• BIST 1.407
  • Altın 460,939
  • Dolar 8,0714
  • Euro 9,6712
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 22 °C

Paris Büyükelçiliğinde Cumhuriyet resepsiyonu

Paris Büyükelçiliğinde Cumhuriyet resepsiyonu
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 95. yıldönümü dolayısıyla Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği rezidansında resepsiyon verildi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 95. yıldönümü dolayısıyla Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği rezidansında resepsiyon verildi.

Cumhuriyet'in 95. yılı kutlamaları, Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği rezidansında verilen resepsiyonla kutlandı. Resepsiyona, Fransız yerel yöneticilerle birçok ülkenin büyükelçisi, diplomatik temsilcisi ve askeri ataşeleri katıldı.

Fransa Senatosu Avrupa ile İlişkiler Komisyonu Başkanı Jean Bizet, Fransa Ulusal Meclisi Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Stephane Teste, Fransa Ulusal Meclisi Silahlı Kuvvetler ve Ulusal Savunma Komisyonu Başkanı Jean-Jacques Bridey de resepsiyona katılan siyasiler arasındaydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 29 Ekim mesajı okundu

Resepsiyona ev sahipliği yapan Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, etkinliğe katılanlara hitaben bir konuşma yaptı. Büyükelçi Musa'nın hitabı öncesi, Türk Milli Marşı ve Fransız milli marşları söylendi. Marşların bitiminde, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 95. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesaj okundu.

Büyükelçi Musa etkinliğe katılan konuklara, "Cumhuriyet'in ilanının 95. yıldönümü nedeniyle sizleri burada ağırlamaktan büyük mutluluk duydum. Bizler, bugün Cumhuriyet'in 95. yılını kutlamanın gururuyla beraber Cumhuriyetimizin en somut projelerinden biri olan İstanbul Havalimanı adını taşıyacak yeni uluslararası havalimanının Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip Erdoğan) tarafından açılışının yapılmasının da ülke olarak gururunu taşıyoruz" dedi.

"Türkiye sorunlu bir bölgede istikrarın sembolü konumunda"

Musa, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılına yaklaşırken Türkiye Cumhuriyeti'nin demokrasi tecrübesi, genç ve dinamik nüfusu ve sorunlu bir bölgede istikrarın sembolü oluşuyla örnek bir ülke konumunda olduğunu ifade etti.

Atatürk'ün "Yurtta barış, dünyada barış" sözünün iç ve dış siyasette rehber edinildiğini aktaran Büyükelçi Musa, Türkiye'nin bölgede olduğu kadar dünya çapında barışın sağlanması yönünde önemli bir rol üstlendiğini belirtti.

Büyükelçi Musa, Türkiye'nin milli geliri göz önüne alındığında yaptığı insani yardım konusunda dünyanın en cömert ve yardımsever ülkesi olduğuna vurgu yaptı ve Suriye'deki krizden kaçarak ülkeye sığınanlar başta olmak üzere, darda kalan herkesin yardımına koşan bir ülke olduğunu kaydetti.

"Fransa'nın TBMM'yi tanıyan ilk ülke"

Büyükelçi Musa, Türkiye ile Fransa ilişkilerine değindiği konuşmasında, bu ilişkinin Kanuni Sultan Süleyman ve 1. François döneminde 1528'de temelleri atılan, 5 yüzyıla dayanan dostluk ve iş birliği ilişkisi olduğunu söyleyerek, Fransa'nın 1921'de Ankara Anlaşması'nı imzalayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümetini tanıyan ilk Batılı ülke olduğunu belirtti.

Musa, Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkilerin, dostane bir şekilde devam ettiğini vurguladı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fransız mevkidaşı Macron tarafından yapılan davetiyle ilişkilerin ilerlediğini ifade etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim