• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 27 °C

Meclis başkanı 'Erdoğan'ın ses kayıtları var olmaz' dedi!

Meclis başkanı 'Erdoğan'ın ses kayıtları var olmaz' dedi!
Meclis Başkanı Cemil Çiçek'ten Başbakan Erdoğan hakkındaki soruşturma önergesini içeriğinde ses kayıtları olduğu için geri çevirdi.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, CHP'nin Başbakan Erdoğan hakkındaki soruşturma önergesini içeriğinde tapeler olduğu gerekçesiyle iade etti.

Cemil Çiçek’in iade kararını önergede tapelere yer verilmesi nedeniyle aldığı bildirildi.

CHP'ye konuyla ilgili bir açıklama gönderen Çiçek, şu ifadeleri kullandı:

"İlgili önergenizde Başbakan ve Bilal Erdoğan arasında geçtiği öne sürülen telefon görüşmelerine ilişkin 5 ayrı dinleme kaydının yer aldığı anlaşılmaktadır. Haberleşme hürriyeti, Anayasa'nın 22. maddesinde korunan bir hak olup anılan maddeye göre haberleşmenin gizliliği esastır. Ayrıca Anayasa'nın 20. maddesine göre herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahip olup özel hayatın ve aile hayatının gizliliği Anayasa'da dokunulmaz olarak nitelendirilmiştir.

Türk Ceza Kanunu'nun 132. maddesinde haberleşmenin gizliliğinin, 134. maddesinde özel hayatın gizliliğinin ve 285. maddesinde soruşturmanın gizliliğinin ihlaline ilişkin hükümler ile 133. maddesinde kişiler arasındaki konuşmaların dinlemesi ve kayda alınması yasağına ilişkin hükümler yer almaktadır.

İlgili önergenizdeki sözkonusu dinleme kayıtlarının yasama faaliyetleri çerçevesinde açıklanması yasama sorumsuzluğu kapsamında kalmakla birlikte üçüncü kişilerin zararlarını tazmin hakkını ve kurumların sorumluluğunu ortadan kaldırmamaktadır. Ayrıca konuyla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen bir soruşturma olduğu bilinmektedir. Bu itibarla ilgili önergenizde yer verilen söz konusu içerik ile önergenin aleniyetine ilişkin işlemlerin Anayasa ve TCK hükümlerini ihlal edebileceği değerlendirilmektedir. İlgili önergenin yukarıda belirtilen nedenlerle işleme konulamamış ve ekti iade edilmiştir. Bahse geçen hususlar doğrultusunda yeniden düzenlendiği takdirde önergeniz işleme alınabilecektir."

Cemil Çiçek, geçen hafta CHP'den özel hayatın gizliliği gerekçesiyle kayıtların önergeden çıkarılmasını istemiş, aksi halde önergenin iade edileceğini belirtmişti. Ancak Çiçek’in uyarısına rağmen tapelerin dökümleri önergede yer almıştı.

CHP GENSORU VERECEKLERİNİ SÖYLEDİ

Bu arada, CHP Milletvekili Engin Altay, partisinin 17 Aralık ve 25 Aralık operasyonlarına ilişkin Erdoğan hakkında bu hafta gensoru önergesi vereceklerini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim