• BIST 1.377
  • Altın 461,087
  • Dolar 8,0884
  • Euro 9,7271
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 17 °C

Türk: "Güvencesiz personel kadroya alınmalıdır"

Türk: "Güvencesiz personel kadroya alınmalıdır"
Türkiye Kamu-Sen il temsilcisi Bilal Türk, sözleşmeli istihdama yönelik yaptığı açıklamada kamuda adaleti sağlamanın yolunun güvencesiz personeli kadroya...

Türkiye Kamu-Sen il temsilcisi Bilal Türk, sözleşmeli istihdama yönelik yaptığı açıklamada kamuda adaleti sağlamanın yolunun güvencesiz personeli kadroya geçirmek olduğunu söyledi.

Sendika temsilcisi Türk, açıklamasında, "Sözleşmeli personele kadrolu memurlarda olduğu gibi mazerete bağlı yer değiştirme hakkı getirilmeli, parçalanmış aileler birleştirilmelidir. Türkiye Kamu-Sen olarak en büyük arzumuz, insan onuruna yaraşır bir iş, bütün kamu çalışanlarının annesi, babası, eşi ve çocuklarıyla bir arada yaşama hakkına kavuşmasıdır" dedi.

Daha etkili kamu hizmetinin gelecek kaygısı taşımayan personel sistemi ile hayat bulacağını ifade eden Kamu-Sen il temsilcisi Bilal Türk, "Daha etkili ve tarafsız bir kamu hizmeti sunumunun; gelecek kaygısı taşımayan, ekonomik, siyasi ve sosyal hiçbir baskı altında kalmayan, sürekli ve güvenceli istihdamı içeren bir personel sistemi ile gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bu doğrultuda kamudaki güvence içermeyen her türlü istihdamın son bulması ve bütün sözleşmeli personelimizin kadroya geçirilmesi için mücadele ediyoruz.

Hatırlanacağı gibi verdiğimiz bu mücadelede, 2011 ve 2013 yıllarında sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesiyle büyük bir başarı kazanmıştık. Maalesef uygulama, beklentimizin aksine, sözleşmeli personel alımının daha da artırılması, idari hizmet sözleşmesi adı altında yeni bir güvencesiz istihdam modelinin ortaya çıkması yönünde gerçekleşti.

Kurumlarımızda aynı işi yapan, aynı özelliklere sahip ama farklı farklı statülerde çalıştırılan personel bulunmaktadır. Bu çalışanlarımızın hiçbirinin sahip olduğu haklar, bir diğeri ile aynı değildir. Aynı okullardan mezun olup, aynı sınava girdiği halde idarecisi, işvereni, görevi, yaptığı işi aynı ama emeklilik hakları, maaşları, izinleri, bağlı oldukları kanunları farklı olan, çok başlı, çok statülü ve karmaşık bir kamu personel sistemi ile karşı karşıyayız"diye konuştu.

Türk, açıklamasında kamuda 105 bin 565 4/B'li, 35 bin 383 idari hizmet sözleşmeli ve 14 bin 96 da 5393 sayılı kanuna göre olmak üzere toplamda 155 bin 44 güvencesiz sözleşmeli personel istihdam edilmekte olduğu ile devam etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim