• BIST 89.744
  • Altın 193,389
  • Dolar 4,8352
  • Euro 5,6600
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 23 °C

Aşiret şirketinde büyük şok

Türkiye’deki en büyük aşireti olarak bilinen İzol Aşireti’nin önde gelen isimlerinden Orhan Kemal İzol de, borç batağına giren iki şirketi için iflas erteleme istedi.
Mali zorluğa giren şirketler için bir tür ‘kurtuluş yöntemi’ olarak görülen iflas ertelemeye bu kez de, 3 milyon mensubu bulan İzol Aşireti’nin önde gelen isimlerinden biri başvurdu. Ankara Polatlı ve Şanlıurfa’da tesisleri bulunan Orhan Kemal İzol, eski milletvekili Zülfikar İzol’un da yakın akrabası.
 
CİROSU 100 MİLYON LİRA
Yıllık 100 milyon lira cirosu bulunan İzol Kimya Tekstil San. A.Ş. ve Metropol Kimya için 23 Temmuz günü İstanbul  Anadolu 17. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne iflas erteleme başvurusu yapıldı. Avukat Şevket Çelik’in şirket adına sunduğu başvuru dilekçesinde, şirketin borca batık olduğu vurgulandı. Dilekçede, şirketler hakkında tedbir kararı verilmesi durumunda, uygulanacak iyileştirme planları ile yeniden toparlanabileceği ifade edildi.
 
SAVAŞ VE AMBARGO VURDU
Dilekçede, tarımsal ilaç üretimde Türkiye’nin en büyük ilk 5 firması arasında yer alan şirketlerin içine düştükleri mali darboğazın sebeplerinden bazıları olarak da, ticaret yapılan komşu ülkelerdeki ambargo ve savaş gösterildi. Buna göre, önemli ölçekte ürün satılan Suriye’ye, savaş nedeniyle, 2,5 yıldan bu yana ihracat yapılamadı. Yine, İran’daki ambargo nedeni ile bu ülkeye satılan malların parası tahsil edilemedi.
 
 
 
MAHKEME ‘KORUMAYA’ ALDI
Başvuru dilekçesi ve şirketin finansal yapısını inceleyen mahkeme,  25 Temmuz’da iki şirket hakkında tedbir kararı verdi. Şirketlerin denetimi için de, biri hukukçu diğeri mali müşavir iki isim kayyum olarak atandı. Bu kararla, şirketler alacaklara karşı korumaya alınmış oldu. Şirketler hakkında icra takipleri de durmuş oldu.
 
İLK 5 ARASINDA
Metropol Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren tesislerden biri 2006’da Ankara Polatlı’da üretime alındı. Toplam 35 dönüm alan üzerinde faaliyet gösteren fabrikada 2010’dan bu yana, çevre ve halk sağlığı ilaçları da üretilmeye başlandı. Fabrikada üretilen 170 çeşit tarımsal ilaç bin 363 bayii aracılığı ile dağıtılıyor. Grubun bir diğer fabrikası ise Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteriyor. Grup, tarımsal ilaç üretiminde Türkiye’nin en büyük ilk 5 şirketi arasında yer alıyor. Grup, ilaç üretiminin yanı sıra, dünya tarımsal ilaç devi Maya Agro’nun da Türkiye temsilciliğini yürütüyor. Grup bünyesinde 200 kadar kişi çalışıyor.
 
3 MİLYONLUK AŞİRET
Ana yurtları Harzemşah İmparatorluğu olarak bilinen İzol Aşireti, 3 milyonluk mensubu ile Türkiye’nin en büyük aşireti olarak biliniyor. Türkiye’nin 15 iline dağılan İzollar’ın önemli bir bölümü Şanlıurfa’da bulunuyor. İki şirketi için iflas erteleme isteyen Orhan Kemal İzol aynı zamanda, eski Milletvekili Zülfikar İzol’un yakın akrabası. Konuya yakın kaynaklar, Orhan Kemal İzol’ün, aşiretin önde gelen isimlerinden biri olduğuna işaret ediyor.
 
untitled-25.20130819133342.jpg
 

BAŞVURULAR ARTIYOR

Avukat Aslı Erdem Karagöz, İflas erteleme başvurularında, bu yıl yüzde 100'lük bir artış olduğuna işaret etti. Ekonomideki genel duruma paralel olarak, iflas erteleme başvurularının değiştiğine işaret eden Av. Karagöz, iflas ertelemesinin iyiniyetli şirketler için bir hukuki koruma sağladığı kadar, alacaklılar arasında da bir eşitlik ilkesini sağladığını ifade etti.

 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim