• BIST 95.852
  • Altın 191,190
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 26 °C

Van’da ‘Umre’ Ödüllü Yarışma

Van’da ‘Umre’ Ödüllü Yarışma
Van'ın Tuşba ilçesinde öğrenciler arası düzenlenecek olan "Umre Ödüllü Yarışma" Peygamber Efendimizin hayatının anlatıldığı kitaplar dağıtıldı.

Van'ın Tuşba ilçesinde öğrenciler arası düzenlenecek olan "Umre Ödüllü Yarışma" Peygamber Efendimizin hayatının anlatıldığı kitaplar dağıtıldı.

Öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırılması ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v) hayatının öğrenilmesi amacıyla Tuşba Kaymakamlığı, Tuşba Belediyesi, Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Tuşba Müftülüğü ve Sancaktepe İmam Hatip Mezunları Mensupları Derneği (SİMMDER) işbirliği ile düzenlenecek yarışma için kampanyaya start verildi. Tuşba ilçesinde bulunan Abdurrahman Gazi Lisesi'nde düzenlenen toplantıda yarışma ile ilgili bilgiler verildi. Toplantının açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis Ceylani'nin yapmasının ardından Van İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kirekin, konu Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v) hayatı olunca akan suların durduğunu belirtti. Bu anlamda bütün randevularını iptal ederek buraya geldiklerini anlatan Kirekin, "Çok güzel bir fikir, ben emeği geçen bütün kurumlarımıza çok teşekkür ediyorum. Geçmişte bu takım çalışmalar yapıldı, ama farklı yönlere çekildi. Amaç kitap satmakmış, ama şimdi burada kitap da bedava. Hele Peygamber Efendimizin hayatını okumak, onu tanımak çok ayrı bir duygu. İçinde çok sayıda da ödül var ki motive edici kaynak. Amaç ödül değildir. Amaç Peygamber Efendimizi yakından tanımak. Sayın Valimiz İbrahim Taşyapan da bu yarışmanın çok gurur verici bir yarışma olduğunu belirterek, tebriklerini ilettiler. Bu sürecin içerisinde de kendilerinin olacağını söylediler. Başı, ortası ve sonu da hayır olacak bir çalışma, ben okul idarecilerimizin, öğretmenlerimizin buna yoğun ilgi göstereceklerini düşünüyorum. Öğrencileri bu konuda motive edeceklerini düşünüyorum. Hayırlı olsun diliyorum" dedi.

Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ise, bu toplumda en büyük eksikliğin kitap okumak olduğunu gördüklerini belirtti. Özgökçe, "Eğer okuyan, yazan ve bu konuda dertlenen büyük bir kitle olursak, memleketimizin, bölgemizin ve ülkemizin, dolayısıyla insanlarımızın hayat kalitesinin yükselebilmesi için önümüzde bir engel kalmayacaktır. Tuşba Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü olarak öğrencilerimizin, gençlerimizin, özellikle kadınlarımızın ve engellilerimizin yanında olmamız gerek. Sosyal belediyecilik anlamında da ne gerekirse elimizden geleni yapacağız. Bugünde Peygamber Efendimizi tanımak, O'nu ziyaret etmek adına bir okuma ve okuduktan sonra bir imtihan sonucu bunu hayatlarına yansıtacaklar. Sünneti Seniyye uygun bir yaşantıyı bu gençlerimiz yaşayabilsinler diye inanıyoruz ki bu okuma programı çerçevesinde özellilikle toplumumuzun en büyük eksiği olan okuma seviyesini arttırarak, çok okur yazar seviyesi yüksek toplumumuzda hem bu dünyada hem de uhrevi hayatları içerisinde gerekli donanıma sahip olabilmeleri adına çok güzel bir proje bu. İnanıyoruz ki bu süreçte öğrencilerimiz bu kitaplara sahip olduktan sonra her bir bireyin kendilerine bu dünyada rehber edinebileceği başta Peygamber Efendimiz ve ashabını tanıdıkça, inanıyoruz ki mertebemizde de bir değişiklik olacak. Başta biz yerel yöneticiler olmak üzere, tüm yönetici kardeşlerimizle ve öğrencilerimizle beraber biz kendimize örnek edinirsek, inanıyoruz ki bu dünya yaşanır hale gelir. Aksi takdirde şu anda görüyorsunuz başta Suriye olmak üzere, başta Sur olmak üzere, Cizre, Silopi'de yaşam adına, insanlık adına çok ciddi dramlar var. Tabi bunun da yegane sebebi hakikaten bizlerin Peygamber Efendimizin sünneti seniyyesinde uzak durmamızdan dolayıdır. Eğer biz bunları okudukça, sünneti seniyyeye uygun hayat yaşadıkça, inanıyorum ki toplumumuz kardeşlik, huzur ve barışı bulacaktır. Önemli olan insanın bu dünyası ile birlikte ahreti. Ayrıca eğitime de katkı sunacağız. Zamanın kış aylarına da denk gelmesi, kışın uzun gecelerinde bu gençlerimiz hem okullarını hem de kitaplarını okuyacaklardır. Okudukça da önlerinde hedef var. Bu hedefe ulaşabilmeleri adına çocuklarımızın hepimizin desteği ile hayatları değişecektir. Okudukça çocuklarımızın okuma zevki artacak, bir mümin olarak mutlaka okumamız gerekiyor. Okuduktan sonrada bunu yaşamamız gerekiyor. Tuşba Belediyesi olarak bu tür projelere her zaman açığız. Siz kurumlarımızın da bu anlamdaki projelerini bekliyoruz. Tekrar bu projeye emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Tuşba İlçe Müftüsü Zahit Demirel'in de kısa bir konuşma yapmasının ardından Peygamber Efendimizi tanımak ve ziyaret etmek kapsamında düzenlenecek olan yarışma ile ilgili bilgiler verildi. 5 Nisan 2016'da düzenlenecek olan yarışmada öğrencilere dağıtılan "Peygamber Efendimizin Hayatı" adlı kitaplarda test usulü sorular sorulacak. Sadece Tuşba ilçesine bağlı okullardaki öğrencilerin girebileceği sınavda 70 soru sorulacak. Her öğrencinin kendi okulunda gireceği sınav, okul idarecileri ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri aracılığı ile yapılacağı belirtildi. Yarışmada dereceye giren ilk 5 öğrenci Umre'ye götürülecek. 6'ncı ve 10'ncu olan öğrencilere laptop, 11'nci ve 30'ncu olanlara İstanbul gezisi, 31'nci ile 35'ncilere bisiklet, 36'ncı ve 40'ncı olan öğrencilere tablet, 41'nci ve 45'nci olanlara çeyrek altın ve 46'ncı ve 55'nci olan öğrencilere ise kitap seti dağıtılacak.

Verilen bilgilerin ardından sınıfları dolaşan Van İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kirekin ve Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ile beraberindekiler, öğrencilere kitaplarını dağıtarak başarılar dilediler.

Van’da ‘Umre’ Ödüllü Yarışma

Van’da ‘Umre’ Ödüllü Yarışma

Van’da ‘Umre’ Ödüllü Yarışma

Van’da ‘Umre’ Ödüllü Yarışma

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim