• BIST 95.852
  • Altın 187,842
  • Dolar 4,6082
  • Euro 5,3629
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 25 °C

Milli Eğitim Çalıştayı Başladı

Milli Eğitim Çalıştayı Başladı
Milli Eğitim Bakanı (MEB) Nabi Avcı, istişare toplantılarında hem Türkiye'nin genel olarak eğitim sorunlarını hem de özel olarak bu 15 ilin sorunlarını...

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Nabi Avcı, istişare toplantılarında hem Türkiye'nin genel olarak eğitim sorunlarını hem de özel olarak bu 15 ilin sorunlarını enine boyuna tartışacaklarını söyledi.

Van-Şişli Öğretmenevi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Eğitim Çalıştayı başladı. 15 ilin milli eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri, maarif müfettişleri başkanlarının katıldığı çalıştay saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, toplantının hayırlara vesile olmasını dileyerek sözlerine başladı.

MEB olarak bölgesel istişare toplantılarına başladıklarını anlatan Avcı, şöyle konuştu: "Bunun ilkini Marmara bölgemizde yapmıştık. Marmara bölgemizdeki illerimizin milli eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri, milli eğitim müdür yardımcıları, maarif müfettişleri başkanlarıyla. Bugünde Van'da 15 ilimizi kapsayan bir istişare toplantısı gerçekleştiriyoruz. Bu toplantımıza Van dışında Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak ve Tunceli il milli eğitim müdürlerimiz, milli eğitim müdür yardımcılarımız, ilçe milli eğitim müdürlerimiz, maarif müfettişleri başkanlarımız katılıyor. Yaklaşık 200 katılımcılı bir istişare toplantısı gerçekleştiriyoruz."

Toplantılarda öncelikli eğitimin ve milli eğitimin genel sorunları üzerine görüş alışverişinde bulunacaklarını vurgulayan Bakan Nabi Avcı, şunları söyledi: "Yaptığımız düzenlemelerle ilgili arkadaşlarımız size bilgi verecek. Bu toplantılarda benimle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarımız Yusuf Tekin burada. İlgili bütün genel müdürlerimiz burada. Talim Terbiye Kurul Başkan Vekilimiz Hüseyin Şirin burada. Dolayısıyla merkez teşkilatımızın yönetim kadroları ile sizler eğitimimizin ilgilendiren genel ve yerel sorunlarımızı bu süreçte enine boyuna tartışma ve görüşme fırsatları bulacağız. Belli başlı görüşme konularımız, en başta yetiştirme kursları ve temel eğitimden orta öğretime geçiş süreci ile ilgili son durum, o konuda yapılan çalışmalar, bizim ve sizlerin yaptığı hazırlıklar, bu konuda sizlerin beklentileri ve önerilerini konuşacağız. Yetiştirme kursları ve temel eğitimden orta öğretime geçiş süreci ile ilgili istişare toplantısını Müsteşar Yardımcımız Muhterem Kurt Bey yönetecek. Sonra Talim Terbiye Kurulu Başkan Vekilimiz Hüseyin Şirin Bey; ders programlarımız, müfredat, yenilik çalışmalarımız, özellikle aksayan derslerin eğitime ara vermek durumunda kalan ilçelerimizdeki, mahallelerimizdeki, okullarımızdaki derslerin telafisi için yapılan hazırlık, ardından Destek Hizmetleri Genel Müdürümüz Bahattin Gök Bey tarafından özellikle illerimizi ilgilendiren ödenekler, yatırım programları, yatırım programlarına girmiş olan ve girmesi gereken proje önerilerini konuşacağız. Yine bu çerçevede İnşaat Emlak Dairesi Başkanımız Özcan Duman bir sunum yapacak. Yatırımlarımızı konuşacağız, bölgemizdeki ve illerimizdeki yatırımlarımızı konuşacağız. Hukuki işlemler konusunda 1. Hukuk Müşavirimiz Hayati Cankaloğlu Bey de sizle ayrıca bir sunum ve istişare toplantısı yapacak. Yine burada tamamlanan bir istişare yoklaması olarak Rehberlik Denetim Daire Başkanımız Mehmet Birdal Bey ile disiplin olayları, bu olaylar konusunda alınan tedbirleri konuşacağız. İnsan Kaynakları Genel Müdürümüz Hamza Aydoğdu'nun sunumuyla norm kadrolarımızın durumlarını görüşeceğiz, öğretmen atamalarımızı konuşacağız, özellikle illerimizi ilgilendiren öğretmen sirkülasyonu ve bu konuda yapılması gereken çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunacağız. Milli Eğitim Bakanlığımızın bu konuda çalışmaları hakkında arkadaşlarımız sizleri bilgilendirecek."

Yönetici atamaları konusunda yine istişare edeceklerini belirten Avcı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Dolayısıyla bu istişare toplantımızın hem Türkiye'nin genel olarak eğitim sorunlarını hem de özel olarak bu 15 ilimizin sorunlarını enine boyuna tartışacağımız bir istişare süreci olarak değerlendirmiş olacağız. Ben katılımlarınızdan dolayı size ve medyamıza teşekkür ediyorum."

Yapılan açılış konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti.

Milli Eğitim Çalıştayı Başladı

Milli Eğitim Çalıştayı Başladı

Milli Eğitim Çalıştayı Başladı

Milli Eğitim Çalıştayı Başladı

Milli Eğitim Çalıştayı Başladı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim