• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 29 °C
  • İzmir 28 °C

Erdoğan ve hükümetten peş peşe Bank Asya açıklaması

Erdoğan ve hükümetten peş peşe Bank Asya açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve Mehmet Şimşek’ten peş peşe Bank Asya açıklamaları geldi.

Borsa'da hisseleri taban fiyata kadar gerileyen Bank Asya'nın durumuyla ilgili önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan ardından da Başbakan Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten sıcak açıklamalar geldi.

Katar seyahati dönüşü uçakta konuşan Erdoğan, Bank Asya için "Taşıma suyla değirmen dönmez" yorumunda bulundu ve BBDK'yı göreve çağırdı.

KKTC ziyareti öncesi banka yönetimine "Bankacılık sisteminin kuralları bellidir" uyarısında bulunan Davutoğlu, "Bir takım manipulatif bankalarla ilgili çıkarılan haber art niyetlidir" dedi.

Davutoğlu'nun Bank Asya'ya ilişkin açıklamalarının özeti şöyle:

SONUNA DEĞİL BÜTÜNÜNE BAKIN

Sayın cumhurbaşkanımızın kredi kuruluşları ile ilgili açıklamasında sonuna değil bütününe bakmak lazım. Bu kuruluşlar objektif ekonomik değerlendirme yapmak için varlardır. İtibarları da buradan gelir. İç ve dış piyasada kime sorarsanız sorun Türkiye’nin bu kuruluşlardan hak ettiği notu almadığıdır. Başka ülkelere cömert olan kuruluşlar Türkiye söz konuş olduğunda yanlış sinyaller gönderiyorlar. Bu doğru değil. Türkiye 2 seçimi suhuletle geçti. Siyasi istikrar daha da güçlendi. Piyasalarda güven arttı. Kimsenin kriz beklentisi yok. Bu kuruluşlar bunu göz önüne almayan yorumlar yapıyorlar. Siyasi nitelikli olmayan, objektif değerlendirme yapmalarını bekliyoruz. Bu karneyse ben de akademisyen olarak muhatabınız olan öğrencileriniz arasında ayrım yaparsanız objektifliğinizi kaybedersiniz. Çağrımız bu kuruluşların objektif kriterlerle hareket etmesi. Manipulatif bir takım haberlere dayalı olarak krizi yaratacak beklenti içinde davranırlarsa Türkiye buna sessiz kalmaz

BANK ASYA İÇİN İLK YORUM

Türkiye bir hukuk devleti. Bankacılık sistemimizin ne kadar dayanıklı olduğu son yıllarda görülmüştür. Bir takım manipulatif bankalarla ilgili çıkarılan haber art niyetlidir.Bank Asya da dahil herhangi bir banka objektif kriterler içinde bu sistemin işleyişine aykırı noktadaysa bu değerlendirme BDDK başta olmak üzere kurumların görevidir. Kurallar bellidir. Kurallara uyanların herhangi bir şeyden çekinmesine gerek yoktur.

ERDOĞAN KATAR DÖNÜŞÜ KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Katar seyahati dönüşü uçakta Bank Asya'nın durumuna ilişkin açıklamlarda bulunmuş topu BBDK'ya atmıştı.
Erdoğan'ın Bank Asya ile açıklamalarının satırbaşları şöyle:

"Bank Asya'da tahta açıldı, dip yapma süreci var. Burada bir gerçeği görmek lazım. Böyle taşıma su ile değirmeni döndüremezsiniz. Bankacılığın kendine has kuralları var. Ona göre top oynamak zorundasınız. İstediği zaman vatandaş parasını çekebilmeli. Eğer vatandaşı parasını çekemez hale gelirse, sermaye rasyosunda ciddi bir kapanma var demektir. BDDK'nın atması gereken adımlar var. Hangi maddeyi uygular bilemem ama ben de ülkemin birliği dirliği için bir yere kadar işi takip edip gerekli bilgiyi almam lazım. Takipteyiz. BDDK karar vermeli ve buna göre adım atmalı. Aksi takdirde bunun sorumlusu BDDK olur.Bana gelen başka banka yok."

ALİ BABACAN: BBDK GÖZÜNÜ KIRPMADAN...

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan kredi derecelendirme kuruluşları ve BDDK ile ilgili açıklamalarda bulundu. Babacan Bank Asya'nın durumu ile ilgili sorulara "BDDK bankalar için bağımsız karar verir. Bankalar için kaynağı belirsiz söylentiler çıkabilir. Bunlar kasıtlıdır. Gerekli olan konularda BDDK gözünü kırpmadan karar verir" dedi.

MEHMET ŞİMŞEK: YETKİLİ KURUM BDDK

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de Bank Asya hakkında bir açıklama yaparak "Bank Asya ile ilgili bankalar noktasında yetkili kurum BDDK'dır" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim