu teknoloji, gerek yaşlılığa ya da hastalığa bağlı doku dejenerasyonlarının tedavisi gerekse özellikle çocukları etkileyen kalıtsal hastalıkların tedavisinde çok önemlidir. Bu nedenle, İBG-İzmir'de Kök Hücre ve Gen Tedavi Merkezi kurma çalışmaları başlatılmıştır."

KIZ YURDUNA SANCAR'IN ADI VERİLECEK

Nevvar Salih İşgören Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erol Urgun, insan sağlığı açısından kritik öneme sahip olan bu tür teknolojilerin İzmir'de geliştiriliyor olmasının çok sevindirici olduğunu vurguladı. Urgun, "iBG-izmir'in faaliyet alanlarına baktığımızda ülkemiz, hatta tüm insanlık adına nasıl önemli bir merkez olduğunu daha iyi anlıyoruz. Bugüne kadar eğitim ve sağlık alanında büyük işbirliklerine imza atan Nevvar Salih İşgören Vakfı'nın böyle büyük bir proje içinde de yer alması bizim açımızdan da çok önemli" diye konuştu. Toplantıda, Dokuz Eylül Üniversitesi'nin Balçova'daki yerleşkesine Nobel Ödüllü Bilim Adamı Aziz Sancar'ın adının verileceği kız öğrenci yurdu ile akademisyenler için konaklama ve sosyal aktivite merkezi yapılması kararlaştırıldı. Karşılıklı taleplerin dile getirildiği toplantının ardından projenin şekillenmesi için yeniden bir araya gelineceği belirtildi.

Toplantıda, Nevvar-Salih İşgören Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Şener, yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Mustafa Ökmen, yönetim kurulu başkan yardımcısı Erol Urgun, denetim kurulu başkanı Ünal Ödemiş,

genel koordinatör Berna Şahin, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Halil Köse, Dokuz Eylül Üniversitesi Genel Sekreteri Abidin Öztürk, Dokuz Eylül Üniversitesi Yapı İşleri Daire Başkanı Veysel Altungeyik, iBG-izmir Müdürü Prof.Dr. Mehmet Öztürk, iBG-izmir Müdür Yrd. Prof. Dr. Esra Erdal, iBG-izmir Müdür Yrd. Prof. Dr. Şermin Genç hazır bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim