• BIST 94.008
  • Altın 191,264
  • Dolar 4,6948
  • Euro 5,4894
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 27 °C

Çikolata devinden fındık üreticilerine: Yanınızdayız

Çikolata devinden fındık üreticilerine: Yanınızdayız
İtalyan Ferrero Grubu'ndan fındık fiyatları ile ilgili haberlere cevap geldi.

İtalyan Ferrero Grubu'ndan fındık fiyatları ile ilgili haberlere cevap geldi. Nutella ve Kinder gibi çikolata markaları ile bilinen grup, üreticinin yanında olduğunu vurguladı.

Ferrero'nun açıklamasında arz ve talebe göre şekillenen fiyatların aynen uygulandığına işaret edildi. Arz ve talebin her üretim döneminin iklim şartlarından da etkilendiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"2011 yılından 2013 yılına kadar fındık fiyatlarının kilo başına ortalama 5,42 TL olduğunun altını çizmek gerekir. Spesifik olarak 2011 yılında 6,5 TL, 2012'de 4,64 TL, 2013'te 6,95 TL olan fiyatlar 2014'te Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan don olayı nedeniyle 15,39 TL olmuştur. Bu sıradışı durum, fındık kullanıcılarının büyük bir bölümüne tekabül eden pek çok küçük ve orta ölçekli üretici şirketin ürünlerinde içerik olarak fındık kullanımını daraltmasına veya son vermesine, böylece küresel fındık tüketiminde ve buna bağlı olarak Türk fındık ihracatında önemli bir gerilemeye neden olmuştur."

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"Bu dönemde dahi Ferrero Grubu olarak Türk fındığı kullanımını arttırmaya devam ettik. Ancak Ferrero Grubu'nun artan fındık kullanımı, küresel fındık tüketimindeki düşüşü telafi etmeye yetmemiş; fındık fiyatları da arz ve talep dengesindeki bu değişiklik doğrultusunda oluşmuştur. Temmuz ayının sonunda kapanacak olan 2015 sezonu için fiyat halen 9,50 TL civarındadır.

Türkiye'de 20 senedir faaliyet yürütüyoruz. Türkiye'de kaliteli fındık üretiminin sağlanması ve bunun dünya pazarlarında en iyi şekilde değerlenmesi için her zaman çaba gösterdik. Bu Ferrero'nun en temel hedeflerinden biridir."

Devamında şunlar kaydedildi:

"Faaliyetlerimize Türk üreticisinin ihtiyaçlarını da gözönünde tutarak devam edeceğiz. Bireysel ve kollektif girişimlerle, Türk üreticilerinin hayat şartlarını iyileştirme; Türk fındığının kalitesini ve küresel tüketimini arttırma hedeflerine bağlılığımızı sürdüreceğiz."

Ferrero, Ferrero Farming Values (FFV) – Ferrero Değerli Tarım Projesi çerçevesinde son 3 senede 14 bin üreticinin eğitildiği 300 eğitim semineri tertip ettiğini ve 134 örnek fındık bahçesine hayat verdiğini dile getirdi. Şirket fındık hasatında uygulanacak temel tarım teknikleri ile üretimin yüzde 30 arttığına ve kalitenin önemli ölçüde iyileştiğine de dikkat çekti.

Çikolata devinden fındık üreticilerine: Yanınızdayız

Çikolata devinden fındık üreticilerine: Yanınızdayız

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim