• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 22 °C

"Küresel ısınma ve tarım topraklarının yok olması inovasyonu zorunlu kılıyor"

"Küresel ısınma ve tarım topraklarının yok olması inovasyonu zorunlu kılıyor"
Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Federasyonu Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Kulübü Başkanı Mimar Ayça Katlav, tarım ve gıda sektörünü...

Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Federasyonu Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Kulübü Başkanı Mimar Ayça Katlav, tarım ve gıda sektörünü gelecekte birçok problemin beklediğini, küresel ısınma ve tarım topraklarının yok olmasının tarımda inovasyonu zorunlu kıldığını belirtti.

AGRİ - VIP 2. Çukurova Tarım ve Hayvancılık Fuarı kapsamında düzenlenen "Tarımda Kadın, İnovasyon ve Bilişim" panelinin açılışında konuşan Mimar Ayça Katlav, tarım ve gıda sektörünü gelecekte birçok problemin beklediğini söyledi. Küresel ısınma ve tarım topraklarının yok olmasının tarımda inovasyonu zorunlu kıldığının altını çizen Katlav, "Küresel piyasalarda rekabet edebilmek için piyasalara yeni ürünler sürmek lazım. Bunun içinde bilgi üretmek AR-GE yatırımları yapmak, patent almak ve sektörde çalışacak elemanlar yetiştirmek şart. Bundan dolayı kadınların önündeki engelleri kaldırarak inovasyon kültürüne sahip olan kadınların bilgi ekonomisi içinde yer alması ve ekonomik ve toplumsal faydaya dönüşecek, daha güçlü bir Türkiye ekonomisi olacaktır." diye konuştu.

Türkiye'de kadınların internet ve bilgisayar konusunda erkeklerin çok gerisinde olduğunu ifade eden Katlav, Türkiye'nin bilgi ekonomisini yakalaması için bir taraftan sanayileşmesini tamamlaması, diğer yandan da teknolojik yapısını değiştirerek, emek yoğun teknolojiyi bırakıp, hızla ileri teknolojiye geçmesi gerektiğine vurgu yaptı. Türkiye'nin bunu başarabilmesi için AR-GE'ye milli gelirden en az yüzde 3 oranında pay ayırması gerektiğini dile getiren Katlav, "Eğitimini bilgi ekonomisine göre düzenlemesi, inovatif ürünlerin piyasaya girebilmesi için sürekli eğitim sayesinde özellikle nüfusun yarısını oluşturan biz kadınların istihdam edilmesi sağlanmalıdır." diye konuştu.

İŞBİTİREN: TARIMDA YENİLİKÇİ BAKIŞ HAYATA ZOR GEÇİYOR

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadının karar mekanizmalarında ve iş hayatında nitelik ve nicelik olarak arttırılmasını hedefleyen bir grup olduklarını ifade eden BPW Türkiye Başkanı İpek İşbitiren de, "Kadının değerinin arttırılması ve sürdürülebilir kalkınma için her sektörde kadın ve erkek birlikte hareket etmelidir. Ataerkil ortamlarda görülüyor ki tarım da bunlardan biri, yenilikçi bakış açısını hayata geçirmekte zorluk yaşanıyor. Bunun aşılması için aynı ABD'de, Hollanda'da ve Almanya'da olduğu gibi kadın tarımda sadece işçi olarak değil, yönetici olarak da kullanılacak ki fark yaratılsın." dedi.

AKYÜREK: KADINLAR DAHA FAZLA SÖZ SAHİBİ OLMALIDIR

Kadınların hayatın her alanında var olduğunu söyleyen Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek ise, "Kadın evde, işyerinde, tarlada var. Kadınların sesi evde, eylemde çok çıkıyor ama iş yaşamındaki kadınların sesi ne yazık ki yüksek çıkmıyor. Kadınlar daha fazla söz sahibi olmalıdır. Bu tür organizasyonlarla bu iş aşılır. Bir işe başlarken akademik bir altyapı olmazsa, bilgi olmazsa başarının da mümkün olabileceğini sanmıyorum. İcraatin, faaliyetin temelinde bilgi gelmektedir." ifadelerini kullandı.

YEŞİL: KADINLARIMIZ EKONOMİDE ZAYIF NOKTADA

Türkiye'de toplam kadın çalışan sayısının iş gücü olarak 7 milyon 922 bin olduğunu belirten Adana Vali Yardımcısı Azmi Yeşil de bu sayının 2 milyon 630 binin tarım sektöründe çalıştığını söyledi. Kadının iş gücüne katkısının yüzde 35 olduğunun altını çizen Yeşil, "Yani tarım sektöründe çalışan kadınlar Türkiye'deki iş gücünün 33.2'sini temsil etmektedir. Tarım sektöründe çalışan kadınların 50.5'i lise ve lise altı mezunları olup, eğitim yönünden yetersizdir. Bunların yüzde 51'ini boşanmış kadınlar temsil ediyor. OECD ülkeleri açısından baktığınız zaman gelişmiş ülkeler açısından Avrupa nüfusunda kadınların iş gücüne katkısı yüzde 62'dir. Malefesef bizim ülkemizde bunun yarısıdır. Kadınlarımızın ekonomide ne kadar zayıf noktada olduğunu gösteriyor." şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim