• BIST 112.122
  • Altın 175,002
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 23 °C

Yurdakul: "Terör Olayları Depresyona Yol Açıyor"

Yurdakul: "Terör Olayları Depresyona Yol Açıyor"
Ülke ve dünya genelinde son günlerde giderek tırmanan terör olaylarının insanların ruh sağlıklarını olumsuz etkilediği belirtildi.

Ülke ve dünya genelinde son günlerde giderek tırmanan terör olaylarının insanların ruh sağlıklarını olumsuz etkilediği belirtildi. Uzman Psikiyatrist Sabri Yurdakul, "Geçmeyen baş ağrıları, tahammülsüzlük, yorgunluk hissi, özellikle karamsarlık duygusu terör ve gerginlik endişelerinin sonucunda oluşmaktadır ve giderek depresyona yol açmaktadır" dedi.

Uzm. Psikiyatrist Sabri Yurdakul, yakınlarını kaybetmiş insanların acıları, yaşamını kaybeden insanların boy boy fotoğraflarının üzüntü verdiği gibi "bir gün benim de başıma gelebilir" endişesinin insanların ruh sağlığını bozduğuna dikkat çekti. Yurdakul, "İnsan ruhu kendisini güvende duymak ister. Güvende hissetmediği zaman huzursuzluk ve endişe başlar. Özellikle bu endişe yaşamsal boyutlarda ise sorun daha da büyür. Bu endişenin bilincinde olabileceğimiz gibi fark etmeden ruhsal ve bedensel olarak da yaşayabiliriz. Gerginlik nedeniyle geçmeyen baş ağrıları, tahammülsüzlük, yorgunluk hissi, özellikle karamsarlık duygusu bu endişelerin sonucunda oluşmaktadır" diye konuştu.

"Her şey kötü olacak, bu olaylar daha da büyüyecek, yakınlarımın başına kötü şeyler gelecek, bana bir şey olacak" endişesinin sürekli olarak beynimizi meşgul etmeye başladığında artık tüm zihnimizin bunun etrafında çalışmaya başlayacağını ifade eden Yurdakul, "Yaşantımızı kısıtlar, gitmek istediğimiz yerlere gidemez olur, "aman kalabalık içine girmeyim, ne olur ne olmaz" düşüncesini yaşatmaktadır. Savaşın sonuçları, yerini yurdunu kaybetmiş insanların dramları, her gün sokaklarda karşılaştığımız insanların perişanlıkları da aynı şekilde "Bu durum bizim başımıza da gelirse ne yaparım" endişesini yaratmakta ve aynı şeyi yaşama korkusu ruh sağlığımızı etkilemektedir" diye konuştu.

Yurdakul, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bu korku ve endişeleri engellemenin en iyi yolu sürekli olarak bunlara takılmamak ve hayatımızı normal düzeninde sürdürmeye çalışmaktır. Sürekli olarak bu haberleri izlemek, onlar üzerinde konuşmak, diğer zamanlarda endişe ile düşünmek var olan kaygıyı arttıracak ve yaşantımızı kısıtlayacaktır. Bunun için mümkün olduğu kadar bunları seyretmemeli, üzerinde fazlaca konuşmamalı ve kendimiz oyalayacak etkinliklere yönelmeliyiz. Ancak bunu yaptığımız zaman endişelerin artmasını engelleyebiliriz. Endişenin insan yaşamına olumlu katkı yapmadığını, tam tersi yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini, giderek depresyona yol açtığını unutmamalıyız."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim