• BIST 95.852
  • Altın 189,011
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 23 °C

KTO Karatay Üniversitesi’nde Kitap Tanıtımı Ve İmza Günü

KTO Karatay Üniversitesi’nde Kitap Tanıtımı Ve İmza Günü
Prof. Dr. Erkan Türkmen'in kaleme aldığı "Bilge Devlet Adamı Emir Celaleddin Karatay ve Karatay Medresesi" kitabının tanıtımı ve imza günü Konya Ticaret...

Prof. Dr. Erkan Türkmen'in kaleme aldığı "Bilge Devlet Adamı Emir Celaleddin Karatay ve Karatay Medresesi" kitabının tanıtımı ve imza günü Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi'nde gerçekleşti.

Programa Konya Ticaret Odası Başkanı ve KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk Öztürk, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, KTO Karatay Üniversitesi Karatay Selçuklu Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARSUM) Müdürü Prof. Dr. Erkan Türkmen, akademisyenler, üniversite personeli ve öğrenciler katıldı.

"Bilge Devlet Adamı Emir Celaleddin Karatay ve Karatay Medresesi" kitabının imza gününde konuşan Konya Ticaret Odası Başkanı ve KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk Öztürk, kitabın hazırlanmasında emeği geçen Prof. Dr. Erkan Türkmen'e teşekkür ederek konuşmasına başladı. Başkan Öztürk, "Anadolu Selçuklu topluma kazandırdığı eserlerle zengin bir medeniyettir. İnsanlığa bir eser kazandırmak çok önemlidir fakat bu eseri yüzyıllarca yaşatmak çok daha büyük önem taşır. Bir eseri yaşatmanın da tek yolu ona ruh kazandırmaktır. Bu açıdan baktığımızda "Bilge Devlet Adamı Emir Celaleddin Karatay ve Karatay Medresesi" adlı kitap ile Celaleddin Karatay'ı içimizde yaşatmak ve O'nun sesini duyurmak ayrı bir anlam taşımaktadır. Karatay Medresesi ruhunu KTO Karatay Üniversitesi adıyla yaşatan Üniversitemizin böylesine önemli bir hizmeti gerçekleştirmesi bizleri gururlandırmaktadır. Bu noktayı son derece önemli bulmaktayız. Bugün içinde bulunduğumuz bu kurum 8 yüzyıllık bir hafızaya sahiptir. Bir şehrin kültürünü genişletmek için bulunmaz bir fırsattır. El birliğiyle bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz. 13. yüzyılda sahip olduğu Türk İslam kültürü ile dünyanın merkezi olan Konya'yı yeniden merkez bir şehir haline getirecek çalışmaların temeli, sahip olduğumuz bu eşsiz kültürü tüm Konya'ya tanıtmak olmalıdır. KTO Karatay Üniversitesi'nin bu görevini gerçekleştirmek amacıyla kurulan Karatay, Selçuklu Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin bu amaca eksiksiz hizmet ettiğini görmekteyiz" ifadelerini kullandı.

"Bilge Devlet Adamı Emir Celaleddin Karatay ve Karatay Medresesi" kitabının yazarı ve KARSUM Müdürü Prof. Dr. Erkan Türkmen ise, kitabın ortaya çıkmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Türkmen , "Emir Celaleddin Karatay 1254'te vefat etmiştir. Arkada bıraktığı eserlerden en büyüğü Karatay Medresesi'dir. Medrese'de yer alan çizimler ve yazılar onun nasıl büyük bir şahsiyet olduğunu gözler önüne sermektedir. Celaleddin Karatay'ın cömertliği bilge kişiliği onun diğer sultanlardan ayıran en büyük özelliği olmuştur" dedi.

Program sonunda tüm katılımcılara Prof. Dr. Erkan Türkmen'in imzaladığı "Bilge Devlet Adamı Emir Celaleddin Karatay ve Karatay Medresesi" kitabı hediye edildi.

KTO Karatay Üniversitesi’nde Kitap Tanıtımı Ve İmza Günü

KTO Karatay Üniversitesi’nde Kitap Tanıtımı Ve İmza Günü

KTO Karatay Üniversitesi’nde Kitap Tanıtımı Ve İmza Günü

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim