• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 14 °C

Dış basında Gezi olaylarının yıldönümü için ilginç yorum

Dış basında Gezi olaylarının yıldönümü için ilginç yorum
Dünkü olaylar, Bild Gazetesi başta olmak üzere bir çok yayın organında geniş yer buldu.

AFP’nin geçtiği, eylemcilerin yere yığılmış haldeki ünlü fotoğrafını kullanan Bild Gazetesi, “Eylemcilere sert saldırı” başlığını kullandı ve alınan aşırı önlemleri yazdı.

Alman Die Welt gazetesi de Boris Kalnoky imzalı haber-analizle olayları duyurdu. “Kim Erdoğan’ı desteklemek isterse ona izin var” başlıklı yazıda, Türk hükümetinin, Gezi olaylarının yıl dönümünde muhalif eylemcilere sert önlemler alırken, ayni gün fanatik İslamcılar tarafından Ayasofya’nın camiye çevrilmesi için gösteri düzenleyenlere hiçbir şekilde güvenlik önleminin alınmadığına dikkat çekiliyor.

DEVLET ŞİDDETİ UYGULANIYOR

Sözcü’nün haberine göre; Geniş yazıda, Gezi olaylarının yıldönümüne katılan eylemcilerin Erdoğan’ın demokrasi vaadine rağmen on yıldan beri bu vaadi yerine getirmediği için sokaklara döküldüğünü ve devlet şiddetiyle karşı karşıya kaldıkları belirtildi.

Haber-yorumda şöyle devam edildi:

“Bir yıl önce Taksim’de şekillenen yeni politik kültür Türkiye’de daha uzun süreceğe benziyor. Dün sabah kalktığınızda, gece yarısına kadar İstanbul’u gözlemlediğinizde, yeni bir Türkiye’nin dönüşmeye başladığını görürsünüz. Bir taraftan Ayasofya’nın camiye dönüşmesi için fanatik Müslümanların eylemlerini görürsünüz ki, Atatürk’ten beri burası müze olarak kullanılır. Burası şimdilerde camiye dönüştürülmek istenmekte. Erdoğan’ın kendisi zaten bu yöndeki tüm hareketlerin öncüsü.”

Haberde, Gezi olaylarının yıldönümünde Erdoğan’ın bir gün önce Gezi eylemcilerini uyardığını ve 1453 düşüncesinin bir açılım olduğunu, karşı harekattan çok Müslümanların baskı altında tutulmasına, sindirilmesine karşı bir savunma olduğu, şeklinde açıklamada bulunduğuna dikkat çekildi.

ARKASINDA İHH VAR

AKP ile organik bir şekilde çalışan, Mavi Marmara olayının içinde bulunan İHH’nin Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi için düzenlenen gösterilere destek olduğu ve bu durumun Türkiye’nin bir dönüşümün yaşandığının delili olduğuna vurgu yapıldı.

HÜKÜMET KARŞITI BUNU BİLSİN

Haber-yorumda, bir takım Müslümanların dilediği gibi Türkiye’de gösteri düzenleyebildiği belirtilirken, “Kim hükümete karşı gösteride bulunursa sağlığının ve geleceğinin ne kadar tehlikeye gireceğini göze almalı” denildi. Ayrıca, 25 bin polisin yanı sıra TOMA’ların konuşlandırıldığı Taksim olaylarında “Kim Erdoğan’ı desteklemek isterse ona gösteri izni var, aksi takdirde bedel ödemek zorunda” sözlerine yer verildi.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim