• BIST 95.136
  • Altın 192,539
  • Dolar 4,7105
  • Euro 5,4951
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 27 °C

TEPAL’in yeni başkanı Muzaffer Balcıoğlu oldu

TEPAL’in yeni başkanı Muzaffer Balcıoğlu oldu
Avrupa Palet Üreticileri Birliği (EPAL) Türkiye Ulusal Komitesi olan Tüm Epal Palet Üreticileri Kalite Derneği (TEPAL) 3. Olağan Genel Kurulu'nda başkanlığa...

Avrupa Palet Üreticileri Birliği (EPAL) Türkiye Ulusal Komitesi olan Tüm Epal Palet Üreticileri Kalite Derneği (TEPAL) 3. Olağan Genel Kurulu'nda başkanlığa Muzaffer Balcıoğlu getirildi. EPAL Yönetim Kurulu üyesi Pierre Clenin'in de katıldığı Genel Kurul'da ahşap ambalaj ve ahşap palet sektörünün Türkiye ve dünya üzerindeki durumu masaya yatırılıp gelecek öngörüleri konuşuldu.

Kocaeli Imperial Park Otel'de gerçekleşen Genel Kurul'un açılış konuşmasını derneğin kurucu Başkanı Akın Balcıoğlu yaptı. Balcıoğlu 5,5 yıldır sürdürdüğü TEPAL Başkanlığı sırasında EPAL paletlerin Türkiye pazarında tanınması ve kalitesinin yükselmesi için çalıştıklarını söyledi. Akın Balcıoğlu, Türkiye'de sektörde yaklaşık 750 firmanın faaliyet gösterdiğini ve EPAL Lisansı ile palet üreten ve tamir eden firma sayısının ise 39 olduğunu belirterek, "EPAL Lisansı almak için Türkiye'de TEPAL'e üye olmak gerekiyor. Derneğimizi kurduğumuzda Türkiye'de EPAL Lisanslı firma sayısı 20 dolayındaydı. 5,5 yılda lisanslı firma sayımız 39'a ulaştı." dedi.

TEPAL olarak sektörde ne kadar ağaç işlediklerini belirlemek için bir çalışma grubu oluşturduklarını ifade ede dernek kurucusu, Balcıoğlu böylece sektörün röntgeni çektiklerini belirtti.

Sektörlerinde işlenen ağacın yıllık yaklaşık 4 milyon metreküpe ulaştığını, yıllık cironun yaklaşık 1 milyar dolar ve doğrudan istihdamın da yaklaşık 50 bin kişi olduğunu tespit etiklerini kaydeden Akın Balcıoğlu, "Türkiye'nin ihracatı sürekli artıyor. Buna bağlı olarak ahşap palet sektörü de büyüyor." diye konuştu.

CLENİN: TEPAL İLE TÜRKİYE'DE KALİTE YÜKSELDİ

EPAL Yönetim Kurulu üyesi Pierre Clenin'in de EPAL'in tüm dünyada 19 komiteye sahip olduğunu 5,5 yıl önce kurulan Türkiye Ulusal Komitesi TEPAL'in en başarılı komitelerden biri olduğunu vurguladı. TEPAL'in sektörün Türkiye'de gelişmesi ve kalite standartlarını yükseltme yönünde için yoğun bir çalışma içinde olduklarını gözlemlediklerini vurgulan Clenin, "EPAL olarak AB dışında sadece Türkiye'ye Ulusal Komite yetkisi verdik. Böylece TEPAL AB'ye girmiş oldu. TEPAL'in kurulmasıyla Türkiye'de EPAL paletlerin üretim ve tamirinde kalite standartlarını çok yükseldi. Bu durumdan çok memnunuz." dedi.

Ahşap Palet ve Ahşap Ambalaj sektörünün lojistik yönetiminin en önemli gereçlerinden biri haline geldiğini belirten Pierre Clenin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Günümüzde Ahşap Palet ve Ahşap Ambalajlar tüm sektörlerde kullanılıyor. EPAL Lisansı ile üretilen euro paletler dünyanın en güvenilir lojistik gereçlerinden biridir. Ürünlerimiz üretim aşamasında bağımsız denetim şirketlerinin denetimindedir ve ikinci elde de değerlendirilir. Özetle EPAL paletler tüm dünyada güvenli ve kesintisiz taşımacılık için en ideal üründür."

Konuşmaların ardından derneğin Yönetim ve Denetim Kurulları faaliyet raporları okunup ibra edildi. Yeni dönem bütçesi kabul edildi. Tek liste ile yapılan seçimde Muzaffer Balcıoğlu, Ali Necat Altınok, Serkan Yurteri, Cafer Özgen, Oğuzhan Başyiğit ve Caner Turunç oy birliğiyle 3 yıl süreyle derneğin Yönetim Kurulu'na seçildi. Genel kurulda Abdullah Özata, Hikmet Yörür ve Mehmet Selim Çelik Denetim Kurulu Üyesi, İsmet Kurutaç, Türkan Bilgin ve Burak Gencer'de Disiplin Kurulu üyesi oldu.

BALCIOĞLU: HEDEFİMİZİ BÜYÜTTÜK

Genel Kurul'da yeni dönem Başkanı seçilen Muzaffer Balcıoğlu, TEPAL paletlerin daha kaliteli olması ve pazar payının artması için yoğun bir çalışma içinde olacaklarını söyledi. Türkiye'nin artan ihracatına uyumlu olarak EPAL palet pazarının da büyüme içine olduğuna vurgu yapan Muzaffer Balcıoğlu, Türkiye'de lisansız üretim yapan firmalarla daha yoğun bir mücadele içine gireceklerini de ifade etti.

EPAL ile uyumlu bir çalışma yürüteceklerine vurgu yapan Muzaffer Balcıoğlu, "EPAL palet üretmek ve tamir etmek için lisans alınma şartı var. Maalesef her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de sahte üretim yapanlar var. Bu firmalarla etkin bir mücadele içinde olacağız ve üretim yapmalarına hukuki yollarla engel olacağız." diye konuştu.

TEPAL’in yeni başkanı Muzaffer Balcıoğlu oldu

TEPAL’in yeni başkanı Muzaffer Balcıoğlu oldu

TEPAL’in yeni başkanı Muzaffer Balcıoğlu oldu

TEPAL’in yeni başkanı Muzaffer Balcıoğlu oldu

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim