• BIST 9062.36
  • Altın 2046.935
  • Dolar 31.2162
  • Euro 33.9339
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 12 °C

Mersin Limanı’nın trafik sorunu ‘kapılar’la çözülecek

Mersin Limanı’nın trafik sorunu ‘kapılar’la çözülecek
Mersin Limanı’na gelen TIR’ların kent girişinde yarattığı trafik sorunu, 500 milyon TL bütçeli ‘Kapılar Projesi’ ile çözülecek. Proje kapsamında yeni bağlantı yolları, demiryolu üst geçidi, dere geçişleri ve 6 şeritli köprü yapılacak.

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği AŞ (MIP) tarafından hazırlanan, Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, TCDD ve Karayolları Genel Müdürlüğü ortaklığında hayata geçirilecek olan ‘Kapılar Projesi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Proje; Mersin Uluslararası Limanı’na gelen TIR’ların kent girişinde yarattığı trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmak üzere, limana gelen TIR’ların şehir trafiğine karışmadan doğrudan limana giriş ve çıkışını sağlamak amacıyla hayata geçiriliyor. Proje kapsamında; dere geçişleri, 6 şeritli köprü, demiryolu üstgeçidi, kavşak bağlantı yolları inşa edilecek. Projenin sonunda kent girişinde oluşan yük trafiği problemi çözülerek Mersin’in ticaret hacminin artırılması ve bölgesel kalkınmaya katkı sunulması amaçlanıyor.

EN ÇOK TIR YOĞUNLUĞU D VE E KAPISINDA OLUŞUYOR

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren MIP Projeler Koordinatörü Necdet Aksoy, MIP’e ulaşımın genellikle Otoban ve D400 Adana Yolu bağlantısı ile gerçekleştiğini en yoğun trafiğin ise D Kapısı ile E Kapısı’nda oluştuğunu kaydetti. Projede altyapı deplase çalışmaları ile birlikte üst geçit, dere geçişi inşaatlarının başladığını kaydeden Aksoy, yaklaşım yolu ihalesi ve otoyol bağlantıları ihale sürecinin hızla devam ettiğini belirtti.

Mersin Uluslararası Limanı’nın Türkiye’nin dünyaya açılan ana ticaret kapısı olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan MIP Genel Müdürü Johan Van Daele ise Mersin’in ticaretteki hızlı büyümesiyle birlikte artan nüfus ve şehirleşmenin trafik sorununu da beraberinde getirdiğini kaydetti. Kapılar Projesi’nin ilk etabının 10 ay içinde tamamlanmasının planlandığını ifade eden Johan Van Daele, “Projemizin sonunda 132’nci Cadde’de açılacak 3 şeritli yeni bağlantı yolu ile limana daha hızlı giriş yapılmasını sağlayacağız. Proje kapsamında inşa edilecek demiryolu üst geçidi sayesinde ise TIR’lar üst geçidin altından geçerek trafikte rahatça ilerleyebilecek. Ayrıca limanımızın giriş ve çıkış kapılarını yeniden düzenleyerek; 10 girişli modern bir liman kapısı oluşturuyoruz. Otomasyon sistemleri dahil kapılarımızı 2024 yılının ilk çeyreğinde tam kapasiteli olarak hizmete açacağız. Kapı sistemimizdeki bu iyileştirme ile kargo elleçleme sürecini hızlandıracak, hizmet kalitesini artıracak ve lojistik zincirini daha az maliyetli hale getireceğiz” diye konuştu.

“MIP’YE YILLIK 2 MİLYON YÜK ARACI GİRİŞ ÇIKIŞ YAPIYOR”

Mersin Valiliği Ali Hamza Pehlivan, MIP’nin konumu itibarıyla uluslararası ticaretin Doğu Akdeniz çanağındaki en önemli kesişme noktası olduğunu vurguladı. Vali Pehlivan, şunları söyledi: “MIP’ye günlük ortalama 5 bin, yıllık 2 milyon yük aracı giriş çıkış yapıyor. Bu yoğunluk dolayısıyla liman çevresindeki trafikte yüksek sıkışıklığa yol açıyor. Projemizi üç etap halinde, toplamda da 18 aylık bir süre içinde tamamlamayı planlıyoruz. Sürenin daha öne çekilmesi için girişimlerimiz devam ediyor.”

İstanbul Haber Ajansı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim