• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 30 °C

Emir Sultan anıldı

Emir Sultan anıldı
Osmangazi Belediyesi tarafından iki haftada bir düzenlenen "Bursa'nın Gönül Sultanları" adlı konferansın bu haftaki bölümünde, Bursa'nın en önemli manevi...

Osmangazi Belediyesi tarafından iki haftada bir düzenlenen "Bursa'nın Gönül Sultanları" adlı konferansın bu haftaki bölümünde, Bursa'nın en önemli manevi şahsiyetlerinden bir tanesi olan Emir Sultan anıldı.

Seyyid Usül Merkezi'nde düzenlenen programa Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Selimoğlu ve AK Parti 24. Dönem Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ile çok sayıda davetli katıldı. "Bursa'nın Gönül Sultanları" adlı konferansta, konuşmacı olarak ise Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Kemikli yer aldı. Konuşmasına Bursa'nın ruhaniyetli bir şehir olduğunu ifade ederek başlayan Kemikli, "Bursa'nın ruhani yapısına katkı koyanlar ise evliyaları ve erenleridir. Bursa'nın velileri, kırklarıdır. Bursa'nın kırklarından bir tanesi de Emir Sultan'dır. Emir Sultan, Bursa'nın merkez şahsiyetlerindendir. Yıldırım Beyazıd döneminde Bursa'ya gelmiş ve Yıldırım Bayezid'in kızıyla evlenerek saraya damat olmuştur. Bursa'nın ilim, irfan, kültür ve bilim hayatına önemli katkılar koyan bir şahsiyettir. Buhara'dan gelmiştir ve Emir Buhari olarak anılmaktadır" dedi.

Emir Sultan'ın Bursa'ya kazandırdığı en önemli şeylerden bir tanesinin Ulucami olduğunu dile getiren Kemikli, "Emir Sultan, görmüş olduğu bir rüya sonucunda Ulucami'nin inşa edilecek yerini belirlemiştir. Süleyman Çelebi'nin Ulucami'ye imam olarak atanmasını sağlayan da Emir Sultan'dır. Bursa'nın merkez şahsiyeti Emir Sultan, kalbi ise Ulucami'dir. Bir rüyanın etkisiyle Bursa'ya gelmiştir. Osmanlı devlet yönetiminde de büyük tesirleri olmuştur. Yıldırım Beyezid'e saltanat kuşağı kuşandırmıştır. Dönemin büyük alimlerinden ders almıştır. Emir Sultan'ın kurmuş olduğu perspektif halen Bursa'nın üzerine rahmet olarak yağmaktadır" diye konuştu.

Program sonunda Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Selimoğlu ve AK Parti Bursa 24. Dönem Milletvekili Mustafa Öztürk, Prof. Dr. Bilal Kemikli'ye teşekkür plaketi takdim etti.

Emir Sultan anıldı

Emir Sultan anıldı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim