• BIST 9062.36
  • Altın 2044.022
  • Dolar 31.2157
  • Euro 33.9116
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 12 °C

Karadeniz gazını karaya taşıyacak boru hattında sona yaklaşıldı

Karadeniz gazını karaya taşıyacak boru hattında sona yaklaşıldı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Sakarya gazını Filyos'a taşıyacak 170 kilometrelik boru hattının 140 kilometresinin tamamlandığını açıkladı. Karadaki boru hatlarının da yüzde 70'i tamamlandı. Mart ayı içerisinde ilk gaz akışının yapılması planlanıyor.

Karadeniz gazı için geri sayıma geçildi, çalışmalarda sona yaklaşıldı. Sakarya gazını Filyos'a taşıyacak boru hattının 140 kilometresi tamamlandı, geriye 20-25 kilometrelik kısım kaldı. Net tarih veren Bakan Dönmez, "İnsanımıza, vatandaşımıza Cumhuriyet'imizin 100. yılının ilk çeyreğinde mart ayı içerisinde ilk gaz akışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz" dedi.

Türkiye'nin toplamda 540 milyar metreküp doğal gaz keşfettiği Karadeniz'de çalışmalar sürüyor. Keşfedilen doğal gazı vatandaşların kullanımına sunmak için gaz, Karadeniz'den karaya çıkarılacak. Bu kapsamda Zonguldak'ta süren çalışmaları yerinde inceleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya gazını Filyos'a taşıyacak boru hattının 140 kilometresinin tamamlandığını bildirdi.

whatsapp-image-2022-09-20-at-11.05.54.jpeg

Filyos Limanı'na gelen Dönmez, burada gazın karaya çıkarılacağı bölgede yapılan çalışmaları inceledi ve Filyos Limanı'nda modernizasyon çalışmaları devam eden Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi'nde brifing aldı.

ORUÇ REİS GÖREV YERİNE DÖNÜYOR

Uzun süredir Doğu Akdeniz'de çalışmalar yapan Oruç Reis Gemisi'ni buradaki ihtiyaçlara binaen Filyos'a çektiklerini belirten Dönmez, "Donanım ve yazılımla alakalı birtakım modernizasyon çalışmaları vardı. Oruç Reis sismik araştırma gemimiz daha çok iki boyutlu sismik araştırmalar yapmak üzere hazırlanmıştı daha önce. Şimdi bu da Barbaros Hayrettin Paşa'da olduğu gibi üç boyutlu sismik araştırma yapabilecek hale geliyor, ekipmanların şu anda montajı devam ediyor. Bir ay içerisinde inşallah buradaki modernizasyon çalışmalarını tamamlayacağız ve yeni görev yerine yollayacağız" diye konuştu.

Karadeniz gazını Filyos'a taşıyacak boru serim işlemini gerçekleştiren Castorone Gemisi'ne giden Dönmez, faaliyetler hakkında bilgi aldı.

140 KİLOMETRELİK BORU HATTI TAMAMLANDI

Dönmez, Sakarya gaz sahasından Filyos'a kadar yapılması gereken 170 kilometrelik boru hattını gerçekleştiren Castorone gemisine de gittiklerini aktararak, "An itibari ile 16 inçlik doğal gazın taşınacağı ana boru hattının 140 kilometresi tamamlandı, yaklaşık 20-25 kilometrelik bir kısmı kaldı. Yardımcı hat olarak dizayn edilen 10 inçlik boru hattının da 32 kilometresi tamamlanmış oldu, planlandığı şekliyle devam ediyor" şeklinde konuştu.

Data ve sinyal hattını çekecek gemilerin de yolda olduğunu dile getiren Dönmez, "An itibari ile denizde 30 gemimiz çalışıyor ve yaklaşık 2 bin 500 çalışan var. Karada çalışanların sayısı 5 bin 500 civarında. Toplamda 8 bin çalışanımız, projede çalışmalarını aralıksız sürdürüyor" dedi.

whatsapp-image-2022-09-20-at-11.05.54-(1).jpeg

Bakan Dönmez, "Denizde yaklaşık 2500 çalışan var. Karada çalışanların sayısı 5500 civarında. Toplamda 8 bin insanımız çalışmalarını aralıksız sürdürüyor" dedi.

YÜZDE 70'İ TAMAM, HEDEF MART AYI

Kuyu tamamlama işlemine hem Fatih hem Yavuz hem de Kanuni gemilerinin devam ettiğini belirten Bakan Dönmez, çalışmaların planlandığı şekilde sürdüğünü ifade etti.

Gelen gazın rafine edileceği yerde de çalışmaların planlanan şekilde devam ettiğini dile getiren Dönmez, "BOTAŞ'ın ölçüm istasyonu yüzde 80 civarında tamamlanmış durumda. 15 Ekim'de teste hazır hale gelecek. Boru hatlarının da yüzde 70'i tamamlandı, karadaki bu çalışmalar da inşallah kasım ayı içerisinde tamamlanmış olacak. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi inşallah insanımıza, vatandaşımıza Cumhuriyet'imizin 100. yılının ilk çeyreğinde mart ayı içerisinde ilk gaz akışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

İstanbul Haber Ajansı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim