• BIST 94.008
  • Altın 191,264
  • Dolar 4,6948
  • Euro 5,4894
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 29 °C

Başkan Kocamaz, Gazetecilerle Buluştu

Başkan Kocamaz, Gazetecilerle Buluştu
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Mersinli gazetecilerle yemekte buluştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Mersinli gazetecilerle yemekte buluştu. Meslek onurunun korunmasında Anadolu basınının önemine dikkat çeken Kocamaz, "Ülkemiz zor bir süreçten geçmektedir. İşiniz zor, yolunuz çetin, gayretleriniz hepimiz için çok önemli" dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Mersin'de görev yapan gazetecilere aileleriyle birlikte yemek verdi. Navona Otel'de düzenlenen akşam yemeğine, Başkan Burhanettin Kocamaz'ın yanı sıra Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal ile yerel ve yaygın basın kuruluşlarının temsilcileri ve çalışanları katıldı.

Yemekte, basın mensupları ile sohbet eden Başkan Kocamaz, yemek sonrası yaptığı konuşmada, ülke olarak zor bir dönemden geçildiğine, medyanın özellikle de Anadolu basınının bu zorlu süreçte oluşan kargaşadan olumsuz etkilendiğine işaret etti. Dili, dini inancı ne olursa olsun bu kentte yaşayan herkesin Mersin'e sahip çıkmak zorunda olduğunu vurgulayan Kocamaz, "Başka Mersin yok, hepimiz Mersin'e sahip çıkmak zorundayız. Gidecek başka yerimiz de yok. Zaman zaman fikir ayrılıklarına düşebiliriz ama dışarıya karşı birlik olmalı ve birlikte hareket etmeliyiz. Fikirleri tartışmalı, Yenice'den Anamur'a kadar bu kenti sahiplenmek ve sahip çıkmak zorundayız" diye konuştu.

"ANADOLU BASINI ZORLU BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR"

Anadolu basının yaşadığı sıkıntılara da değinen Kocamaz, "İşiniz zor, çünkü bir tarafta büyük patronların sahip olduğu medya grupları, diğer tarafta ise kendi yağıyla kavrulmaya çalışan basınımız var. Hepiniz çok şerefli bir meslek icra ediyorsunuz. Bizler yerel yönetimler olarak herkese destek vermek, eşit mesafede yaklaşmak zorundayız. Toplumun içerisinde her çeşit insan var. Biz hiç bir zaman eleştiriye karşı değiliz. Eleştiri hakaret seviyesine ulaşmadığı sürece kendimizi sorgular, yanlış yaptığımız bir şey varsa bunu düzeltir ve bundan gurur duyarız" ifadelerini kullandı.

Toplumda gazetecilere yönelik bir güven sıkıntısı yaşandığına da dikkat çeken Kocamaz, şunları söyledi: "Her meslekte olduğu gibi basın camiasında da meslek ilke ve onurunu düşünmeden, bilgi birikiminden yoksun bazı kişiler, gazetecilik mesleğine leke düşürmektedir. Bugün gazetecilik mesleği hiçbir işi yapamayanların mesleği olmuştur. Basın camiası yanlış işlere girişenleri ayırmalı ve tavır koymalıdır. Bu yapıldığı takdirde Mersin basını olarak her zaman şikayet ettiğiniz sıkıntılardan kurtulmuş olursunuz."

Gazetecilerin asli görevinin kamuoyunu doğru bilgilendirmek olduğunu kaydeden Kocamaz, AK Parti İl Başkanı İsmail Taşpınar'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaları örnek göstererek, "İktidarın bize yardım etmediği için hizmet üretemediğimizi söylediğimiz iddia edilmiş. Bizler hep söyledik, Mersin 81 vilayet içerisinde vergi sıralamasında 6'ncı, Ankara'dan alınan hizmetler açısından 21'nci sırada yer alıyor. Hiçbir belediyeye İller Bankası'ndan ya da genel bütçeden gelen pay olarak özel bir ayrıcalık yapılamaz. Ama iktidar partisinin il başkanı da konunun doğruluğunu sorgulamaksızın "Başkan Kocamaz yalan söylüyor, aslında 1,5 yıldır Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne şu kadar pay geldi" şeklinde açıklama yapıyor. O pay zaten bizlere yasal olarak geliyor, biz de onu halkın hizmeti için kullanıyoruz. Böyle yalan yanlış haberlerin gündeme taşınmasını iyi niyetli bir davranış olarak değerlendirmemiz mümkün değildir. Bu ve bunun gibi asılsız haberler halkı yanlış yönlendiriyor" şeklinde konuştu.

Başkan Kocamaz, Gazetecilerle Buluştu

Başkan Kocamaz, Gazetecilerle Buluştu

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim