• BIST 95.852
  • Altın 189,011
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 23 °C

Oy kullanmayan seçmenlerin oyu Erdoğan'a gidecek

Oy kullanmayan seçmenlerin oyu Erdoğan'a gidecek
Bugün ki köşe yazısında "Sandığa gitmeyen her seçmen, aslında adaylardan Recep Tayyip Erdoğan'a oy vermiş oluyor." diyen Habertürk yazarı Fatih altaylı gerekçelerini açıkladı.

'Cumhurbaşkanlığı seçimine düşük katılımın Erdoğan'ın lehine olduğunu' ifade eden Habertürk'ten Fatih Altaylı, ilginç bir bilgi de paylaştı: "Başbakan katılımın düşük olacağını yaptırdığı anketlerde görünce adaylık kararını verdi. Yüksek katılım olsaydı risk vardı ve Başbakan bu riski almayacaktı."
 
İşte, Altaylı'nın yazısının ilgili bölümü:
 
Düşük Katılım Erdoğan'ın Lehine
 
Geçen salı Teke Tek'te Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili son anketleri konuştuk.  Üç araştırma şirketinin genel müdürleri katıldı. 
 
Konsensus'un Genel Müdürü Murat Sarı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılımın düşük olacağını, oy verme hakkı bulunanların yüzde 16'sının sandığa gitmeyeceğini ve bu yüzden de adaylardan Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk turda yüzde 50'nin üzerinde bir oy alma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Sarı'ya göre seçim ilk turda Erdoğan'ın olabilir. 
 
MAK Danışmanlık'ın Genel Müdürü Mehmet Ali Kulat da düşük katılımın Erdoğan'ın lehine olduğu ve bu nedenle ilk turda yüzde 56-57 civarında bir oyla kazanacağı iddiasında bulundu. 
 
Kulat'ın değindiği bir başka ilginç nokta ise şuydu: 
 
Kulat, "Başbakan katılımın düşük olacağını yaptırdığı anketlerde görünce adaylık kararını verdi. Yüksek katılım olsaydı risk vardı ve Başbakan bu riski almayacaktı. Ama düşük katılımın kendisine kazandıracağını gördü. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığı da Başbakan'ı iyice rahatlattı" dedi. 
 
Her iki araştırma şirketinin yöneticisi de "mevcut şartlarda" seçimin ilk turda biteceğini düşünüyor. Ancak Gezici Araştırma'nın Genel Müdürü Murat Gezici o fikirde değil. Gezici'ye göre seçim kesinlikle ikinci tura kalacak. 
 
Bir hafta önce tamamladığı araştırmasına güveniyor. 
 
Ulaştığı sonuçlar ise şöyle: 
 
Seçmenin yüzde 17.2'sinin sandığa gitmeyeceğini söylemesi üzerine yapılan hesaplamada: 
 
R.T.Erdoğan: Yüzde 47.2
E.İhsanoğlu: Yüzde 45.5
S.Demirtaş: Yüzde 7.3
 
Murat Gezici, seçmenlerin tümünün sandığa gitmesinin, önde görünen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı bir anda geriye düşürdüğünü, çünkü sandığa gitmeyen seçmenin yüzde 65'inin CHP seçmeni olduğunu iddia ediyor. Seçmenlerin tamamının sandığa gitmesi halinde Gezici'nin sonuçları şöyle çıkıyor:
 
E.İhsanoğlu: Yüzde 48.9
R.T.Erdoğan: Yüzde 43.3
S.Demirtaş: Yüzde 7.9
 
Yani sandığa gitmeyen her seçmen, aslında adaylardan Recep Tayyip Erdoğan'a oy vermiş oluyor. 
 
Tabii bu anket sonuçları, henüz adaylar hiçbir kampanya yapmadan, halk önüne çıkmadan yapılan araştırmaların sonuçları. 
 
Yani değişmeleri mümkün. 
 
 Gerçi Mehmet Ali Kulat, "Erdoğan bilinmeyen bir aday değil. Bu sonuçlar değişmez" diyor ama ben de değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu biliyorum.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim