• BIST 1.392,910
  • Altın 492,12
  • Dolar 8,4360
  • Euro 9,9850
  • İstanbul 32 °C
  • Ankara 33 °C
  • İzmir 36 °C

SCÜ E-spor derslerine başlıyor

SCÜ E-spor derslerine başlıyor
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ), son yıllarda gençler arasında popüler hâle gelen elektronik sporları ders olarak müfredatına aldı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ), son yıllarda gençler arasında popüler hâle gelen elektronik sporları ders olarak müfredatına aldı.

Türkiye'de sadece 2 üniversitede bulunan elektronik sporları (e-spor) destekleyen üniversiteler arasına Sivas Cumhuriyet Üniversitesi" de katıldı. SCÜ" de Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Hakan Yekbaş, Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç.Dr. Hidayet Takcı, E-Spor Danışmanı Orçun Kâmil Kabadayı ile öğrenciler Mahmut Can Kılıç ve Buğrahan Sizer önderliğinde bir ilke imza attı.

Doç. Dr. Hidayet Takcı, bu projenin amacının; e-sporun Türkiye'de sağlıklı ve bilinçli bir şekilde en iyi yerlere gelmesi için çalışmak olduğunu belirterek, "Gayemiz hem akademik anlamda hem de turnuvalarda ülkemizi temsil edecek bir şekilde başarılar elde etmektir. E-spor her ne kadar yeni bir alan olsa da günümüzde çok büyük bir kitlelere ulaşmış ve hızla büyümeye devam etmektedir. Gençleri aile denetiminden uzak olan internet kafe ortamından koruyarak üniversite çatısı altında profesyonel akademik ekipler ve aile denetimi içerisinde bilinçli olarak e-spor alanında kariyer sahibi yapmayı hedefliyoruz. Sosyal medya sitelerinin hayatımıza dayattığı olumsuz etkilerden kurtarmak adına başlatılan bu proje genç nesillerde olumlu yönde etkiler bırakacaktır. Sadece genç oyuncular için değil, aynı zamanda bu konuda oyuncuların ailelerine de pedagog eşliğinde eğitici seminerler verilerek onları da bilinçlendirmiş olacağız. E-spor merkezimizin içerisinde oyunu sadece oynamayıp aynı zamanda oyunu üreten bir nesil olmamız için kodlama eğitimleri de verilecektir" dedi.

"Ulusal müsabakalara katılım sağlanacak"

Doç. Dr. Hidayet Takcı, Kurulacak e-spor kulübü çatısı altında faaliyet göstereceklerini belirterek, "Güncel ve popüler e-spor branşlarına yönelik takımlar oluşturulacak, takımların uluslararası alanda yapılan turnuvalara ve Türkiye Elektronik Sporlar Federasyonu'nun düzenleyeceği ulusal müsabakalara katılması sağlanacak. Ayrıca eğitim birimi oluşturulacak, e-spora yönelmek isteyen gençlere spor ahlakı, oyun-eğitim dengesi, planlama konularında eğitimler, gençlerin ailelerine de farkındalık eğitimleri verilecek. Açacağımız e-spor derslerine başvurup katılım sağlayan gençlerimize sporun sadece spor olmadığı da öğretilecektir. E-spor kurslarında, sadece erkek oyunculara değil aynı zamanda kadın oyunculara da eğitim verip şehrimizi ve ülkemizi temsil edecek profesyonel oyuncuların gelişimine destek vereceğiz. Kurslarımıza katılan gençlerin de Nisan 2018 yılında kurulmuş olan Türkiye Elektronik Sporlar Federasyonu tarafından verilen e-spor oyuncu lisansı almalarını sağlayarak profesyonel e-sporcuları artırmak adına devletimize de katkı sağlayacaktır" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim