• BIST 107.266
  • Altın 380,877
  • Dolar 6,8105
  • Euro 7,5716
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 17 °C

Kütahyalı İşadamı Güral’a, Macaristan Cumhurbaşkanlarından iki altın madalya

Kütahyalı İşadamı Güral’a, Macaristan Cumhurbaşkanlarından iki altın madalya
Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkanı ve Macaristan Fahri Başkonsolosu Kütahyalı iş adamı İsmet Güral, 26 yıldan beri Türk-Macar dostluğuna katkıları...

Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkanı ve Macaristan Fahri Başkonsolosu Kütahyalı iş adamı İsmet Güral, 26 yıldan beri Türk-Macar dostluğuna katkıları nedeniyle Macaristan Cumhurbaşkanı Pal Shcmitt, aynı ülkenin Cumhurbaşkanı Janos Ader'den, Macaristan'ın en yüksek ödülü altın madalya alan tek Türk işadamı unvanına sahip oldu.

26 Yıldan beri Macaristan'ın Ege Bölgesi Fahri Başkonsolosu olarak görev yapan İsmet Güral'a ilk olarak 2011 yılında Kütahya'ya gelen Macaristan Cumhurbaşkanı Pal Shcmitt tarafından özel bir törenle, Macaristan'ın en yüksek ödülü," Macaristan Liyakat Nişanı" olan " Altın madalya" verildi.

Daha sonra 2015 Yılında Kütahya'ya gelen Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader tarafından Güral'a ikinci defa Macaristan'ın en yüksek nişanı "altın madalya" törenle takdim edildi

Önceki dönemlerde DEİK Türk- Macar İş Konseyi Başkanı (Halen DEİK Türk-Slovakya İş Konseyi Başkanı) Fahri Başkonsolos İsmet Güral, 26 yıldan bu yana Türk-Macar dostluğunun gelişmesine, iki ülke arasındaki turizm, ekonomik, kültürel ve sanat alanlarında katkıları, Türkiye konusunda etkili çalışmaları, Macaristan'ın Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı sürecindeki etkili Lobi çalışmaları ile unutulmaz emek sarf ederek sağladığı katkılar ve destekler, Macaristan'ın Budapeşte,Kütahya'nın kardeş şehri Pecs kenti,Zigetvar ve Mohaç şehirlerinde bulunan Osmanlı İmparatorluğundan kalan Cami ve türbelerin restorasyonları,Çini ve seramiklerle dekore edilmesi, yarısı yıkılmış olan bir minarenin onarımı, Türk yemeklerinin tanıtılması amacıyla " Geleneksel Türk yemekleri haftası" düzenlenmesi gibi yaptığı hizmetler, destek ve katkıları nedeniyle, Macaristan'ın en yüksek ödülüne iki defa layık görülmesi Kütahya'da heyecan ve gururla karşılandı.

İşadamı İsmet Güral, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ile Macaristan'ın en köklü Pecs Üniversitesini "kardeş üniversite "olmalarını sağladığı için Macaristan'ın 650 yıllık mazisi olan Pecs Üniversitesinden "Fahri Doktora" diploması Macaristan'da 2017 yılında törenle kendisine takdim edilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, bazı Bakanlar, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca ve sivil toplum kuruluşları, İsmet Güral'ı başarılarından dolayı kutladı.

Ödüllerinden dolayı kutlamalarda bulunan her kademeden dostlarına teşekkür eden İsmet Güral; "Benim prensibim "Dünya'da Türkiye, Türkiye'de Kütahya" Benim ve ailem için Kütahya çok önemli. Altın Madalyalar ve fahri doktora töreninde de yaptığım konuşmalarda "ödülü Kütahya'm adına alıyorum ifadesini kullandım". Şahsıma layık görülen Altın madalyalar ve Fahri doktora verilmesindeki en önemli nedenlerden birisi de Macaristan ile Türkiye ve Kütahya arasında sağlam bağlar kurulmasındaki çeşitli rollerim nedeniyledir. Kardeş şehir, kardeş üniversite Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk -Macar İş Konseyi Başkanı bağları gibi. Kütahya'mızda birlik ve beraberlik içinde oldukça pek çok konuda daha başarılı olur, sorunlara çözümler buluruz. Biliyorum ki ben Kütahya'da çekirdek ailem ve çalışma arkadaşlarımla birlik, beraberlik ve bütünlük içinde çalışmasam, iş hayatım da dahil bütün bunları yapmam mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim