• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 22 °C

CHP’li Baydar, Alevilik Tartışmasını Meclis’e Taşıdı

CHP’li Baydar, Alevilik Tartışmasını Meclis’e Taşıdı
CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, Ordu'da bir din dersi öğretmeninin söylediği iddia edilen "Alevilik günahtır" ifadelerini Meclis'e taşıdı.

CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, Ordu'da bir din dersi öğretmeninin söylediği iddia edilen "Alevilik günahtır" ifadelerini Meclis'e taşıdı.

Ordu'nun Fatsa ilçesinde bulunan Sakarya Ortaokulu'nda bir din dersi öğretmeninin derste "Alevilik günahtır" dediği ve bu şekilde öğrencileri hedef gösterdiği iddialarının basında da yer aldığına işaret eden CHP'li Metin Lütfi Baydar, "Bu iddiaların gündeme gelmesinin ardından adı geçen din dersi öğretmeninin, sınıfa giderek, sınıftaki Alevi öğrencileri tehdit ettiği de gündeme geldi. Aynı şekilde öğretmenin, Alevi bir öğrenciye, "Siz kelime-i şahadet getiriyor musunuz?" biçiminde azarlayarak soru sorduğu ve ders sırasında "Bizde de 12 imamların resmi var ama biz Alevi değiliz" diyen bir öğrenciye "aferin" diyerek, Alevi olmamayı olumlu bir durum olarak nitelediği anlaşılmaktadır. Daha önce de pek çok din dersi öğretmeni benzer yaklaşımlarda bulunmuş ve bu yönlü şikâyetlerin bir kısmı mahkemelere taşınmıştı" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Baydar, önergesinde şu ifadeleri kullandı:

"Bakanlığınızın belirlemiş olduğu müfredat merkezli bir eğitiminden geçen öğretmenin, "Aleviliğin günah" olduğunu ifade etmesi; mevcut eğitim sisteminin Aleviliğe ilişkin görüşlerinin dolaysız yoldan ifadesi anlamına mı geliyor? Şayet öyleyse, bakanlığınız ve dolayısıyla AKP Hükümeti, "Alevi açılımı" ile milyonlarca "günahkârı yola getirmeyi" mi hedeflemektedir? Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullardaki din derslerinde bu türden vakaların rutin bir durum halini almış olması, "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" derslerinin sadece Sünni İslam merkezli yürütüldüğünün açık bir kanıtı değil midir? Din derslerini veren öğretmenlerin Aleviliğe ve Alevilere karşı benzer tavırlar sergilemeleri, aldıkları eğitimin, Alevi düşmanlığı üzerine kurulu bir içeriğe dayalı olmasından mı kaynaklanmaktadır?"

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim