• BIST 10471.32
  • Altın 2458.977
  • Dolar 32.7488
  • Euro 35.0201
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 30 °C

TVHB Başkanı Arslan: “Muayenehanelerimizin kapanmasına neden olan haksız uygulamaya son verilmelidir”

TVHB Başkanı Arslan: “Muayenehanelerimizin kapanmasına neden olan haksız uygulamaya son verilmelidir”
Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Başkanı Murat Arslan, "Muayenehanelerimizin kapanmasına neden olan haksız uygulamaya son verilmelidir. Halk sağlığı,...

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Başkanı Murat Arslan, "Muayenehanelerimizin kapanmasına neden olan haksız uygulamaya son verilmelidir. Halk sağlığı, hayvan sağlığı ve refahı, çevre sağlığı ve sağlıklı hayvansal gıdanın teminatı olan veteriner hekimlerin mağduriyetlerine son verilmesini talep ediyoruz" dedi.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Murat Arslan, veteriner hekimlerin muayenelerinin kapanmasına neden olduğunu söylediği uygulamaya ilişkin açıklama yaptı.

Arslan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Muayenehanelerimizin kapanmasına neden olan haksız uygulamaya son verilmelidir. Uygulamadaki mevzuata göre Veteriner hekim Muayenehanelerine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ruhsat verileceği hükme bağlanmıştır. Ancak ilgili mevzuata aykırı olarak 2005 yılında çıkarılan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik gerekçe gösterilerek belediyeler İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı adı altında veteriner hekimlerden ayrıca ikinci bir ruhsat istemektedir.

Danıştay'ın kararları da bir işyerinin açılışına ve ruhsatlandırılmasına ait özel bir yasal düzenleme var ise belediyelerin ayrıca işyeri açılış ruhsatı isteyemeyeceği yönünde kararlar olmasına rağmen, Manisa'da faaliyet gösteren meslektaşımızın Fatih Gedik'in muayenehanesi, Manisa Yunusemre Belediyesi tarafından işyeri açma ve çalışma ruhsatı olmadığı gerekçesiyle mühürlenmiştir."

Veteriner muayenehanelerinde, gerekli ve zorunlu konuların denetlenmesini belirli hizmetleri yapma gibi harç alınmasını gerektirecek belediye faaliyetinin olmamasını, işyerinin kar amacı gütmemesini, özel kanunlar ile ruhsata tabi sağlık faaliyeti olmaması nedeniyle belediyeden işyeri açma izni almasını gerekli ve haklı kılacak hiçbir durumun söz konusu olmadığını belirten Arslan, "Üstelik veteriner hekim muayenehanelerinde hasta bakımı kesintisiz olmakta, kapatılması durumunda tedavi edilen hastaların mağduriyeti kaçınılmaz olmaktadır. 1930 yılında yürürlüğe giren 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ile gerekli sağlık şartlarını sağlamak, hastalıklarla mücadele etmek, halk sağlığını korumak için Hıfzıssıhha Kurullarında yer alan bir meslek grubu olan veteriner hekimlerin ve muayenehanelerinin 2005 yılında çıkarılan bir yönetmelik ile belediyeler tarafından denetlenmesi, ruhsata tabi tutulması ve muayenehanesinin mühürlenmesi ve kapatılması kabul edilemez. Veteriner hekim muayenehanelerine, belediyelerden ikinci kez ruhsat alınmasını getiren bu haksız düzenlemenin diğer serbest meslekler olan doktor ve diş hekimi muayenehaneleri, avukatlık büroları, muhasebe büroları, noterler, mimar ve mühendis bürolarında olduğu gibi 3572 sayılı İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulüne Dair Kanun'a bir torba yasa ile eklenerek halk sağlığı, hayvan sağlığı ve refahı, çevre sağlığı ve sağlıklı hayvansal gıdanın teminatı olan veteriner hekimlerin mağduriyetlerine son verilmesini talep ediyoruz. Manisa Yunusemre Belediyesi'ni aldığı bu karardan dönmesini ve yanlışlığı düzeltmesini bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim