• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 27 °C
  • İzmir 32 °C

Suriyeli Türkmenlerden Teşekkür Mektubu

Suriyeli Türkmenlerden Teşekkür Mektubu
Yaşanan iç savaş nedeniyle zor günler geçiren Suriyeli Türkmenler, bu güne kadar kendilerine birçok yardım ve ihtiyaç malzemesi gönderen Osmangazi Belediyesi'ne...

Yaşanan iç savaş nedeniyle zor günler geçiren Suriyeli Türkmenler, bu güne kadar kendilerine birçok yardım ve ihtiyaç malzemesi gönderen Osmangazi Belediyesi'ne mektup göndererek, teşekkürlerini iletti.

Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle zor günler geçiren Türkmenlere yardım eli uzatan Osmangazi Belediyesi'ne Türkmenler mektup yazdı. Suriye Türkmen Meclisi Üyesi, Hatay-Yayladağı temsilcisi Usalme Solak, yazdığı mektupta; "Çok şükür, Türk dünyasının bir Türkiye'si var. Çok şükür, en müşkül olduğumuz zamanda Türk milleti maddi ve manevi olarak yanımızda. Bir seferberlik başlatarak yiyecek, giyecek ve ilaç ihtiyaçlarımızı karşıladı. Allah hepsinden razı olsun" ifadelerine yer verdi.

Başta Esed rejimine bağlı güçler ve Rusya olmak üzere, PYD ile benzeri gruplar tarafından, kendilerine yönelik yürütülen saldırılara direnen Türkmenler, bu zor günlerinde kendilerini unutmayan Osmangazi Belediyesi'ne bir mektupla teşekkür etti. Yaşadıkları bölgeyi terk etmeyip savunan Türkmenlere, bu güne kadar farklı zamanlarda 21 TIR dolusu yardım malzemesi gönderen, ayrıca bölgeye yardım gönderen STK'lara da destek veren Osmangazi Belediyesi'ne teşekkür eden Usalme Solak'ın mektubu, Osmangazi Belediyesi'nin Ocak ayı meclis toplantısında, belediye meclis üyesi Fahrettin Beşli tarafından okundu.

Osmangazi Belediye Meclisi'nde duygu dolu anların yaşanmasına neden olan teşekkür mektubunu okuyan Fahrettin Beşli, mektupta yer alan bazı satırların altında, söyleyemedikleri bazı şeylere vurgu yapıldığını, özellikle yerinden temin edilmesi gereken bazı ihtiyaçlar için nakdi yardımı ihtiyaçları olduğunu ifade etmek istediklerini söyledi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, dünyada 600 yıl gibi bir süre hüküm sürmüş Osmanlı'nın torunları olarak, bir zamanlar birlikte yaşadığımız insanların, dünyanın neresinde olursa olsun yalnız bırakılmayacağını söyledi. Başkan Dündar, "Türkiye, özellikle son 12 yıllık dönemde gösterdiği istikrarlı büyümesi ile dünyada birçok ülkenin hedefi haline geldi. Özellikle Ortadoğu coğrafyasında yaşanan savaşlar, bir ateş çemberi gibi etrafımızı sardı. Ancak, şunu unutmamalılar, biz, bugün dünyanın güçlü devletlerine olan bağımlılığını sona erdirmiş, kendi uydusu, tankı, silahı ve insansız hava aracı gibi birçok konuda artık kimseye ihtiyaç duymuyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Türkmen kardeşlerimize yardımlarımız sürecek" dedi.

CHP Osmangazi Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda, Türkiye-Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Sekreteri olan Beşli'nin, Meclis kürsüsünden okuduğu, Suriye Türkmen Meclisi Üyesi, Hatay-Yayladağı temsilcisi Usalme Solak imzalı teşekkür mektubunda şu ifadeler yer alıyor:

"Çok değerli boydaşlarımız, soydaşlarımız, kardeşlerimiz. Bizler Ortadoğu coğrafyasında cihan

imparatorluğu Osmanlı parçalanırken çizilen sınırın dış tarafında kalan, sizlerin birinci dereceden akrabası Suriye Türkmenleriyiz. Yakın tarihlere kadar Suriye devleti vatandaşı olarak diğer tüm etnik gruplarla bir arada, huzur ve barış içinde günlük yaşantımızı sürdürürken, birdenbire bize hayrı olmayan bir iç savaşın ortasında bulduk kendimizi. Bizler burada var olma mücadelesi verirken, sadece kendimiz için değil, sizin güvenliğiniz için de savaş veriyoruz. Bizi yakan ateşin Türkiye topraklarına da sıçraması için uğraşanların hesaplarını bozmak için biz, yangını burada söndürmeye gayret ediyoruz. Bizim içinde bulunduğumuz durumu çok iyi anlayıp kendinize ders çıkarmanızı, ibret almanızı umuyoruz. Bizim durumumuza düşmemeniz için birbirinize daha fazla sokulun. Birbirinizle daha fazla kenetlenin. Bizim arkamızda koskoca Türkiye var. Size bir şey olursa sizin arkanızda kimin var olacağını kestiremiyoruz. O nedenle sizlere hem teşekkür etmek, hem de kendimizi bir kez daha hatırlatmak için istiyoruz. Çok şükür Türk dünyasının bir Türkiye'si var ve çok şükür en müşkül olduğumuz zamanda Türk milleti maddi ve manevi olarak yanımızda. Millet bir seferberlik başlatarak yiyecek, giyecek, ilaç ihtiyaçlarımızı karşıladı. Allah hepsinden razı olsun. Ancak, burada verdiğimiz var olma savaşı için, bizlerin daha geniş yelpazede donanım ve araç-gerece ihtiyacımız var. Tıpkı, hep birlikte Çanakkale ve Kurtuluş Savaşında verdiğimiz mücadele olduğu gibi. Bizler, çocukluğumuzdan beri Çanakkale destanını dinleyerek büyüdük. Şimdi, ondan aldığımız ruhla ve güçle, burada mücadele ediyoruz. Zaten bu coğrafyada ve bu yüzyılda yazılmış başka bir destan da yok ki. Siz de o savaşları detayları ile hatırlarsanız, bizleri ve ihtiyaçları daha iyi anlarsınız. Osmangazi Belediyesi'nin, özellikle biz Bayır Bucak Türkmenlerine defaatle gönderdiği yardım malzemesi elimize ulaştıkça, yaşadığımız duyguyu, bu mektupla ifade etmekte aciz kalıyorum. Ancak, hiç olmazsa herkesin duyabileceği bir ortamda bu mektubun okunmasını sağlarsanız birinci ağızdan ve gönülden şükranlarımızı aktarmamıza vesile olursunuz. Her açıdan sonsuz teşekkürlerimizi tekrarlarken, sizlerden tek ricamız bizleri ilginizden, desteğinizden ve hayır duanızdan mahrum bırakmamanızdır. Allah, bütün cihandaki tüm Türk milletinin yar ve yardımcısı olsun."

Suriyeli Türkmenlerden Teşekkür Mektubu

Suriyeli Türkmenlerden Teşekkür Mektubu

Suriyeli Türkmenlerden Teşekkür Mektubu

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim