• BIST 1.191
  • Altın 487,145
  • Dolar 7,9427
  • Euro 9,4068
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 17 °C

Kafeteryanın altında yer alan kısım büyük bir ihtimalle imparatorun taht odasıydı.

Kafeteryanın altında yer alan kısım büyük bir ihtimalle imparatorun taht odasıydı.
Sultanahmet'in güney tarafında bulunan Bizans kalıntısının yer aldığı saray, şimdi bir otel olarak kullanılan Tarihi Sultanahmet Cezaevi'nin aşağısında ve kafetaryanın altında yer alıyor.

Dört büyük imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul’un yer altında Roma, Bizans, Latin ve Osmanlı döneminden kalan yapılara rastlamak hala mümkün.

Sultanahmet'in güney tarafında bulunan Bizans kalıntısının yer aldığı saray da onlar arasında yer alıyor. Şimdi bir otel olarak kullanılan Tarihi Sultanahmet Cezaevi'nin aşağısında ve kafetaryanın altında bulunan saray kalıntılarının I. Konstantius tarafından 324-337 arasında inşasına başlanılan Büyük Saray (Palatium Magnum) Magnaura Sarayı’nın bir bölümü olduğu tahmin ediliyor.

ozel-istanbulun-gizli-sarayi-boyle-goruntulendi-8-1599034819.jpg

Bu sarayda yabancı elçilerin kabulünün yapıldığı belirtilirken; alanın, içinde hamamı ve kilisesi olan ünlü sarayın sadece bir kısmı olduğu ifade ediliyor.

ozel-istanbulun-gizli-sarayi-boyle-goruntulendi-9-1599034819.jpgozel-istanbulun-gizli-sarayi-boyle-goruntulendi-3-1599034816.jpg

“BÜYÜK SARAY’IN BİR ALT YAPISI”

Saray kalıntısı ile ilgili bilgi veren İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Ferudun Özgümüş, “Burası 1998'de ortaya çıkan Roma İmparatorluğu'na ait Büyük Saray'ın bir alt yapısı ve tahminimize göre 6’ncı veya 7’nci yüzyıllarda olması lazım. İçinde bulunduğumuz mekan ise benim kanaatime göre biraz daha geç.

“BURAYI TEMİZLESELER SARAYIN DİĞER KISIMLARI DA ORTAYA ÇIKACAK”

Biz buraya sürünerek girdik ve fotoğraflarını çektik. Burayı temizleseler sarayın diğer kısımları da ortaya çıkacak. Büyük Saray'a ait bir kalıntı burası ama tam olarak neresi olduğunu bilmiyoruz. Büyük Saray hakkında çok veri var elimizde, hem Antik Çağ'dan kalma hem de arkeolojik veriler var. Ancak arkeolojik verilerle kitapta yazan veriler birbirleri ile uyuşmuyor.” dedi.

ozel-istanbulun-gizli-sarayi-boyle-goruntulendi-6-1599034817.jpgozel-istanbulun-gizli-sarayi-boyle-goruntulendi-0-1599034814.jpg

“BÜYÜK BİR İHTİMALLE İMPARATORUN TAHT ODASIYDI”

Bu alanların korunması gerektiğini söyleyen Özgümüş, “Mozaik Müzesi'nin bulunduğu yerde 20’nci yüzyılda gerçekleşen yangın neticesinde ortaya çıkan mozaiklerin olduğu kısım büyük bir ihtimalle imparatorun taht odasıydı. Bu içinde bulunduğumuz bina da ya onunla alakalı ya da Magnaura Sarayı ile alakalı bir yer. Eskiden bu tarihi eserlerin 1-2-3 diye derecelendirmesi varmış. 1’inci veya 2’nci  dereceden tarihi eser olursa elinizi süremiyorsunuz.

ozel-istanbulun-gizli-sarayi-boyle-goruntulendi-4-1599034816.jpgozel-istanbulun-gizli-sarayi-boyle-goruntulendi-7-1599034818.jpg

“DEVLET ELLERİNDEN ALMASIN DİYE YOK EDİYORLAR”

Burası da 1’inci dereceden tarihi eser ve böyle yerlere sahip olan mülk sahipleri devlet ellerinden almasın diye buraları yok ediyorlar. Daha sonra 1990’lı yıllarda ‘Kentsel Arkeolojik Sit’ diye bir kavram çıkarmışlar ve bu da kabul görmüş. ‘Kentsel Arkeolojik Sit’e göre burası yine sizin, devlet veya bir başkası mülkünüze dokunmuyor yalnız korumak şartıyla.” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim