• BIST 95.057
  • Altın 192,277
  • Dolar 4,7244
  • Euro 5,4834
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 23 °C

60 Milyonluk Dev Proje Başlıyor

60 Milyonluk Dev Proje Başlıyor
Çorum Katı Atık Yönetim Projesi yapımı için imzalar atıldı. İhaleyi alan firma Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile sözleşmesini imzalayarak çalışmalarına...

Çorum Katı Atık Yönetim Projesi yapımı için imzalar atıldı. İhaleyi alan firma Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile sözleşmesini imzalayarak çalışmalarına başladı.

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Avrupa Birliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çorum Belediyesi tarafından ortaklaşa yapılacak olan Katı Atık Tesisi ve çöp toplama istasyonlarının Ocak ayının sonuna doğru inşaat çalışmasının başlayacağını açıkladı.

2017 yılının sonunda tesisin faaliyete geçmesini planladıklarını belirten Başkan Külcü, "Katı Atık Projesi'nin maliyeti 55 milyon TL'yi bulacak. Projenin inşaatı devam ederken ayrıca 5 milyon TL'lik makine ve ekipman ihalesi de yapılacak. Böylece toplam yatırım bedeli 60 milyon TL'yi bulacak. İlçelerimizin de dahil olduğu, onların da katı atıklarının toplanarak işleneceği tesisimizle birlikte şehrin genelinde çöpler niteliklerine göre ayrıştırılacak. Vahşi depolama sisteminden çıkarak düzenli depolama sistemine de geçmiş olacağız."dedi.

Başkan Külcü, çevreye yaptıkları yatırımların Çorum Belediyesi'nin çevreye ve insana verdiği değerin en önemli göstergesi olduğunun altını çizdi.

ENTEGRE TESİSLERLE GAZ,ELEKTRİK VE GÜBRE ÜRETECEK

Çöplerin depolama ve rehabilite alanlarındaki metan gazını toplamak için gaz toplama sisteminin kurulacağını ifade eden Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, "Daha sonra burada kurulacak entegre tesislerle gaz üretimi sonrası elektrik üretimine de geçeceğiz. Ayrıca tesiste evsel ve bahçe atıklarından gübre üretebilecek" dedi.

Çorum Belediyeler Çevre Birliğine üye olan ilçe belediyeler bu proje ile vahşi depolamadan düzenli depolama sistemine geçeceğini belirten Başkan Külcü; "ayrıştırma sistemi ile çöpler ayrıştırılacak. Bu sayede çöplerin çevreye zararı engellenecek ve ekonomiye kazandırılmış olacak. Birliğe üye ilçelerdeki çöpler için Laçin, İskilip, Alaca ve Sungurlu ilçelerinde olmak üzere dört adet transfer istasyonu kurulacak tırlar vasıtası ile çöpler merkeze taşınacak. Çorum merkezdeki ve ilçelerdeki mevcut vahşi çöp depolama alanları rehabilite edilerek kapatılacak. Çok küçük olan çöp sahaları da en yakın rehabilite edilmiş çöp sahasına taşınacak."dedi.

HAŞERE OLUŞUMU AZALACAK

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Katı Atık Bertaraf tesisi ile birlikte sinek ve haşere oluşumunun da azalacağını söyledi. Yaz aylarında sinek ve haşereyle etkin mücadele ettiklerini ancak buna rağmen sinek ve haşerenin engellenemediğini vurgulayan Külcü, "Vahşi depolama bölgeleri haşerenin oluşma noktalarından biri olduğu için Katı Atık Projesi ile bununda önüne geçmiş olacağız. Düzenli depolama sistemi ile çöplerin üzeri kapatılacak ve haşere oluşumu böylece buralarda son bulacak. Depolama alanından sızan sular için arıtma tesisi yapılacak. Merkez ve ilçelerde yapılacak bu çalışma ile çevre, doğa ve yer altı suları korunmuş olacak" diye konuştu.

60 Milyonluk Dev Proje Başlıyor

60 Milyonluk Dev Proje Başlıyor

60 Milyonluk Dev Proje Başlıyor

60 Milyonluk Dev Proje Başlıyor

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim