• BIST 9396.1
  • Altın 2021.697
  • Dolar 31.0872
  • Euro 33.6819
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 15 °C

Beyin tümörüne ‘metaverse’ ile nokta atışı

Beyin tümörüne ‘metaverse’ ile nokta atışı
Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi’nin beyin cerrahları 50 yaşındaki kadın hastanın beynindeki tümörü ‘metaverse’ teknolojisi ile aldı. Yeni teknoloji hastaların beyin dokusundaki tümörün yerini, nokta atışıyla tespit edilebiliyor.

Ankara Üniversitesi (AÜ) İbni Sina Hastanesi’nin beyin cerrahları tarafından, ‘metaverse’ teknolojisi ile görüntüleme yapılarak gerçekleştirilen 6’ncı ameliyatla, 50 yaşındaki kadın hastanın beynindeki tümör alındı. Dünya genelinde sayılı merkezde uygulanan, ‘metaverse’ teknolojisi ile görüntüleme yapılarak gerçekleştirilen beyin cerrahi operasyonu, üniversitede yaklaşık 1 yıl önce uygulanmaya başlandı.

Karma artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde, hastaların beyin dokusundaki tümörün yeri, nokta atışıyla tespit edilebiliyor. Hastanın ameliyat öncesi çekilmiş MR ve tomografi verileriyle beynin anatomik yapısı, dokuları ve damar yapısı yapay zeka tarafından 3 boyutlu olarak modelleniyor. Ameliyat sürelerini azaltan teknoloji sayesinde doktorlar, beynin çıplak gözle görülemeyen bölgelerini sanal gerçeklik gözlükleriyle 3 boyutlu olarak inceleyebiliyor.

Hastaya uygulama AÜ Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Çağlar başkanlığında, öğretim üyeleri Doç. Dr. İhsan Doğan, Doç. Dr. Onur Özgüral, Yardımcı Doç. Dr. Murat Zaimoğlu ve Yardımcı Doç. Dr. Eyüp Bayatlı tarafından yapıldı.

Uygulamayı izleyen ve hakkında bilgi veren AÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar “Sanal gerçeklik, hayatımıza son zamanlarda giren özellikle bilgi teknolojileri ile bilimin bir araya geldiği önemli bir kazanım. Tıpta da birçok alanda kullanılıyor. Türkiye’deki en iyi beyin cerrahi kliniklerinden birisine sahip olduğumuzu biliyor ve inanıyoruz. Hem ameliyathanenin yeni teknolojik imkanları hem de güncel teknolojik gelişmeler, üstün nitelikli akademisyenlerle buluşunca, hakikaten sağlık ve bilim açısından son derece önemli bir kazanımı beraberinde getiriyor” dedi.

Tıpta yeniliklerin, güvenli ve konforlu bir yaşam için olduğunu belirten Prof. Dr. Şükrü Çağlar da hastalara daha iyi tedavi sunabilmek için arayışlarının her zaman devam ettiğini ve karma sanal gerçeklik teknolojisinin tedavi ve tıbbi eğitimde oldukça yararının bulunduğunu söyledi.


İstanbul Haber Ajansı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim