• BIST 95.852
 • Altın 189,011
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 24 °C

Soma Davasında Ara Karar Bekleniyor

Soma Davasında Ara Karar Bekleniyor
Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği Soma'daki maden faciasına ilişkin davanın 7'nci duruşmasının üçüncü...

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği Soma'daki maden faciasına ilişkin davanın 7'nci duruşmasının üçüncü oturumunda mağdur ailelerin avukatlarının talepleri alındı, dava ara karar verilmek üzere yarına ertelendi.

Manisa'nın Soma ilçesinde, 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 madencinin hayatını kaybettiği faciaya ilişkin Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye devam eden ceza davasının yedinci duruşmasının üçüncü celsesi bugün tamamlandı. Mağdur avukatların taleplerinin ardından mahkeme başkanı celseyi yarına ertelerken, yarın alınacak olan sanık avukatların taleplerinin ardından ara karar vermesi bekleniyor.

Duruşmayı izleyen CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel dava sonunda yaptığı açıklamada, "Bugün ailelerin avukatlarının taleplerini dinledik. Ailelerin avukatlarının talebi yine adaletin sağlanması ve somut gerçeğin ortaya çıkarılmasına yönelikti. Ama ilk gününden beri Soma komisyonunda da gördüğümüz bir gerçek var ki; bu maden çeşitli planlar yapıp TKA'ya onaylatmış. Yaptığı planların plan 2, plan 3'ün onaylanan planların hayata geçirilmesi ile bir kişinin bile ölmeyeceği ortaya çıkıyor. Ama maalesef onayı aldıktan sonra maliyetli olduğu için bu işten vazgeçmişler. İşçinin sağlığını, hayatını paraya tercih etmişler, öyle görünüyor. Bu konuyla ilgili ilk günden beri madenden yaralı olarak kurtulanların ağzından ne duyduysak, hayatını kaybedenlerin annesinin, babasının ağzından evlerde eşlerin ağzından ağlayarak tabutların ve mezarlarının başında ne duyduysak bugün artık somut gerçekler onları destekler duruma gelmiştir."

BU DAVA KILAVUZ OLMALIDIR

"Bir sorunumuz var bu davayı bir milat haline getirebilmek gerekiyor" diyen Özel, şunları söyledi: "Yani Türkiye'nin dört bir yanındaki madenciler açısından madenleri güvenli kılmak için bir şeyler yapmak lazım. Meclisin Soma Araştırma Komisyonu raporu, bugün burada ortaya çıkan herşey artık enerji bakanlığına çalışma bakanlığına birer kılavuz olmalı ve bu konuda düzenleme yapılmalı ve her gün Türkiye'de 50 bin madenci 3 vardiya halinde ölüme inip ölümden çıkmamalı. Bunun için yetkililerin gereğini yapmasını bekliyoruz. Bu davayı hukukun tecelli etmesi, ailelerin yalnız kalmaması ve bundan sonraki süreçte de somut gerçekleri takipçisi olmak adına izlemeye devam edeceğiz."

TMSF'NİN SATIŞ KARARINI DESTEKLİYORUZ

Özel, TMSF'nin, Soma Holding'in patronu Alp Gürkan'ın 33 milyon TL değerinde 14 taşınmazını satışa çıkarmasını da şöyle yorumladı:

"Bundan 16 ay önce Aralık ayında bir cep telefonu mesajı ile işçiler işsiz bırakılmış ve tazminatlarının ödenmesi ile ilgili büyük aksaklık vardı. Bu konuda geçen yıl Cumhuriyet Halk Partisi olarak mecliste çok önemli bir mücadele verdik ve bir yasa çıktı. O da Soma A.Ş.'nin ellerindeki mal satıldığında öncelikle alacakları ödenecekti ama bir taksit ödenmişti, geçen ay 4 taksit tutarında bir şey ödenebilmişti. İşçilerin bu konuda çok ciddi mağduriyetleri var. Tazminat alacaklarını beklerken kredi ve kredi kartları borçların faiz biniyor. Bu konu ile ilgili hem Adalet ve Kalkınma Partisinin ilgili bakanlığı, bakan yardımcıları ile hem de grup başkan vekilleri ile ciddi temaslarımız oldu. Bu temasların sonunda da özellikle sayın Doğan Kubat, TMSF üzerinde bu durumu soruşturdu. Bugün gelinen noktada TMSF'nin elindeki çok miktarda varlığı satışa çıkardığını duyuyoruz. Bu satışlar gerçekleştiğinde öncelikle işçi alacakları ödenirse hiç olmazsa işsiz 2 bin 800 kardeşimizin mağduriyeti bir nebze olarak ortadan kalkabilir, bunun da takipçisiyiz. TMSF'nin satış kararını son derece olumlu olarak değerlendiriyoruz."

ÖNEMLİ GELİŞMELER OLDU

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı ve mağdur avukatlar adına 7. duruşmayı değerlendiren Selçuk Kozağaçlı önemli gelişmelerin olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:

"Bugün birkaç önemli gelişme oldu bu duruşma ve periyotta. Erken bitiyoruz biliyorsunuz, 1 haftada bitiyor, normalde periyot iki haftada sürüyordu. Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi ile Türkiye Mimar Mühendisleri Odasının ortak hazırladığı rapor dosyası sunuldu. Son derece önemli bilgiler var içerisinde özellikle maden işyeri hekimlerinin karbonmonokside bağlı yaygın hastalıkları izlemedikleri konusunda, bu da bizim tezlerimizle son derece uyumlu. Yine Sosyal Bilimciler Derneğinin işçilerin çalışmak zorunda oluşları, yani havzadaki tarımın tüketilmesi, göç gibi unsurlar nedeniyle işçilerin çok tehlikeli koşullarda çalışmak zorunda olduğuna dair bir raporu da meslektaşlarımız tarafından dosyaya sunuldu. Bu ileri de çalışmaya zorlanmış, zor durumda olan işçinin insanlık dışı koşullarda çalışmasına ilişkin Türk Ceza Kanununda düzenlenmiş olan hükmün işletilmesine neden olabilir. O açıdan son derece önemli bir gelişmeydi."

ÖLÜMLERİN NEDENİ HAVALANDIRMA PROJESİNİN UYGULANMAMASI

Kozağaçlı, açıklamasında, "Önemli olan bir tartışma konusununda şuanda hangi havalandırma planı uyguladıkları olduğunu" söyledi. Bu celse bu sorunu tamamen çözdüklerine inandığını anlatan Kozağaçlı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Plan 3 adı verilen revize planını uygulamadıkları bu yüzden bu ölümlerin olduğunu özellikle S panosundaki ölümlerin bu havalandırma projesinin uygulanmadığından dolayı gerçekleştiğini göstermiş olduk ayrıntılı bir sunum yapıp. Yarın savunma yapılıp, tahliye talepleri alınacak ve akşam üzeri de mahkeme bir karar verecek. Ama biz müdahale makamı açısından bugün tamamlandı sunum. Bilirkişi raporu bekleniyor, Haziran ya da Ağustos da gelmesini umuyoruz. Bilirkişi raporundan sonra yeniden hareketlenecektir, şuanda hem bir bekleme dönemindeyiz, hem de bilirkişi raporu açısından hem de delillerimizi sunuyoruz aşama aşama devam ediyoruz."

Soma Davasında Ara Karar Bekleniyor

Soma Davasında Ara Karar Bekleniyor

Soma Davasında Ara Karar Bekleniyor

Soma Davasında Ara Karar Bekleniyor

Soma Davasında Ara Karar Bekleniyor

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Bakan Elvan: "81 milyon vatandaşımızı kucaklamaya devam edeceğiz"25 Haziran 2018 Pazartesi 01:28
 • Oltu Erdoğan ve Cumhur İttifakı dedi25 Haziran 2018 Pazartesi 01:28
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, güven tazeledi25 Haziran 2018 Pazartesi 01:15
 • Hatay’da seçim coşkusu25 Haziran 2018 Pazartesi 01:08
 • Artvin’de davul zurna ile kutlama25 Haziran 2018 Pazartesi 01:03
 • Şırnak’ta AK Parti seçim başarısı kutlandı25 Haziran 2018 Pazartesi 01:03
 • Afyonkarahisar’da AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan coşkusu25 Haziran 2018 Pazartesi 00:58
 • Muharrem İnce: Erdoğan'ın kazandığını kabul ediyorum25 Haziran 2018 Pazartesi 00:55
 • Ortaca’da seçim kutlaması25 Haziran 2018 Pazartesi 00:53
 • Balıkesir’de seçim coşkusu25 Haziran 2018 Pazartesi 00:43
 • ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim