• BIST 1.406
  • Altın 498,253
  • Dolar 8,6796
  • Euro 10,3651
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 32 °C

Sağlık-Sen Şırnak Şubesinden doktora darp olayına kınama

Sağlık-Sen Şırnak Şubesinden doktora darp olayına kınama
Sağlık Sen Şırnak Şube Başkanı Gıyasettin Ucaş, İzmir'in Bornova ilçesindeki Yunus Emre Aile Sağlık Merkezi'nde hastayı görmeden ilaç yazmayacağını...

Sağlık Sen Şırnak Şube Başkanı Gıyasettin Ucaş, İzmir'in Bornova ilçesindeki Yunus Emre Aile Sağlık Merkezi'nde hastayı görmeden ilaç yazmayacağını belirten doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu ile onu korumak isteyen bir arkadaşının darp edildiği olayı kınadı.

Sağlık-Sen Şırnak Şube Başkanlığı, İzmir'in Bornova ilçesi Yunus Emre Aile Sağlık Merkezi'nde, hastayı görmeden ilaç yazmayacağını belirten doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu'nun darp edilmesine tepki gösterdi. Sağlıkçılara yönelik şiddet olaylarının artarak devam ettiğine vurgu yapan Sağlık-Sen Şırnak Şube Başkanı Gıyasettin Ucaş, sağlık hizmetlerinin kamu adına sunulan bir hizmet olduğunu söyledi. Ucaş, "Sağlıkta şiddet aynı zamanda kamu hizmetine karşı yapılmış bir eylemdir. Sağlık çalışanına şiddet topluma karşı yapılmış utanç verici bir durumdur. Sağlık çalışanlarının şiddetle karşı karşıya kalmaları ve bunun önüne geçilememiş olması önemli bir sorundur. Sağlıkta memnuniyetin yüzde 80'lere ulaştığı bir noktada, her zorluğa rağmen görevini en iyi şekilde ifa eden sağlık çalışanına şiddet kesinlikle kabul edilemez. Sağlık-Sen olarak uzun yıllardır mücadelesini verdiğimiz sağlıkta şiddete sıfır tolerans mücadelesinin, kamuoyu ve kamu otoritesi tarafından desteklenmesi elzemdir. Sağlıkta yaşanan şiddete yol açan temel nedenler ortadan kaldırılmadan, koruyucu, önleyici çözümler bulunmadan, sorunla başa çıkabilmiş ülkelerdeki birikime bakılmadan; şiddet sonrası güvenlik temelli ya da kınamacı yaklaşımlarla yetinerek bu sorun çözülemez. Çözüm için kamuoyu ve kamu otoritesi bir araya gelmelidir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda sorunun temeline inilmeli, gerekli adımlar atılmalı, aktif yaklaşımlar sergilenerek gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası Sağlık-Sen olarak Bakanlığımıza ve diğer ilgili birimlere sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik paylaştığımız önerilerin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha, ısrarla yineliyoruz. Hukuki düzenlemelerin, geliştirilerek uygulanmasını talep ediyoruz.Halkımızın şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanında olma ve şiddet uygulayanları toplumdan tecrit etme noktasında duyarlılığa çağırıyoruz. Bu vesileyle, İzmir'in Bornova ilçesindeki Yunus Emre Aile Sağlık Merkezinde, hastayı görmeden ilaç yazmayacağını söyleyen üyemiz Doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu ile onu korumak isteyen bir arkadaşının darp edildiği menfur saldırıyı, üyelerimiz ve tüm sağlık çalışanları adına kınıyor ve telin ediyoruz" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim