• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 24 °C

'Çocuklara sorumluluk yükleyerek geleceğe hazırlayın'

'Çocuklara sorumluluk yükleyerek geleceğe hazırlayın'
Eğitimci- Yazar Canten Kaya, sorumluluk yüklenen çocukların daha başarılı olduğunu söyledi.

Eğitimci- Yazar Canten Kaya, sorumluluk yüklenen çocukların daha başarılı olduğunu söyledi. Kaya, anne ve babaların çocuklarına sorumluluk yükleyerek, geleceğe hazırlamaları çağrısında bulundu.

Aziziye Okulları yılın ilk seminerine ebeveynlere yönelik gerçekleştirdi. Öğrenci eğitiminin yanı sıra ebeveynlere yönelik seminerlerini yenisi ekleyen okul eğitimci- yazar Canten Kaya'yı konuk etti. Kaya, okul spor salonunda ebeveynlere, "Aile içi iletişim ve öğrencinin başarısında ailenin rolü'nü anlattı. Canten Kaya, zamanın değişmesine bağlı olarak eğitim anlayışının ve bireye bakışın değiştiğini ifade etti. Kaya, aile kavramı ve öneminin arttığını dile getirdi. Çocukların geleceğe donanımlı hazırlanmasına ebeveynlere büyük görev düştüğünü anlattı.

Sorumluluk yüklenen çocukların başarılı olduğuna vurgu yapan eğitimci- yazar Kaya şunları söyledi: "Çocuk için aile her zaman önemli bir kale. Aile içerisinde çocuklarımızı geleceğe donanımlı hazırlamalıyız. Çocuklarımız kendi ayakları üzerinde durmalı onlara sorumluluk yüklemeliyiz. İş hayatına girdiklerinde stres ile mücadele edebilmeliler. Bu da küçük yaştan sorumluluk almakla çözülebilir. Geleceğin liderleri bu küçük yaştan sorumluluk alabilen ve zorluklarla mücadele edebilen insanlar arasından çıkacak. Aşırı korumacı aileler maalesef sorumluluk alamayan, paylaşımcılıktan uzak ve bencil bireyler yetiştirmektedir." dedi.

'ELEŞTİRMEK YERİNE OLUMLU VE YAPICI KONUŞMAK ÇOK İYİ SONUÇLAR DOĞURUR'

Kaya kitapla barışık ailelerin çocuklarının da kitapla barışık ve başarılı olduğunu sözlerine ekleyerek, "Aileler kitap okumalı. Ebevyenler kitap okuyarak çocuklarına rol model olmalı. Gençlerin kendilerini tanımaları adına kitap okumaları sosyal ve sportif faaliyetlerde bulunmaları çok önemli. Eleştiri de bulunurken ölçülü olmak ve gençlerin şahsiyetlerini aşağılamamak lazım. Eleştirmek yerine olumlu ve yapıcı konuşmak çok iyi sonuçlar doğurur, sürekli eleştiri duyarsız bireyler yetişmesine neden olur. Sözlerimiz motive edici ve yapıcı olmalı. Zamanı planlamak ve ailenin bir arada aktif vakit geçirmesi bir aileye zindelik katar. Çocuklarla ilgili alınan kararların arkasında anne baba birlikte durmalı, aşırı kuralcılık ve duyarsızlık çocuklar için yıpratıcı sonuçlar doğurur. Zamanın verimli kullanılmasında ortak bir duruş sergilenmediği zaman çocuklarımız televizyon, bilgisayar ve telefonun mahkumu haline geliyorlar." diye konuştu.

Seminer sonrasında Canten Kaya kitaplarını imzalayıp, okurlarıyla sohbet etti.

'Çocuklara sorumluluk yükleyerek geleceğe hazırlayın'

'Çocuklara sorumluluk yükleyerek geleceğe hazırlayın'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim