• BIST 1.441
  • Altın 485,056
  • Dolar 8,2228
  • Euro 9,9825
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 24 °C

Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nden 20 Nisan Dünya Hayvanları Aşılama Günü açıklaması

Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nden 20 Nisan Dünya Hayvanları Aşılama Günü açıklaması
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, "Korunmanın ilk basamağında yer alan aşılama, daha az maliyetli ve etkili bir sağlık...

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, "Korunmanın ilk basamağında yer alan aşılama, daha az maliyetli ve etkili bir sağlık yatırımıdır. Hep vurguladığımız "sağlıklı hayvan, sağlık gıda, sağlıklı çevre ve sağlıklı toplum" ancak aşılamayla oluşturulur" dedi.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, 20 Nisan Dünya Hayvanları Aşılama Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamasında, "İnsanlarda görülen gibi hastalıkların yüzde 61'i, zoonotik, yani hayvanlardan insanlara geçen hastalıklardır. Şap, Şarbon, brucella, Sığır Vebası, gibi hayvanlarda görülen, hayvandan hayvana bulaşarak sebep oldukları verim kayıpları ve ölümlerle ekonomik olarak ciddi etkiler bırakan, ulusal ve uluslararası ticareti ve ekonomiyi etkileyen hastalıklar her zaman gündem konusudur. Eldeki verilere göre bu hastalıklar ülkemizde hayvansal üretimin yüzde 10'nu, Dünyada ise yüzde 20'sini yok etmektedir. Bu hastalıklara karşı mücadelede en önemli konu koruyucu hekimlik uygulamalarıdır. Korunma tedaviden hem daha etkili, hem de daha ekonomiktir. Hastalıklara karşı daha az bütçelerle önlem alınabilir iken, tedavi için büyük bütçelere ihtiyaç duyulmaktadır. Covid-19 salgını ile tüm Dünya bunu derinden ve acı bir şekilde yaşamaktadır" ifadelerini kullandı.

"Hep vurguladığımız "sağlıklı hayvan, sağlık gıda, sağlıklı çevre ve sağlıklı toplum" ancak aşılamayla oluşturulur"

Önemli olan konunun hastalık meydana geldikten sonra hastalığı tedavi etmek değil, hastalığın çıkmasına mani olmak olduğunun altını çizen Eroğlu, "Bu yaklaşımın uluslararası bir kabul ile ülkesel ve küresel bir strateji olarak ele alınması diğer önemli bir konudur Korunmanın ilk basamağında yer alan aşılama, daha az maliyetli ve etkili bir sağlık yatırımıdır. Hep vurguladığımız "sağlıklı hayvan, sağlık gıda, sağlıklı çevre ve sağlıklı toplum" ancak aşılamayla oluşturulur. Aşılama koruyucu veteriner hekimlik, hayvan sağlığı ve refahının arttırılması, insanların hayvanlardan geçen zoonotik hastalıklara maruz kalma ve gıda güvenliği açısından oluşan risklerin azaltılması bakımından vazgeçilmez bir araçtır. Aşılama yapılmaması durumunda hayvan yetiştiricilerinin gelirleri de önemli ölçüde düşmektedir" açıklamasında bulundu.

Covid-19 gibi büyük bir pandeminin bir kez daha aşı geliştirme ve üretme konusunun ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdiğini belirten Eroğlu, "Geniş çaplı uygulanan etkili aşılama programları, hayvanların hastalanmasını engelleyerek antibiyotiğe duyulan ihtiyacı azaltacak ve böylece küresel bir sorun olan antibiyotik direncinin oluşma riskini de azaltmaya yardımcı olacaktır. Öte yandan Covid-19 pandemi sürecinde ülkelerin aşı geliştirme ve üretim teknolojilerine destek vermeleri ve yatırım yapmalarının önemi daha iyi anlaşılmıştır" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim