• BIST 95.057
  • Altın 192,277
  • Dolar 4,7244
  • Euro 5,4834
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 23 °C

'Görevlerini yapmayan belediyelere ilişkin değerlendirmeler yapıyoruz'

'Görevlerini yapmayan belediyelere ilişkin değerlendirmeler yapıyoruz'
İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Terör konusunda görevlerini yapmayan belediyelere ilişkin o görevlerin ortada kalmaması yönünde de bazı değerlendirmeler yapıyoruz ve bazı düzenlemeler yaparız" dedi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Habertürk canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Ala, belediyelerle ilgili kamu hizmetlerinin yerine getirilmemesinden doğan boşluğu giderecek tedbirler alınacağını söyledi.  

Belediyelerin çalışmasıyla ilgili iki gün önce bir yönetmelik değişikliğinin Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlatan Bakan Ala, şunları söyledi:

 "Cenazeler oluyor, cenazeleri kaldırmak defnetmek gidip almak kimin işi? İstanbul'da her yerde bilinir, belediyenin işi. Peki belediye almıyor almadığı zaman ne yapacaksınız, soruşturma açarsınız, açıyoruz. 18 belediye başkanı görevden alınmıştır, 50'ye yakın toplam belediye başkanları ve meclis üyeleri de görevden alınmıştır. Ama görevden almış olmanız meseleyi çözmüyor. Ne yaptık şimdi? Yönetmeliği değiştirdik. Adalet Bakanlığımız yönetmeliği değiştirdi, 'Belediyeye ya da valiliğe verir' dedi cenazeyi" ifadelerini kullandı. 

"Vatandaşlar için Diyarbakır'da otel bile kiralandı"

Güneydoğu'da devam eden terörle mücadele sırasında arada kalan vatandaşlar için devletin ne yaptığıyla ilgili soru üzerine ise Bakan Ala, şunları belirtti:

"Aslında geniş tanımıyla oradaki belediye de devletin bir kurumu, ama milletten yetki almış fakat işini yapmıyor, yapmayanlar için söylüyorum bu işin bir tarafı. Devletin valilik tarafı ne yapıyor, böyle bir hadise olduğunda vatandaşlar için, şu kadarını söyleyeyim, mesela Diyarbakır'da otel bile kiralandı evlerinden teröristlerce o zorla çıkartılan vatandaşlar için. Şimdi orada ciddi bir mücadele veriliyor. Hendekler, barikatlar, teröristler orada temizleniyor"

Ala, terör olaylarının yaşandığı bölgede ciddi bir planla bütün bakanlıkların kendi üzerilerine düşeni hassas bir biçimde yerine getireceğini ve yine terör olaylarının yaşandığı yerleri, bahar havasına dönüştüreceklerini dile getirdi. 

2015'te Diyarbakır Belediyesine gönderilen ödenek 489 milyon TL

Türkiye'ye demokrasi, kalkınma vadettiklerini, gelir ve imkan vadettiklerini ifade eden Efkan Ala, "Neden hendek kazıyorsunuz, neden bomba koyuyorsunuz, neden bunların arkasında duruyorsunuz?" sorusunun sorulması gerektiğini  belirtti.  Ala, şöyle devam etti:

"Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine giden parayı söylüyorum, 2015'te 489 milyon. Denizliye giden 347 milyon, Erzurum'a giden 381 milyon bakın Eskişehir'e giden 329 milyon, özel seçmiş değilim alt alta geldikleri için bakın en fazla Diyarbakır'a gidiyor. Bir de hizmete bakın, bu mu? Şimdi biz bunu yapıyoruz. AK Parti hükümetleri döneminde bu gidiyor. Sisteme göre, giden para bu, yılda sisteme giden para, yani ekstradan ne fazla gönderiyoruz, ne ekstradan az gönderiyoruz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim