• BIST 10471.32
  • Altın 2458.977
  • Dolar 32.7488
  • Euro 35.0201
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 29 °C

YYÜ’de üç aşamalı FETÖ temizliği

YYÜ’de üç aşamalı FETÖ temizliği
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Fetulahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik üç aşamalı temizlik çalışması...

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Fetulahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik üç aşamalı temizlik çalışması yaptıklarını belirterek, "Şu ana kadar 175 kişi hakkında işlem yaptık" dedi.

15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrasında kurumlarda başlatılan FETÖ temizliği sürüyor. İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, YYÜ bünyesinde oluşturdukları komisyonlarla üç aşamalı bir temizlik yürüttüklerini belirterek, "Bu anlamda sapla samanı karıştırmamak kaydıyla bu örgütten tek bir kişi bile kalmayıncaya kadar çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Şu ana kadar toplamda 175 civarında kişi hakkında çalışma yaptık. Bunların alınması her kurumda olduğu gibi insan kaynağı noktasında belki bizleri de etkileyecektir, ama bizler planlamamızı çok etkin bir şekilde yaparak bundan en az hasarla kurtulacağımıza inanıyoruz" dedi.

"Kanserli hücrelerden kurtulacağız"

15 Temmuz gecesinin ülkemiz açısından kara bir gece iken sabahında aydınlığına açılan bir gün olduğunu ifade eden Rektör Battal, "Ülkemiz 16 Temmuz'da yeni bir güne uyanmıştır. Zira içerisindeki kanserli hücrelerin farkına vararak bunlardan kurtulma yoluna girmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatlarıyla gerekli çalışmaları yapmak suretiyle bu kanserli hücrelerden kurtulacağız. Bu anlamda Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak bizler de çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Kurumumuzda bu işe bulaşmış olan hiçbir kişiyi barındırmayacağız. Bunu yaparken de suçluyu suçsuza karıştırmadan çalışmak zorundayız. Bu maksatla bizler üç komisyon kurduk. Bunlardan biri araştırma, biri incele ve diğeri de soruşturma komisyonu olmak üzere üç aşamalı bir temizlik yapıyoruz. Bize gelen ihbarların hepsini araştırıyoruz. Bunun yanı sıra bir de bizler alan araştırması da yapıyoruz. Burada ayrıca yönetim kurulumuzda bunları uzun uzun tartışmak suretiyle gerekli işlemleri yapıyoruz" şeklinde konuştu.

"7 kişi için YÖK'e ihraç başvurusu"

İlk aşamada gözaltına alınan 7 kişi için YÖK'e ihraç başvurunda bulunduklarını aktaran Battal, "Bunların tamamen ihraç edilmeleri hususunda bizler YÖK'e bildirdik. YÖK'ten nasıl bir karar çıkar bilemiyoruz. Bugün de yine belli bir sayıda açığa alınan elemanlar var. Dolayısıyla her geçen gün bu sayılar değişmektedir. Genel olarak açığa alınanların sayısı zannediyorum ki 30'u aştı. Bu sayı günübirlik olarak değişmektedir. Bundan sonraki süreçte de aynı hassasiyetle çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Kesinlikle ülkemize, vatanımıza ve milletimize namluları çeviren o alçak terör örgütünün yanında olan ve onlara güç veren hiçbir insan üniversitemizde kalmayacak" diye konuştu.

175 kişi hakkında işlem yapıldı

Şu ana kadar haklarında işlem yapılanların sayısını da veren Battal, "Sayı konusunda şunları söyleyebiliriz, bu sayılar her geçen gün artmaktadır. Toplam araştırma, inceleme ve soruşturma komisyonlarımızda 175 civarında kişi şu anda işlem görmektedir. Bugün yine bir ihbarı değerlendirmek suretiyle 6-7 kişiyi daha buna ilave ettik. Bunların da çalışmalarını başlatıyoruz" ifadelerini kullandı.

Sürecin etkilerine de değinen Prof. Dr. Peyami Battal, "Doğal olarak muhataplarımız insan kaynağıdır. O açıdan bir planlama yapıyoruz. Üniversitemizin insan kaynağı açısından durumuna bakıldığında tabii ki belli bölümlerde bizi belki etkileyecek, ama bizler planlamamızı çok etkin bir şekilde yapmak suretiyle bundan üniversitemizin en az olumsuz etkiyle çıkacağına inanıyorum. Biz zaten öngörülerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı başlattık, yeni kadro ve yeni elemen alımına ilişin çalışmalarımızı da aralıksız devam ettirmekteyiz. Bizler buradan da inşallah az yara alarak çıkacağız" ifadelerini kullandı.

YYÜ’de üç aşamalı FETÖ temizliği

YYÜ’de üç aşamalı FETÖ temizliği

YYÜ’de üç aşamalı FETÖ temizliği

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim