• BIST 11124.87
  • Altın 2579.889
  • Dolar 33.0086
  • Euro 35.9773
  • İstanbul 33 °C
  • Ankara 30 °C
  • İzmir 35 °C

SBK Holding, CHP’ye dava açıyor

SBK Holding, CHP’ye dava açıyor
Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) hazırladığı ‘SaBıKa Holding’ broşürleri yargıya taşınıyor. SBK Holding, CHP’ye dava açacağını duyurdu. SBK Holding tarafından yapılan açıklamasında, “Saygın bir grubun ismini siyasete malzeme yaparak binlerce çalışanın iş güvencesini ve çalışma motivasyonunu olumsuz bir şekilde etkilemektedir” denildi.

Sezgin Baran Korkmaz (SBK) Holding, şirketin ilişkileri hakkında hazırladığı ‘SaBıKa Holding: Bir Karapara-Siyaset-Yargı Hikayesi’ broşürü nedeniyle CHP’ye dava açacağını duyurdu. Holdingin basın açıklamasında, şirket ve Korkmaz hakkında ‘yanlış ve manipülatif haberler’in devam ettiği, ‘bunun son örneğinin de broşür’ olduğu belirtildi.

“Sezgin Baran Korkmaz politik bir kişi değil, bir iş insanıdır” denilen açıklamada ‘kamuoyunu belirli algı ekseninde yönetmeye çalışan çevrelerin, siyasi polemiklerine malzeme olarak gerçekle bağdaşmayan bilgilerle sözde bilgilendirici broşürler hazırladığı’ savunuldu.

SBK Holding’in açıklaması şöyle:

“Bu broşürler, halkı bilgilendirmek adı altında karalama, yönlendirme, iftira, hakaret ve yargı görevi yapanı etkilemeye yönelik, siyasi rakiplerini halkın gözünde küçük düşürmeyi amaçlayan fakat bu arada Sezgin Baran Korkmaz’ın kamuoyunda linç edilmesini sağlayan, haksız, hukuka aykırı ve suç unsuru barındıran bir içeriğe sahiptir. Söz konusu broşürde yer alan iddialarla ilgili olarak, hukuki gerçeklerin yer aldığı dosyaları kendileriyle defalarca paylaşmamıza rağmen bu broşürlerin yayımlanmış olması, ortada kasıt ve art niyet olduğunun göstergesidir. Cumhuriyet Halk Partisi, saygın bir grubun ismini siyasete malzeme yaparak binlerce çalışanın iş güvencesini ve çalışma motivasyonunu olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Siyaseti halk için yaptığını iddia ederken, kurumsal bir markayı ve bu marka altında yer alan onlarca iştirak ve binlerce çalışanın geleceğini tehlikeye atacak düzeyde fütursuzca yayın yapmıştır. Konuyla ilgili olarak şirket avukatlarımız tarafından adli merciler nezdinde gerekli şikayetler yapılacak olup sürecin takipçisi olacağımızı ve her türlü yasal hakkımızı sonuna kadar kullanacağımızı siz değerli basın mensuplarının bilgisine sunarız.”

SaBıKa HOLDİNG BROŞÜRÜ

CHP tarafından hazırlanan ‘SaBıKa Holding: Bir Karapara-Siyaset-Yargı Hikayesi‘ başlığını taşıyan 8 sayfalık broşürde, işadamına yöneltilen ‘kara para aklama’, ‘yasa dışı para transferi’ ve ‘yargıya müdahale’ gibi suçlamalara dair iddialar paylaşılırken, bazı yasadışı faaliyetleri yürütürken kimlerle ilişki kurduğu da yer almıştı.

NE OLMUŞTU?

‘Kara para aklama’ suçlamasıyla Türkiye’de soruşturulan Korkmaz hakkında tutuklama kararı çıktıktan sonra Aralık 2020’de yurt dışına gitmişti. Hakkında ABD’de de bir dava bulunan işadamı, 19 Haziran’da ABD Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine Avusturya’da tutuklanmıştı. ABD’deki savcının hazırladığı iddianamede ‘kara para aklama’, ‘yasa dışı para transferi’ ve ‘yargıya müdahale’ suçlamaları yöneltiliyor. İki ülke de iadesini talep ederken, Korkmaz’ın Avusturya’daki tutukluluğu devam ediyor.

sbk-brosur.jpg

İstanbul Haber Ajansı

Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim