• BIST 1.391
  • Altın 495,421
  • Dolar 8,7180
  • Euro 10,3510
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 26 °C

Türk Aktüer AB'nin her ülkesinde çalışacak

Türk Aktüer AB'nin her ülkesinde çalışacak
AAE’ye tam üye olan bir meslek örgütüne üye aktüer, diğer Avrupa ülkelerinde aktüer olarak çalışabilme imkanını elde ediyor.Böylece üye 150 Türk aktüer ve bundan sonra üye olacaklar herhangi bir çalışma iznine gerek olmadan AB ülkelerinde çalışacak.

Türk Aktüerler Derneği Avrupa Birliği Aktüerler Birliği'nde tam üyeliğe kabul edildi. Avrupa Aktüerler Birliği (AAE), Avrupa Birliği Üye Ülkelerindeki aktüerya meslek örgütlerini temsil etmek, Avrupa Birliği'nin çeşitli organlarına AB mevzuatı çerçevesinde aktüeryal konular hakkında tavsiyelerde bulunmak üzere 1978 yılında kuruldu. Birlik, 36 meslek örgütünü, 35 Avrupa ülkesini ve 25 bine yakın aktüeri temsil ediyor.

Aktüerler Derneği Başkanı Taylan Matkap, "21 Eylül 2018 tarihinde Utrecht (Hollanda) şehrinde yapılan Avrupa Aktüerler Birliği 41. Genel kurulunda tam üyelik için elektronik oylamanın yapılması kararı alınmıştı. Yapılan elektronik oylama ile Aktüerler Derneği, Avrupa Aktüerler Birliği’ne tam üye olarak kabul edildi" dedi.Birliğe tam üyeler; Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Manş Adaları, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık'tan oluşuyor. Gözlemci Üyeler ise Malta, Sırbistan, Ukrayna'dan oluşuyor. 

TAM ÜYELİK NE GETİRİYOR?

Avrupa Aktüerler Birliği tam üyeliği,  “karşılıklı tanıma” (MRA-Mutual Recognition) anlaşması ile meslek örgütlerine üye aktüerler açısından çok önemli avantajlar sağlıyor. 1 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe giren Avrupa Aktüerler Birliği'nin (AAE) karşılıklı tanıma anlaşmasına göre; AAE’ye tam üye olan bir meslek örgütüne üye aktüer, diğer Avrupa ülkelerinde aktüer olarak çalışabilme imkanını elde ediyor. 1951 yılında “Türkiye Aktüerler Cemiyeti” adı altında 12 aktüer ile kurulan Aktüerler Derneği, aynı zamanda Uluslararası Aktüerler Birliği’ne “ (IAA) ” tam üye olan 74 meslek örgütü içerisinde yer alıyor.

Aktüerya, çok çeşitli tanımları olmakla birlikte en kısa tanımıyla, gelecek ile ilgili belirsizlikleri ve finansal problemleri, risk teorisi ve matematiksel/istatistiksel yöntemler uygulayarak ortaya koyan; bu olayların etkilerini finansal olarak ölçen disiplinler arası bir bilim dalıdır.

Günümüzde aktüerlerin, sigortacılıktan sonra en yaygın çalıştıkları alanların başında bankacılık, finans, yatırım ve emeklilik fonları geliyor. Türkiye’de aktüerlik “5684 sayılı Sigortacılık Kanunu” hükümlerine tabidir. Söz konusu kanunda aktüer “Sigortacılık tekniği ile buna ilişkin yatırım, finansman ve demografi konularında olasılık ve istatistik teorilerini uygulayarak, yasal düzenlemelere uygun prim, karşılık ve kar paylarını hesaplayan, tarife ve teknik esasları hazırlayan kişi” olarak tanımlanmıştır. Türkiye'de Hazine ve Maliye Bakanlığı kayıtlarına göre 131 Aktüer, 49 Yardımcı Aktüer, 151 Stajyer  toplam 331 aktüer bulunuyor. 67 yıllık geçmişi olan Aktüerler Derneği'nin 30 Mart'ta yapılan genel kurulunda Taylan Matkap başkan seçilmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim