• BIST 94.008
  • Altın 191,284
  • Dolar 4,6948
  • Euro 5,4894
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 27 °C

İvo Yosipoviç: Herkes, Muhteşem Süleyman'ı izliyor

İvo Yosipoviç: Herkes, Muhteşem Süleyman'ı izliyor
Hırvatistan Cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç Hırvatistan'ın Türk dizilerinin en fazla izlendiği Balkan ülkesi olduğunu belirterek, ''Hırvatistan'da herkes, Muhteşem Süleyman'ı izliyor" dedi.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç, son dönemde tüm Balkan ülkelerinde tutku haline gelen Türk dizilerinin Hırvatistan'da da son derece popüler olduğunu belirtti.

Yosipoviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ile Hırvatistan arasındaki ilişkilerin bugüne kadar hep iyi düzeyde olduğunu ve bundan böyle de bu şekilde devam edeceğini söyledi.

Türkiye'nin girişimleriyle yapılan Hırvatistan-Bosna Hersek-Türkiye üçlü toplantılarına da değinen Yosipoviç, diyalog seçeneğinin sorunların çözümünde ve ilişkilerin geliştirilmesinde her zaman iyi bir seçenek olduğunu vurguladı.

Yosipoviç, Türk dizileriyle ilgili soru üzerine de  son dönemde tüm Balkan ülkelerinde tutku haline gelen dizilerin Hırvatistan'da da son derece popüler olduğunu belirtti.

''Hırvatistan'da herkes, Sultan Süleyman'ı (Muhteşem Yüzyıl) izliyor'' diyen Yosipoviç, Hırvatistan'ın, Türk dizilerinin en fazla izlendiği Balkan ülkesi olduğunu savundu.

AB üyeliği

Yosipoviç, AB üyeliği ile ilgili soru üzerine de, AB üyeliğinin ülkeler için büyük bir fırsat olduğunu belirterek, ancak bu üyeliğin, devletlerin sorunlarını tek başına çözemeyeceğini dile getirdi.

AB üyeliğinin, yeni ekonomik imkanlar yaratacağını ifade eden Yosipoviç, "Hırvatistan, AB üyesi olmasının ardından, bugün 500 milyonluk insana hitap eden büyük bir pazar haline geldi'' diye konuştu.

AB üyeliğinin, aday ülkelerde pozitif reformlar ürettiğini anlatan Yosipoviç, üyelik sürecinde, Hırvatistan'ın daha iyi bir topluma sahip ülke haline geldiğini vurguladı.

''Hırvatistan'ın stratejik anlamda çıkarı, tüm bölge ülkelerinin AB üyesi olmasıdır'' diyen Yosipoviç, şunları kaydetti:

''Çünkü AB, barışçı bir organizasyon. AB üyeliği ile tüm üye ülkeler, güvendedir. Komşularımızın AB üyeliği, ortak ve daha büyük bir pazar, daha büyük imkanlar anlamına gelmektedir. Hırvatistan olarak diğer bölge ülkelerinin de AB üyelik sürecini destekliyoruz. Tıpkı bizim gibi, onlar da üyelik için gerekli şartları yerine getirmekle yükümlüler. Sırbistan ve Karadağ, Bosna Hersek'e kıyasla üyelik sürecinde bir adım önde görünüyor. Ancak, AB üelik süreci için gerekli reformların başarıyla uygulanması halinde, geriden gelen diğer Balkan ülkelerinin de aradaki farkı kapatacağını düşünüyorum.'' 

http://www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim