• BIST 11226.36
  • Altın 2550.658
  • Dolar 33.0138
  • Euro 35.977
  • İstanbul 34 °C
  • Ankara 35 °C
  • İzmir 34 °C

Bu ilaçlar artık eczanede satılmayacak!

Bu ilaçlar artık eczanede satılmayacak!
TEB yaptığı yazılı açıklamada 267 kalem onkoloji ilacının 1 Temmuz'dan itibaren hastaneden temin edilmesi gerektiğini açıkladı. Bu durumun ise bir hayli zorluk getireceğini bilen kanser hastaları tedirgin.

Kanser hastalığı nedeniyle yeterince zorluk çeken hastalara bir zorlukta Türk Eczacılar Birliği'nden geldi.

 TEB Merkez Heyeti, 21 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme kapsamında "267 kalem onkoloji ilacının, 1 Temmuz'dan itibaren kamu hastanelerinde tedavi gören hastalar için hastane tarafından temin edilmesine" ilişkin yazılı açıklama yaptı. Sosyal Güvenlik Kurumunun bu uygulamasının hasta sağlığını tehdit ettiği öne sürülen açıklamada, hastanelerin açtıkları ilaç ihalelerinde, teklif görmeyen ya da fiyatının çok yüksek olması nedeniyle alınamayan ilaçların bulunduğu ifade edildi. Açıklamada, ihale edilse dahi ilacın hastaneye tesliminin, serbest eczanelere oranla çok daha uzun sürdüğü kaydedildi.

"AYNI ŞEHİRDE X HASTANESİNDE OLAN İLAÇ, Y HASTANESİNDE OLMAYACAK"

Özellikle ithal ilaçların gerek etken madde gerekse Sağlık Bakanlığının fiyat politikasına bağlı olarak piyasada bulunamayabildiği belirtilen açıklamada, "İlaçlar depolarda tevzi olarak bulundurulduğundan ihale yoluyla alımları mümkün olmayacaktır. Böyle bir durumda aynı şehirdeki X hastanesinde ilaç varken Y hastanesinde olmayacak ve hastalar bu durumda hastane hastane gezecek. Bazı hallerde ilaç X ilinde yokken Y ilinde olacak bu sefer de hastalar şehir şehir dolaşacak" görüşüne yer verildi.

"HASTANELERDE SOĞUK ZİNCİRİ İÇİN YETERLİ EKİPMAN YOK"

Kemoterapi ilaçlarının güvenliğinin sağlanmasındaki en önemli sorunun, uygun saklama koşullarına göre stoklanması ve dağıtımı olduğu belirtilen açıklamada, "Oldukça fazla miktarlarda alınması gereken ilaçların, hastane eczanelerinde soğuk zincir şartlarına uygun stoklanması ve dağıtımı için yeterli alan, ekipman ve personelin bulunmadığı" aktarıldı.

"SAHTE İLAÇLARIN HASTANE ECZANELERİNE GİRİŞİ KAÇINILMAZ OLACAK"

Açıklamada, şu ifadeye yer verildi: "İlaç Takip Sistemi, hastane eczanelerinde, serbest eczanelerdeki gibi çalıştırılmadığından, ilaç geri çekme ve toplama şartlarında hangi ilacın hangi hastaya verildiği, hastane eczaneleri açısından tespit edilememektedir. İlaç Takip Sistemi ile takip yapılmazsa sahte ya da çalıntı ilacın hastane eczanelerine girmesi ve izini kaybettirmesi kaçınılmaz olacaktır.

"SORUNLARIN SORUMLUSU BU KARARI ALANLARDIR"

1 Temmuz'dan itibaren ortaya çıkabilecek, hastalarımızın ilaca güvenli erişimiyle ilgili tüm sorunlarının sorumlusu ve muhatabı kanser ilaçlarını kamu hastanelerinden verme kararı alanlar olacaktır. Bu kararı alanlar, ortaya çıkacak en ufak sorunda vicdanlarına hesap vermeyeceklerse de hukuk önünde hesap vereceklerdir. TEB bu kararı alanlar hakkında suç duyurusunda bulunmaktan çekinmeyecektir."

KANSER HASTALARI DA TEDİRGİN

Öte yandan tedavisi devam eden kanser hastaları da ilaçlara erişim konusunda sorun yaşama tedirginliği içerisinde. Hastalık nedeniyle yaşam kaliteleleri bozulan hastalar, ilaçlarını almak için hastane hastane dolaşmak istemiyor. Bu nedenle kanser hastaları, kendilerini sıkıntıya sokacak her türlü uygulamadan kaçınılmasını ve yaşamlarını zorlaştıracak değil kolaylaştıracak düzenlemelerin yapılmasını bekliyor.

İSTANBUL HABER AJANSI

Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim