• BIST 95.852
  • Altın 189,011
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 23 °C

'Dünyada ilk Smile lazer yöntemiyle göz ameliyatı, Türkiye'de yapıldı'

'Dünyada ilk Smile lazer yöntemiyle göz ameliyatı, Türkiye'de yapıldı'
Yıllar önce sağ gözüne yapılan operasyonda yerleştirilemeyen göz içi merceği nedeniyle 23 yıldır sağ gözünü kullanamayan Ebru Bayar'ın gözleri,...

Yıllar önce sağ gözüne yapılan operasyonda yerleştirilemeyen göz içi merceği nedeniyle 23 yıldır sağ gözünü kullanamayan Ebru Bayar'ın gözleri, Ankara'da Doç. Dr. Volkan Hürmeriç tarafından dünyada ilk defa uygulanan bir yöntemle tedavi edildi. SMILE lazer yardımıyla gerçekleştirilen operasyonla ilgili konuşan Doç. Dr. Hürmeriç, "Hipermetrop vakalarda daha önce çok az sayıda uygulanmış bu yöntem başka hastalardan alınan lentikül dokular ile yapılmaktaydı. Oysa biz hastanemizde dünyada ilk defa aynı hastanın iki gözü arasında doku nakli uygulayarak hipermetropi tedavisini gerçekleştirdik." dedi.

Yıllar önce geçirdiği göz ameliyatında göz içi merceği yerleştirilemeyen 38 yaşındaki Ebru Bayar'ın 23 yıldır hiç kullanamadığı hipermetrop sağ gözü ile miyopi olan sol gözü dünyada ilk defa kullanılan bir yöntemle tedavi edildi. İlk defa yapılan bir ameliyata başarıyla imza atan Doç. Dr. Volkan Hürmeriç, "Hastamızın tedavi öncesindeki göz muayenesinde sağ gözünde mercek olmadığı için +6.00 derece hipermetrop, sol gözü ise -6.00 derece miyoptu. En son jenerasyon lazer tedavisi olan SMILE lazer tedavisi ile hastamızın gözlüklerinden kurtulmasını planladık. Ve önce hastamızın sol gözünde bulunan miyopi SMILE lazer yöntemiyle düzeltildi. Ardından dünyada ilk defa kullanılan bir yöntem ile hastamızın sol gözünden SMILE lazer yardımıyla çıkartılan lentikül dokusu kullanılarak, sağ gözünde bulunan hipermetropik görme kusuru da düzeltildi." diye konuştu.

Ameliyatın normal şartlarda çok büyük bir risk taşıdığına dikkat çeken Doç. Dr. Volkan Hürmeriç, hastanın göz içi merceğinin göz duvarına dikilmesi gibi ağır bir operasyon geçirmesi gerekirken uygulanan yöntemle sadece 15 dakikada sağlığına kavuştuğunu söyledi. Gerçekleştirdiği ameliyat yönteminin daha önce hipermetrop vakalarda çok az sayıda uygulanmış olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hürmeriç, şöyle konuştu: "Bu yöntem daha önce başka insanlardan alınan lentikül dokuları ile yapılmaktaydı. Biz bu ameliyatla dünyada ilk defa aynı hastanın iki gözü arasında doku nakli uygulayarak hipermetropi tedavisini başarıyla uygulayarak hastamızı sağlığına kavuşturduk."

SMILE LAZER YÖNTEMİNİN DİĞER LAZER YÖNTEMLERİNDEN FARKI

Miyop ve astigmatta çok düşük ve çok yüksek derecelerde bile başarılı sonuçlar elde edilen SMILE lazer yöntemi, kişiye özel bıçaksız tedavi olarak lazer teknolojisinde bir devrim olarak kabul ediliyor. 3. nesil lazer teknolojisi olarak kullanılan SMILE lazer yöntemi diğer lazer sistemlerine göre tedavide birçok yeniliği ve avantajı da beraberinde getiriyor. LASIK ve LASEK lazer sisteminden sonra kullanılmaya başlanan SMILE lazer yönteminin en büyük avantajı LASIK'te olduğu gibi korneada büyük bir kesi yapılmıyor. Klasik lazer yönteminde gözün kornea tabakasından kapak (flep) kaldırılarak lazer ışını kaldırılan kapağın altına uygulanıyor. Özel bir Femto lazerle uygulanan SMILE lazer yönteminde ise göz bozukluğu korneadan kapak kaldırılmadan düzeltiliyor. Böylelikle LASIK cerrahisindeki kapak (flep) ile ilgili karşı karşıya kalınan komplikasyonlar SMILE lazer cerrahi yönteminde yaşanmıyor.

'Dünyada ilk Smile lazer yöntemiyle göz ameliyatı, Türkiye'de yapıldı'

'Dünyada ilk Smile lazer yöntemiyle göz ameliyatı, Türkiye'de yapıldı'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim