• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 26 °C

Türkiye’de 3 Milyona Yakın Sığınmacı Var

Türkiye’de 3 Milyona Yakın Sığınmacı Var
Marmara Belediyeler Birliği Başkanlar Zirvesi'nde konuşan Marmara Belediyeler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, artık...

Marmara Belediyeler Birliği Başkanlar Zirvesi'nde konuşan Marmara Belediyeler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, artık üretimin içinde olan Suriyeli mültecileri barındırmayan şehir kalmadığını belirterek, "Tüm çabamız Türkiye'miz için yaşanabilir şehirler oluşturmak" dedi.

Marmara Belediyeler Birliği Başkanlar Zirvesi İzmir'de düzenlendi. Kaya İzmir Termal Otel'de gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek olan zirvenin açılış konuşmasını yapan Marmara Belediyeler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, birliğin 2016 Başkanlar Zirvesi'nin hayırlara vesile olmasını diledi. Başkan Altepe, "Türkiye'deki mülteci sorununa ilişkin olarak yerel yönetimlere büyük görev ve sorumluluklar düşüyor. Bu çerçevede uzun bir döneme yayılacak sağlam ve kararlı adımlar atmaya başladık. Birliğin şehir politikaları merkezi bünyesinde Göç Politikaları Atölyesi'ni kurduk. Bu atölyenin amacı, göç ile bilimsel çalışmalar yürütmek, bilgi ve tecrübe paylaşımına zemin hazırlamak, belediyeler ile valiliklerin işbirliği içerisinde projeler yürütmesine yardımcı olmaktır" dedi.

Bugün itibariyle Türkiye'deki Suriyelilerin sadece yüzde 10'unun kamplarda yaşadığına dikkat çeken Başkan Altepe, "Yoğunluk değişse de artık Suriyeli barındırmayan kentimiz yok. Günlük hayatın, üretimin içindeler, Türkiye'de 3 milyona yakın sığınmacı var. Dünya istatistiklerine göre bu insanların yüzde 70'i ülkelerindeki sorun bitse de geri dönmeyecekler. Kasım ayında İstanbul'da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile işbirliği içerisinde göç çalıştayı gerçekleştirdik. Suriyeli mülteciler öncelikli olmak üzere, mülteciler ve göç ile ilgili mevcut durumun değerlendirildiği, deneyimlerin, yapılan faaliyetlerin paylaşıldığı ve ortak çözüm önerilerinin gerçekleştirildiği çalıştaya 5 binden fazla Suriyeli mülteci barındıran 21 belediye katıldı. Belediyelerin yaşadığı sorunların çözümüne yönelik öneri, talepler ve planlar belirlenerek rapora dönüştürüldü. Ayrıca, şehir politikaları merkezimizin düzenleyeceği II. Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi'nde de göçmen çocuk ve şehir ilişkisi ele alınacak" diye konuştu.

"620 BİN SURİYELİ ÇOCUĞUN EĞİTİME İHTİYACI VAR"

Çocukların Suriye'deki savaşın en büyük mağduru olduğunu dikkat çeken Başkan Altepe, Türkiye'de mümkün olan en iyi koşullarda misafir edilen Suriyeli çocukların bir yandan eğitim hayatına ara vermeden devam ederken, diğer taraftan psikolojik destek aldıklarını ifade etti. Başkan Altepe, "Bugün itibariyle Türkiye'de 310 bin Suriyeli Çocuk eğitime alındı. Aslında 620 bin civarında Suriyeli çocuğun eğitime ihtiyacı var. Çocuklara ilişkin tartışılması gereken pek çok önemli konu mevcut. Eğitim bunlardan sadece bir tanesini oluşturuyor. Kongremiz iki ayaklı olacak. 19 Nisan'da Balıkesir Çocuk Köyü'nde Yerel Yönetimler Çalıştayı ve Çocuk Şenliği yapılacak. Sonrasında 30 Nisan'da İstanbul'da kongreyi uluslararası katılımcılarla gerçekleştireceğiz. Bu kongrede tüm belediyelerimiz, çocuk ve şehir ilişkisine yönelik çalışmalarını stantlarda sunacaklar" ifadelerini kullandı.

Dünyanın ve şehirlerin değiştiğine vurgu yapan Başkan Altepe, "Artık dünyaya, ülkelerden ziyade şehirler yön veriyor. Medeniyetler şehirlerin sosyal, kültürel ve mimari değerleri üzerine yükseliyor, kök salıyor. Şehirlerin ortaya çıkardığı her zenginlik, ülkelerin hedefleri refah seviyesine ulaşmaları için uygun zemin hazırlıyor. Şehir yaşamını öne çıkaran her faaliyet, aslında ülkeleri de bir adım öne çıkarıyor. Marmara Bölgesi'ndeki şehirler ve hatta ilçeler Türkiye'nin gelişimi noktasında büyük bir öneme sahip. Bu bölgede her gün yaşanabilir şehirler inşa etmek için dünya çapında ses getirecek yeni projelere start veriliyor. Bu bağlamda bu yıl altıncısını düzenleyeceğimiz Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri ile örnek projeleri ödüllendireceğiz. Tüm çabamız Türkiye'miz için yaşanabilir, sürdürülebilir, hem modern hem de tarihini unutmayan şehirler oluşturmak. Marmara Belediyeler Birliği, üyelerinden aldığı güçle değer ve hizmet üretmeye devam edecek. Bu vesileyle zirvenin hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Marmara Belediyeler Birliği'ne her türlü desteği vermeye hazır olduklarını, zirvenin yararlı geçmesini temenni ettiğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Zeybek ekibinin folklor gösterileriyle renklendiği zirvede Prof. Dr. Acar Baltaş, "Potansiyeli Performansa Çeviren Lider", Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Erbıyık ise "Sağlıklı Yönetici Mutlu Toplum" konulu seminer verdi. Zirveye Marmara Belediyeler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yanı sıra MBB üyesi belediye başkanları katıldı. Zirve yarın yapılacak "Değişen Dünyada Yerel Yönetimlerin Rolü ve MBB'den Beklentiler" konulu Başkanlar Forumu ile devam edecek.

Türkiye’de 3 Milyona Yakın Sığınmacı Var

Türkiye’de 3 Milyona Yakın Sığınmacı Var

Türkiye’de 3 Milyona Yakın Sığınmacı Var

Türkiye’de 3 Milyona Yakın Sığınmacı Var

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim