• BIST 107.401
  • Altın 173,970
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 26 °C

Gelecekti suçlar önceden bilinecek

Gelecekti suçlar önceden bilinecek
Londra polisi, Minority Report filminde gördüklerimizi andıran bir teknolojiyi denedi. 20 hafta boyunca test edilen yeni bir yazılım, çetelere üye kişilerin gelecekte suç işleme olasılıklarını analiz ediyor.

BBC'nin haberine göre, şüpheli görülen kişilerin sicil kayıtları, sosyal medya paylaşımları ve beş sene veya daha öncesine uzanan geçmişleri analiz edilerek, çete üyelerinden hangilerinin daha fazla suç işlemeye eğilim gösterdiği hesaplanıyor.

Yazılımı geliştiren Accenture firmasının mühendisleri, amacın polisin elindeki verileri etkin bir şekilde kullanarak gelecekte baş gösterebilecek suçların önlenmesi olarak belirtti. Accenture Başkanı Muz Janoowalla, "Polisin elindeki kısıtlı bilgiler doğru hedefi bulmak için doğru bir şekilde kullanılmalı... Böylece elinizdeki kısıtlı bilgilerle en yüksek tehlike arz eden suçluyu bulabilirsiniz" ifadesini kullandı.

Janoowalla, "Eğer bir şüpheli internette yanıcı maddeler hakkında paylaşımda bulunursa, bu istihbarat sistemi tarafından kaydediliyor. Geliştirdiğimiz yazılımla, hem istihbarat hem de suçluların sicil kayıtlarını tarayarak risk modeli oluşturmak" dedi. Polis, yazılımın test sürecinde Londra'nın 32 farklı mahallesinde yaşanan dört yıllık suç kayıtlarını kullandı. Polis yetkilileri, yazılımın deneme sürecinde başarı gösterdiğini ancak gelecekteki suçları tahmin etme oranı hakkında kesin bir değer vermenin mümkün olmadığını belirtti.

Polis, yazılımın toplum içindeki sivillerden çok sabıkası olan suçluları öne çıkardığını ifade etse de, İngiliz sivil hakları örgütü Big Brother Watch, 'polisin kullandığı teknoloji hakkında şeffaf olması gerektiği' konusunda uyarıda bulundu.

İlk örneği değil

Londra polisinin denediği teknoloji, işlenecek suçların tahmin edilmesi için geliştirilen ilk örnek değil. Pennsylvania Üniversitesi tarafından Ocak 2013'te açıklanan bir algoritma, Büyük Veri kullanarak insanların suç işleyip işemeyeceğini hesaplamayı amaçlıyor.

Profesör Richard Berk tarafından geliştirilen algoritma, Accenture tarafından geliştirilen yazılıma benzer olarak, suçlulara ait veri tabanını tarayarak tahminde bulunuyor. Eski mahkumların yeniden suç işleme olasılığını tahmin etmeye odaklanan algoritma için 60 bin çeşitli suç içeren vari tabanı geliştirilmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim