• BIST 1.383,270
  • Altın 494,87
  • Dolar 8,4100
  • Euro 9,9750
  • İstanbul 33 °C
  • Ankara 30 °C
  • İzmir 37 °C

BİHED Başkanı Seval, İzmir’de yaşanan meslektaşlarına yönelik darp olayını kınadı

BİHED Başkanı Seval, İzmir’de yaşanan meslektaşlarına yönelik darp olayını kınadı
Bilecik Aile Hekimliği Derneği Yönetim Kurulu (BİHED) Başkanı Dr. Sevilay Seval, İzmir'de yaşanan meslektaşlarına yönelik darp olayını kınadı.

Bilecik Aile Hekimliği Derneği Yönetim Kurulu (BİHED) Başkanı Dr. Sevilay Seval, İzmir'de yaşanan meslektaşlarına yönelik darp olayını kınadı.

Dr. Sevilay Seval, İzmir Bornova'da 11 kişiden oluşan hasta yakınları 2 doktor ve 1 hemşireye uygulanan şiddet ile ilgili açıklama yaptı. Seval açıklamasında, "İzmir Bornova 29 Nolu Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezinde N.E.Y. adlı kişi, eşinin ilaçlarını yazdırmak için Aile Sağlık Merkezi (ASM)'ne başvurmuştur. Kişiye "hastanın kendisi olmadan işlem yapılamayacağı" söylenmiştir. Bunun üzerine 11 kişi toplanarak geri gelmişler görevli 2 doktor,1 hemşireyi sopalarla darp etmişlerdir. Araya giren komşu esnafı, bekleyen hastalar ve eczane kalfası da darp edilmiştir. Saldırıya uğrayan kişilerin vücutlarında kırık, ekimozlar ve kafa travması mevcuttur. ASM "de de maddi hasar vardır. Hekimler hastasını görmeden kanunlar ve deontoloji gereği ilaç yazamazlar, reçete düzenleyemezler. Sağlık bakanlığı ve Sağlık Güvenlik Kurumu (SGK) bu konuda halkı bilinçlendirmez farklı çözümler üretmez, vatandaşa sorumluluk ve yaptırımlar yüklemez ise bu olaylar artarak devam edecektir. Yapılan bu saldırı Sağlıkta Şiddet değil ASM basılarak uygulanan "sağlıkta terör'dür. Kanunlara aykırı isteği yerine getirilmeyen şahıs ve toplanan 11 kişi sağlık personeline değil devletimize, kanunlara, düzene şiddet uygulamışlardır. Gerekli anayasal düzenlemelerin ivedilikle gerçekleştirilmesi noktasında yüce meclisimize ve sağlık bakanlığımıza sesleniyoruz: Artık yeter bu son olsun. Bu vahim olayın tekrarlarının yaşanmamasını temenni ediyoruz ve yapılanları esefle kınıyoruz" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim