• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 21 °C

Yüz nakli için ikinci kez Antalya'da

Av tüfeğinin patlaması sonucunda yüzü parçalanan Recep Kaya, yüz nakli için Antalya'da bulunan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne gitti.
Kırklareli'nde 2004 yılında av tüfeğinin patlaması sonucunda yüzü parçalanan Recep Kaya, yüz nakli için Antalya'da bulunan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne gitti. Yüz nakli için Akdeniz Üniversitesi’nden gelen haberle umutlanan 22 yaşındaki Recep Kaya halası Ulviye Peközer ile birlikte akşam saatlerinde memleketi Kırklareli’nden ambulansla Antalya’ya gitmek için Atatürk Havalimanı’na geldi. Kaya daha önce de yüz nakli için Antalya'da bulunan Kadeniz üniversitesine gitmiş ancak doku uyuşmazlığı nedeniyle yüz nakli gerçekleştirilememişti.
 
Antalya yolculuğu öncesi havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Recep Kaya, "Antalya’ya yüz nakli için gidiyorum. 2004 yılında silahla oynarken bir kaza geçirdim. Nakil için sıra bekliyorum. Geçen yıl bu zamanlar Antalya’da yüz nakli için başvuru yaptım. Geçtiğimiz aylarda yüz nakli için bir haber gelmişti ama iptal olmuştu. Yeniden bir haber geldi ve tekrar Antalya’ya gidiyorum. Uygun bir yüzün bulunduğu söyleniyor. Daha önce yüz nakli yapan insanlarla konuştum. Her şeye hazırım" şeklinde konuştu.
 
HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM
 
Recep Kaya ile birlikte Antalya’ya giden hala Ulviye Peközer ise “Recep annesi vefat ettikten sonra benimle birlikte yaşıyor. Ben onları evlat edindim. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hem sevindim hem telaş yaptım. İnşallah her şey umduğumuz gibi olur" dedi.
 
ANTALYA'YA GELDİ 
 
Kırklareli’nde 2004 yılında av tüfeğinin patlaması sonucunda yüzü parçalanan Recep Kaya, yüz nakli için Antalya'da bulunan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne geldi. İsmi açıklanmayan bir donörün bağışlanan yüzü, Prof. Dr. Ömer Özkan ile ekibi tarafından 21 yaşındaki Recep Kaya'ya nakil edilecek.
Daha önce ten uyumu sorunu nedeniyle nakil işlemi yapılamayan Recep Kaya gelen telefon üzerine ikinci kez Antalya'ya geldi. Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde beyin ölümü gerçekleşen ve ismi açıklanmayan donörün bağışlanan yüzünün Kırklarelili 21 yaşındaki Recep Kayaya nakil edilmesine karar verildi. Operasyonu, Plastik ve Rekonstüriktif Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, ekibiyle Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleştirecek.
 
"HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM"
 
Yüz nakli için Antalya'ya gelen ve ameliyata hazırlanan Recep Kaya, "Daha önce yüz nakli yapan insanlarla konuştum. Her şeye hazırım" dedi. Kaya'yı yalnız bırakmayan ve onunla birlikte Antalya'ya gelen halası Ulviye Peközer ise, "Recep annesi vefat ettikten sonra benimle birlikte yaşamaya başladı. Ben onları evlat edindim. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hem sevindim hem telaş yaptım. İnşallah her şey umduğumuz gibi olur" diye konuştu.
 
DÜNYANIN TANIDIĞI EKİP
 
Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan ve ekibi, Türkiye'nin ilk çift kol, ilk yüz ve dünyada kadavradan ilk rahim naklini de gerçekleştirdi.
 
Muğla'nın Milas İlçesi'nde motosikleti ile geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki Fatih Demirel'in iki kolu, 25 Eylül 2010'da aynı ekip tarafından, Aydın'da 2008 yılında iki kolunu dirsek altından mısır silaj makinesine kaptıran 29 yaşındaki Cihan Topal'a nakledildi.
 
Prof.Dr. Özkan başkanlığındaki ekip, 9 Ağustos 2011'de de 21 yaşındaki Derya Sert'e 7 saat süren operasyon sonunda dünyanın ilk kadavradan rahim naklini yaptı. Daha önce birçok ülke doktorlarının canlı vericiden denediği, fakat başarılı olamadığı rahim naklini bu kez kadavradan alarak yapan ekip, tıp literatürüne geçti. Bu yöntemle hamile kalan ve bir süre sonra bebeğini düşüren Derya Sert'e önümüzdeki günlerde tekrar embriyo transferi yapılacak.
 
Uşak'ta 19 Ocak 2012 tarihinde intihar sonucu hayatını kaybeden 39 yaşındaki Ahmet Kaya'nın yüzü, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yine Prof.Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından 20 Ocak'ta gerçekleştirilen ameliyatın ardından 19 yaşındaki Uğur Acar'a nakledildi.
 
Manavgat İlçesi Gebece Köyü'nde 40 günlükken beşiğinde uyuduğu sırada evlerinde çıkan yangında alev alan battaniyenin üzerine düşmesi sonucu yüzü yanan Acar'a yapılan bu operasyon, Türkiye'nin ilk, dünyanın 16'ncı yüz nakli olarak tarihe geçti.
 
Aynı ameliyatla Ahmet Kaya'nın kolları ve sağ bacağı ise 34 yaşındaki Atilla Kavdır'a nakledildi. Kılcal damarlar nedeniyle uyum sorunu yaşayan ve morarma görülen bacak ertesi gün ameliyatla alınırken Kavdır nakilden 103 gün sonra mantar enfeksiyonu nedeniyle öldü.
 
Bu arada Türkiye'nin ikinci yüz nakli ameliyatı Hacettepe Üniversitesinde Cengiz Gül'e, üçüncü yüz nakli ameliyatı Gazi Üniversitesinde Hatice Nergis'e yapıldı.
 
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde 15 Mayıs 2012'de gerçekleşen ameliyatla, Uşak'ta intihar sonucu yaşamını yitiren lise öğrencisi 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz'ın yüzü, 35 yaşındaki Turan Çolak'a nakledildi. İzmir'in Kiraz İlçesi'nde yaşarken, 3.5 yaşında ocağa düşmesi sonucu yüzünün yanmasıyla hayatı değişen Çolak, bu ameliyatla Türkiye'nin 4'üncü, AÜ'nün 2'nci yüz nakillisi oldu.
 
Muğla'daki tatili sırasında denizde yüzerken fenalaşıp ölen Polonyalı turist 42 yaşındaki Andrzej Kucza'nın ailesi tarafından bağışlanan organlarından kullanılabilir durumda olan yüzü, geçen 18 Temmuz'da Antalya'da yapılan operasyonla 27 yaşındaki Recep Sert'e nakledildi. Akdeniz Üniversitesi'nin 3'üncü, Türkiye'de 5'inci yüz naklini, yine Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi yaptı.
 
Antalya'da geçirdiği trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen 31 yaşındaki Muhittin Turan'ın yüzü, 23 Ağustos'ta Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Edirne'den gelen 54 yaşındaki çiftçi Salih Üslün'e nakledildi. AÜ'nün 4'üncü, Türkiye'nin 6'ncı yüz naklini, yine Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi yaptı.
 
NAKİL İÇİN PROF.D. ÖMER ÖZKAN BEKLENİYOR
 
Türkiye'nin 7'nci, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin 5'inci yüz nakli için Prof. Dr. Ömer Özkan'ın Trakya Tıp Fakültesi'nden nakledilecek yüzle birlikte Antalya'ya gelişi bekleniyor. 
 
İlerleyen saatlerde başlayacak ameliyatla Edirne'de alkol zehirlenmesinden hayatını kaybeden hayatını kaybeden 34 yaşındaki A.E'nin yüzü 22 yaşındaki Recep Kaya'ya nakledilecek. Yüz nakli ameliyatı kısmi nakil olarak gerçekleştirilecek. 
 
Sabaha karşı halası Ulviye Peközer'le Antalya'ya gelen ve hastaneye yatışı gerçekleştirilen Kaya, 2004 yılında henüz 13 yaşındayken ağabeyinin düğünü sonrası evde dolu bırakılan tüfekle oynarken, tüfeğin patlaması sonucu yüzünden yaralandı. 
 
Recep Kaya, yaralanan yüzü nedeniyle okul hayatına devam edemedi. Kaya, kaza gününden sonra 4- 5 yılını hastanede geçirdi. Bu arada 40'a yakın ameliyat oldu. Recep Kaya, yaklaşık 1 yıl önce yüz nakli olmak için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne başvurdu. Kaya'ya ilk haber yaklaşık 3 ay önce geldi. 3 ay önce fakülteye çağrılan Recep Kaya'ya ten uyuşmazlığı nedeniyle nakil yapılmadı. 
 
Aileye ikinci mutlu haber dün akşam saatlerinde ulaştı. Antalya'ya da birlikte geldiği, Kırklareli'de birlikte yaşadığı halası Ulviye Peközer, haber geldiğinde kendisinin bir yakının mevlüdünde, Recep Kaya'nın ise çalıştığı tekstil atölyesinden henüz döndüğünü anlattı.
 
Nakil için Kırklareli'nden apar topar yola çıktıklarını İstanbul'da havalimanına ulaştıklarında, havalimanında bocaladıklarını ve 15 dakikalık bir farkla ilk uçağı kaçırdıklarını anlatan Peközer, 01.30'da uçağa binerek Antalya'ya geldiklerini anlattı.
 
Recep'in eniştesiyle yeni yıl planı yaparken aile olarak yeni yılı Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde geçirecekleri anlatan hala Peközer, cüzdanında taşıdığı, Recep Kaya'nın kaza öncesi fotoğrafını çıkartarak "Recep, hocaya bu fotoğrafı gösterip 'Beni böyle yarat' diyormuş. Bu fotoğrafa bakıp bakıp üzüldüğünü görünce ben de elinden aldım" dedi.
 
Hala Ulviye Peközer'in Akdeniz Üniversitesi Hastanesi bahçeside bekleyişi sırasında kendisine üniversitenin yüz nakli hastaları Turan Çolak ve Recep Sert destek oldu. Çolak ve Sert sürecin nasıl ilerleyeceğini, ameliyat sonrasında neler yaşayacaklarını Ulviye Peközer'e anlattı.
 
www.istanbulhaber.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim