• BIST 1.441
  • Altın 501,444
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 18 °C

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: “Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili süreç tamamlansın”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: “Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili süreç tamamlansın”
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında verilen sözlerin biran önce hayata geçirilmesini istedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında verilen sözlerin biran önce hayata geçirilmesini istedi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, "Türk Eğitim-Sen olarak öğretmenlik mesleğinin saygınlığını artıran ve mesleğin statüsünü sağlam bir zemine kavuşturacak bir meslek kanunu talebimizi yıllardır ortaya koyuyoruz. Bu doğrultuda 23 Ekim 2018'de duyurulan Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu desteklediğimizi ifade etmiştik. Ancak bu desteğimizin devlet memuru olmamız hasebiyle sahip olduğumuz mevcut hak ve kazanımlarımızın baki kalması kaydıyla olacağını da özellikle vurgulamıştık. MEB yetkililerinin değişik zamanlardaki beyanlarına göre kanunun 2019 sonuna kadar çıkarılacağı ifade edilmişti. Ancak aradan geçen 30 aya somut bir adım atılmış değildir. Öğretmenlerimizin daha fazla beklemeye tahammülü kalmamıştır. Dolayısıyla Öğretmenlik Meslek Kanunu bir an önce çıkarılmalı ve bu düzenlemeyle söz verilen ek gösterge düzenlemesi hayata geçirilmelidir. Tüm öğretmenlerin sadece kadrolu istihdam edileceği kayıt altına alınmalıdır. Öğretmen atamalarının mülakat olmadan ve sınav başarısı esas alınarak yapılacağı hükme bağlanmalıdır. Kariyer basamakları hizmet yılı esasına göre belirlenmelidir. Mazeret tayinleri başta olmak üzere tayinlerde yaşanan problemleri giderecek nakil sistemi kurulmalıdır. Liyakati esas alan ve adalet zemininde yürüyen yönetici atama sistemi yasal zeminde ihdas edilmelidir. Öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimleri için gerekli tedbir ve teşvikler hayata geçirilmelidir. Kişisel inisiyatife yer vermeyen bir ödül sistemi objektif kriterlere göre oluşturulmalıdır. Aylık karşılığı okutulacak dersler 15 saat olarak belirlenmelidir. Ek ders ücretleri başta olmak üzere öğretmenlerin mali ve sosyal hakları iyileştirilmeli, ekonomik düzenlemeler öğretmenlik mesleğinin onuruna yaraşır şekilde günün koşullarına uygun gerçekçi ölçütlere bağlanmalıdır. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti önleyici tedbir ve caydırıcı müeyyideler ihdas edilmelidir. Bunlar gibi daha birçok husus Öğretmenlik Meslek Kanunu ile hayata geçirilebilecektir" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim