• BIST 91.630
  • Altın 189,750
  • Dolar 4,7897
  • Euro 5,5819
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 27 °C

Teknoloji pazarı 'akıllı telefon'un sırtında

Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,4 büyüyerek 7.2 milyar liralık ciroya ulaştı. Pazara en büyük katkıyı telekom sektörü yaptı.
 
Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2013’ün ikinci çeyreğinde de ilk çeyrek dönemdeki gibi büyümeye devam etti. Pazar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,4’lük büyüme oranıyla 7.2 milyar liralık ciro elde etti. Buna karşılık, pazar geçen yıla göre adet bazında küçüldü. 
 
ÖZEL GÜNLER VE TATİL DOPİNGİ
 
GfK TEMAX Türkiye sonuçlarına göre, ikinci çeyrek, Anneler Günü, Babalar Günü ve yaz tatili dolayısıyla pazarın yükselen trendine katkı sağladı. İkinci çeyrek boyunca, telekom (Telco), bilişim teknolojileri (IT) ve büyük beyaz eşya (BBE) pozitif büyüme sergilerken, tüketici elektroniği (CE), görüntüleme (Foto), küçük ev aletleri (KEA) ile ofis ekipmanları ve sarf malzemeleri (OE) sektörleri cirosal olarak bir önceki döneme göre daraldı. 
 
TÜKETİCİ ELEKTRONİĞİ DARALDI
 
Önceki yılın ikinci çeyreğine göre en yüksek cirosal artış performansı ve pazara en büyük katkı telekom sektöründe görüldü. Büyüme performansı anlamında telekom sektörünü, IT ve BBE sektörleri takip etti. Tüketici elektroniği sektörü ise geçen çeyrekteki güçlü büyüme performansına karşılık, 2. çeyrekte en fazla daralan sektör oldu.
 
AKILLI TELEFON CİROSU PATLADI
 
Telekom sektörü, bu dönemde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 42 büyüyerek 2.5 milyar lira ciro elde etti. Sektörün büyümesinin ana kaynağı olan akıllı cep telefonlarının cirosal payı, 2013 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 90 seviyesine ulaştı. Söz konusu dönemde klasik cep telefonlarındaki küçülme trendi devam etti. 
 
MASAÜSTÜ SONA YAKLAŞIRKEN...
 
Bilişim teknolojileri sektörü ikinci çeyrekte geçen yıla göre yüzde 17 büyüyerek telekom sektöründen sonra en çok büyüyen sektör oldu. Okul kapanış dönemiyle beraber özellikle dizüstü bilgisayar ve tablet satışlarında artış yaşandı. Mobil cihazlara yönelme nedeniyle de masaüstü bilgisayarlar, monitör ve mouse satışları geçen yıla göre düştü.
 
KARNE HEDİYESİ TABLET
 
Bu yıl karne hediyesi olarak tercih edilen ürünlerden biri de tablet oldu. İlk defa bu çeyrekte tabletler toplam bilgisayar pazarında adetsel olarak dizüstü bilgisayarları da geçerek en çok paya sahip olan ürün grubu olarak kayıtlara geçti. Tabletlerin piyasadaki marka sayısı da 80’e çıktı. Tabletlerin ortalama fiyatları geçen çeyrekten bu yana yüzde 12 düşerek 560 lira oldu.
 
ÇAMAŞIRDA SÜRPRİZ ÇIKIŞ
 
Bu yılın ikinci çeyreğinde büyük beyaz eşya sektörü iyi bir çıkış yakaladı ve 1.7 milyar liralık ciroya ulaştı. İlk çeyrek kıyaslamalarında küçülme yaşayan çamaşır makineleri bu dönem en çok büyüyen kategori oldu.
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim