• BIST 105.360
  • Altın 377,183
  • Dolar 6,8128
  • Euro 7,5343
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 15 °C

Ünver: Tarihi yıkmıyor aksine ortaya çıkartıyoruz

Ünver: Tarihi yıkmıyor aksine ortaya çıkartıyoruz
Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Nevşehir Kalesi'ndeki 11 mahalleyi içine alan bölgedeki Kentsel Dönüşüm çalışmaları sırasında keşfedilen...

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Nevşehir Kalesi'ndeki 11 mahalleyi içine alan bölgedeki Kentsel Dönüşüm çalışmaları sırasında keşfedilen dünyanın en büyük yeraltı şehrindeki temizlik çalışmaların hukuka uygun bir şekilde devam ettiğini açıkladı. Ünver, bu çalışmaların gerçekleştirilmesini istemeyenlerin yiğitçe, mertçe hak hukuk aramak yerine, kalleşçe kendi şehirlerini ispiyonlayarak yasal olmayan yollara başvurduklarını söyledi.

Ünver, bazı gazete ve internet sitelerinde Nevşehir Belediyesi'nin Osmanlı eserlerini yıktığı şeklindeki haberler üzerine basın toplantısı düzenledi.

Birilerinin Nevşehir Belediyesi'ni halen Kale civarında devam eden arkeolojik çalışma ve temizleme çalışmaları nedeniyle mesnetsiz, delilsiz iftiralarla suçlama yaparak bir yerlere gitmeye çalıştıklarını ifade eden Belediye Başkanı Ünver, "Bizde bu iftiralara bıkmadan usanmadan cevap veriyoruz. Yargı yolu ile de cevap veriyoruz, vermeye de bundan sonra devam edeceğiz." dedi.

Nevşehir Belediyesi'nin yıktığını ileri sürdüğü tescilli binaların eski ve yeni hallerini gösteren fotoğrafları paylaşan Nevşehir Belediye Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu fotoğraflar söz konusu bazı gazete ve internet sitelerinde gösterdikleri yıkılmış denilerek gösterilen fotoğraflardır. Bunlarda belediyenin yıktığı ileri sürülen tescilli yapılar. Hangisi yıkılmış? Belediyemiz tarafından yıkılmış tek bir bina yok"

Önceki gün yine bazı basın kuruluşları ile internet haber sitelerinde Nevşehir Belediyesi'nin tescilli bina yıktığına ilişkin olarak haberler yaptıklarını ifade eden Hasan Ünver, "Biz de onlara yasal olarak cevap gönderdik. Bunun arkasından yersiz ve haksız isnat ile iftira davasını açacağız. Hem bu memleket adına hem de Nevşehir Belediyesi adına. Bu memleket sahipsiz değil çünkü. Biz hukuku baş tacı ederiz, biz hukukun üzerinde bir güç değiliz. Bizim yaptığımız her şey hukuka uygun olmak zorunda, bizde hukuka uygun bir şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşkesinde halen devam eden arkeolojik araştırma ve temizleme çalışmalarıyla ilgili her defasında kamuoyuna da bilgiler aktarıyoruz. Kentsel Dönüşümü tamamlayıp, Nevşehir'in ufkunu genişletip, tarihini ortaya çıkaracağız Allah'ın izniyle. Bunu yapabilmek için gece gündüz çalışıyorum. Önümüze kimse geçemeyecek." diye konuştu.

Ünver, önceki gün bazı gazete ve internet sitelerinde "AKP'li belediye Osmanlı eserlerini yıktı" başlığıyla yayınlanan yazının gerçeği yansıtmadığını ve bunu da cevap olarak söz konusu gazete ve internet sitelerine gönderdiklerini dile getirdi.

Söz konusu çalışmaların Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun da bilgisi dahilinde gerçekleştirildiğini aktaran Ünver, bu bölgede geçmişte Sit alanı uygulaması bulunmazken, Nevşehir Belediyesi olarak yaptıkları başvuru sonrasında bölgenin 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak belirlenerek koruma altına alındığını kaydetti.

Yaptıkları bu çalışmalarla Nevşehir'in tarihinin yüzyıllar öncesine taşındığını dile getiren Nevşehir Belediye Başkanı, sözlerini şöyle tamamladı: "Nevşehir tarihini yüzyıllar öncesine taşıdık. Nevşehir'de Kale'den daha eski bir bulgu yoktu 12. yüzyılda yapılan kaleden başka, Nevşehir'in hiçbir bulgusu yoktu. Şimdi biz bunu bulduk ve koruyoruz Allah'ın izni ile. Biz bunu dünya insanlığına armağan ediyoruz. Nevşehir'in tarihi değişiyor diyorum, birileri rahatsız oluyor. Var mıydı daha önce Nevşehir'in merkezinde yer altında resimli bir kilise bulgusu? Biz bu güzelliği de ortaya çıkardık. Bu güzelliğin üzerinde tuğlalar ve briketler vardı. Biz bu güzellikleri de çıkarmaya devam edeceğiz. Biz burada çalışmaya yılmadan, yıkılmadan, kaç milyonumuza, kaç milyarımıza mal olursa olsun, devam edeceğiz. Onları rahatsız etmeye hizmetlerimiz ile etmeye devam edeceğiz. Nevşehir tarihini bir miktar daha ileriye yitecek tarihe bulgulara ve tespitlere ulaşmış durumdayız. İnşallah ilerleyen zamanlarda Nevşehir halkının huzuruna sunacağız. Arkadaşlarımız şu anda yoğun bir şekilde çalışıyor. Bunlar "Rastgele karar verdik, şurayı kazalım" dediğimiz bir çalışma değil. Biz kazı çalışması değildir. Burası tamamen bir enkaz temizleme çalışmasıdır. Burayı ülkemize kazandırmak için çalışmalarımız sonuna kadar devam edecektir. Hem de yasalar ve hukuk önünde hesap sora sora devam edeceğiz. Öyle ucuz siyaset yapmak adına kimseye pabuç çıkartacak değiliz."

Ünver: Tarihi yıkmıyor aksine ortaya çıkartıyoruz

Ünver: Tarihi yıkmıyor aksine ortaya çıkartıyoruz

Ünver: Tarihi yıkmıyor aksine ortaya çıkartıyoruz

Ünver: Tarihi yıkmıyor aksine ortaya çıkartıyoruz

Ünver: Tarihi yıkmıyor aksine ortaya çıkartıyoruz

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim